Z wizytą u Angeliny Jolie, czyli "English Matters" nr 56

Początek nowego roku to dobry moment na odświeżenie oraz szlifowanie języka obcego. Dla osób zainteresowanych językiem angielskim i władających nim w stopniu średniozaawansowanym magazyn English Matters może stanowić ku temu dobry bodziec i zachętę.

W najnowszym wydaniu znajduje się dziewięć obszernych oraz trzy krótkie teksty, podzielone na pięć tematycznych działów. Najbardziej interesujące okazały się tym razem People and Lifestyle oraz Culture, w których można znaleźć, m.in.:
  • Angelina Jolie - a Private Life on Public View, czyli skomplikowane i dalekie od bajki życie jednej z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich aktorek wzięte pod lupę.
  • The British Class System - From Toffs to Precariats, fascynujący tekst dla wszystkich zainteresowanych brytyjską historią i kulturą, przedstawiający mocno utrwalony i nadal niezburzony klasowy podział społeczeństwa na Wyspach.
  • A Girl with a Dream poświęcony jest z kolei George Eliot, kryjącej się pod męskim pseudonimem, jednej z czołowych angielskich pisarek doby wiktoriańskiej.
  • Tax Trouble, czyli spojrzenie na podatki ze strony, która nie przyprawia o ciarki. W artykule można bowiem znaleźć ciekawostki na temat pierwszych podatków oraz tych najbardziej niezwykłych bądź absurdalnych.
  • Mysterious Scotland. Szkocja ma swój niezwykły, nieco mroczny urok, zdecydowanie odróżniający ją od sielskiej, spokojnej Anglii. Warto przyjrzeć się jej bliżej.
Interesującym tekstem okazał się również ten poświęcony zmianom w języku angielskim (The keys to texting), jakie zachodzą pod wpływem... smsów. Puryści językowi widząc skróty używane przez nastolatków mogą tego nie znieść. To oczywiście nie wszystko, co możecie znaleźć w najnowszym numerze, ale nie ma sensu omawiać każdego artykułu oddzielnie, lepiej zmierzyć się z nimi samodzielnie.

Do każdego artykułu dołączona jest lista trudniejszych wyrazów wraz z ich polskimi odpowiednikami. Sześć tekstów dostępna jest również w wersji audio do pobrania ze strony wydawnictwa lub przez odpowiednią aplikację. Nauczyciele znajdą również coś dla siebie - karty pracy do tekstu The British Class System, który może stanowić podstawę pod naprawdę interesującą lekcję.

Krótko mówiąc, English Matters ponownie stanął na wysokim, solidnym poziomie. Polecam!


English Matters to dwumiesięcznik tworzony przez polsko-brytyjski zespół specjalnie dla wszystkich zainteresowanych nauką języka angielskiego. Jego treść stanowią różnorodne artykuły ilustrowane kolorowym materiałem zdjęciowym.

Magazyn jest ciekawym urozmaiceniem nauki języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym. Może być pomocny zarówno osobom, które uczą się w sposób systematyczny, jak i wszystkim tym, którym zależy na odświeżeniu swoich umiejętności językowych i poszerzeniu zasobu słownictwa. Słownictwo, które zostało opracowane do tekstów, pomoże w pełni zrozumieć tekst - Czytelnik nie musi więc korzystać ze słownika, a zaoszczędzony czas może przeznaczyć na naukę nowo poznanych słówek.

Strony, które warto sprawdzić:


 Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Komentarze