Przejdź do głównej zawartości

"Wieszać każdy może" Andrzej Pilipiuk

Wieszać każdy może, Andrzej Pilipiuk
Fabryka Słów, 2011
Andrzej Pilipiuk przekonuje, że Wieszać każdy może, ale jak się okazuje, nie każdy powinien czytać tego efekty…

Jakuba Wędrowycza pokochałam miłością niemalże ślepą kilka lat temu. Degenerat i socjopata, a jednocześnie najbardziej efektywny egzorcysta, jakiego nosiła ta ziemia, to postać już kultowa, kochana bądź nienawidzona, z pewnością kontrowersyjna. Przeczytałam już pięć tomów jego przygód, z przyczyn, których obecnie nie pamiętam, piąty gdzieś mi uciekł, dlatego postanowiłam nadrobić zaległości. Niestety, o ile pierwsze cztery stały na naprawdę dobrym poziomie, o tyle piąty jest już lekkim spadkiem formy (szósty jest w ogóle do bani). Ale może to po prostu mnie przejadły się już przygody Jakuba?

Wieszać każdy może  to zbiór siedmiu krótkich opowiadań oraz jednej mini-powieści, dodatkowo okraszonych zwycięskim opowiadaniem Michała Smyka Wieśmin, zwycięską pracą w konkursie na opowiadanie fantastyczne zorganizowanym podczas pracy Pilipiuka nad bieżącym zbiorem (niniejsza publikacja była częścią głównej nagrody). 

Wspomniane, króciutkie opowiadania, będące niejakim preludium to typowo wędrowyczowskie klimaty, będące mieszanką absurdu, groteski i walki z nadprzyrodzonymi mocami. Znalazło się wśród nich miejsce na niekonwencjonalnej walce z hitlerowcami, jeszcze mniej typowym wykładem na katolickiej uczelni oraz wyjątkowo liberalnej postawie anioła stróża, który musi sprawować pieczę nad takim osobnikiem jak główny bohater, wiecznie melinujący Wędrowycz. Czyta się je błyskawicznie, przyjemnie i mają one posmak „starego Jakuba”, czyli wszystko jest ok.

Z kolei mini-powieść, bądź jak wolą niektórzy rozbudowane opowiadanie, Pola Trzcin to już znacznie poważniejsza sprawa. Z jednej strony, autor przedstawił totalnie zakręconą koncepcję wskrzeszenia Lenina i Dzierżyńskiego, którzy po wędrówce w egipskich zaświatach odradzają się we współczesnej Polsce. Absurd goni tu absurd i to w wydaniu naprawdę przyzwoitym i wciągającym. Z drugiej jednak strony, po pewnym czasie następuje zmęczenie materiału – przyznaję bez bicia, że od końcówkę wymęczyłam i czekałam końca niemal z utęsknieniem. A nie tak powinien reagować czytelnik sięgający po książkę z jednego z ulubionych cykli.

Sama końcówka również nie powala na kolana. Opowiadanie Smyka utrzymane jest wprawdzie w klimatach bardzo przypominających wędrowyczowskie, jednak niespecjalnie przypadło mi do gustu. Ot, przeczytałam bez większych zachwytów i przeszłam nad nim do porządku dziennego. 

 Nie tak dawno temu, zachwycałam się Jakubem Wędrowyczem, po Wieszać każdy może stwierdziłam jednak, że nasze drogi definitywnie się rozeszły. Mam ogromny sentyment do Kronik -Jakuba Wędrowycza oraz Wieszać każdy może, ale chyba przede wszystkim na nich powinnam zakończyć przygodę z wojsławickim egzorcystą. Co za dużo to nie zdrowo, a umiar jak widać jest wskazany, Jakub mi się przejadł, albo gust zmienił, ponieważ piąty tom serii przeczytałam dla zasady, ale bez zachwytów. Dlatego też z czystym sumieniem nie mogę go polecić, raczej podpowiedzieć fanom cyklu, by nie nastawiali się na fajerwerki.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Rosyjsko mi".

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.