Przejdź do głównej zawartości

Z wizytą u Angeliny Jolie, czyli "English Matters" nr 56

Początek nowego roku to dobry moment na odświeżenie oraz szlifowanie języka obcego. Dla osób zainteresowanych językiem angielskim i władających nim w stopniu średniozaawansowanym magazyn English Matters może stanowić ku temu dobry bodziec i zachętę.

W najnowszym wydaniu znajduje się dziewięć obszernych oraz trzy krótkie teksty, podzielone na pięć tematycznych działów. Najbardziej interesujące okazały się tym razem People and Lifestyle oraz Culture, w których można znaleźć, m.in.:
  • Angelina Jolie - a Private Life on Public View, czyli skomplikowane i dalekie od bajki życie jednej z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich aktorek wzięte pod lupę.
  • The British Class System - From Toffs to Precariats, fascynujący tekst dla wszystkich zainteresowanych brytyjską historią i kulturą, przedstawiający mocno utrwalony i nadal niezburzony klasowy podział społeczeństwa na Wyspach.
  • A Girl with a Dream poświęcony jest z kolei George Eliot, kryjącej się pod męskim pseudonimem, jednej z czołowych angielskich pisarek doby wiktoriańskiej.
  • Tax Trouble, czyli spojrzenie na podatki ze strony, która nie przyprawia o ciarki. W artykule można bowiem znaleźć ciekawostki na temat pierwszych podatków oraz tych najbardziej niezwykłych bądź absurdalnych.
  • Mysterious Scotland. Szkocja ma swój niezwykły, nieco mroczny urok, zdecydowanie odróżniający ją od sielskiej, spokojnej Anglii. Warto przyjrzeć się jej bliżej.
Interesującym tekstem okazał się również ten poświęcony zmianom w języku angielskim (The keys to texting), jakie zachodzą pod wpływem... smsów. Puryści językowi widząc skróty używane przez nastolatków mogą tego nie znieść. To oczywiście nie wszystko, co możecie znaleźć w najnowszym numerze, ale nie ma sensu omawiać każdego artykułu oddzielnie, lepiej zmierzyć się z nimi samodzielnie.

Do każdego artykułu dołączona jest lista trudniejszych wyrazów wraz z ich polskimi odpowiednikami. Sześć tekstów dostępna jest również w wersji audio do pobrania ze strony wydawnictwa lub przez odpowiednią aplikację. Nauczyciele znajdą również coś dla siebie - karty pracy do tekstu The British Class System, który może stanowić podstawę pod naprawdę interesującą lekcję.

Krótko mówiąc, English Matters ponownie stanął na wysokim, solidnym poziomie. Polecam!


English Matters to dwumiesięcznik tworzony przez polsko-brytyjski zespół specjalnie dla wszystkich zainteresowanych nauką języka angielskiego. Jego treść stanowią różnorodne artykuły ilustrowane kolorowym materiałem zdjęciowym.

Magazyn jest ciekawym urozmaiceniem nauki języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym. Może być pomocny zarówno osobom, które uczą się w sposób systematyczny, jak i wszystkim tym, którym zależy na odświeżeniu swoich umiejętności językowych i poszerzeniu zasobu słownictwa. Słownictwo, które zostało opracowane do tekstów, pomoże w pełni zrozumieć tekst - Czytelnik nie musi więc korzystać ze słownika, a zaoszczędzony czas może przeznaczyć na naukę nowo poznanych słówek.

Strony, które warto sprawdzić:


 Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.