Przejdź do głównej zawartości

Potterowo i muzycznie, czyli "English Matters" nr 55

Co dwa miesiące możecie już wypatrywać u mnie kilku słów na temat nowego numeru English Matters, magazynu do nauki języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym. Pora więc na bieżące wydanie, którego lektura - jak zawsze - sprawiła mi dużo przyjemności.

Tym razem w środku znajdziemy siedem działów, a w nich czternaście różnej długości artykułów, z których sześć tradycyjnie już można odsłuchać w formie audio. Najbardziej spodobały mi się teksty:
  • Mrs Potter - J.K. Rowling. Autorki powieści o Harrym Potterze nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, warto jednak przyjrzeć się jej bliżej, bo okazuje się, że mimo ogromnego sukcesu pozostała bardzo otwartą i empatyczną osobą.
  • Voices of Scandinavia. Lubicie skandynawskie brzmienia? Cały czas chodzi za Wami kawałek Little Talks albo piosenki Mansa Zelmerlowa? Ten artykuł będzie w sam raz dla Was.
  • What's in a Name? Uwielbiam analizować etymologię nazw własnych. Tym razem pod lupę zostały wzięte brytyjskie nazwiska.
  • US for Sale to z kolei analiza, w jaki sposób kolejne ziemie zostały na przestrzeni lat przyłączone do terytorium Stanów Zjednoczonych, poczynając od handlu z Indianami, a na pertraktacjach z Rosją i Francją kończąc.
  • Kia Ora from New Zealand. Mam ogromną słabość do Nowej Zelandii, podróż tam marzy mi się jeszcze bardziej niż do sąsiedniej Australii. A ponieważ plany te są dosyć nierealne, przynajmniej mogę ją odwiedzić na papierze.
  • Posh Totty przypomniał mi o serialu, do którego oglądania przymierzam się już od dawna, ale cały czas coś staje mi na drodze, Downtown Abbey.
To oczywiście nie wszytskie artykuły, jakie znajdziecie w najnowszym numerze EM, jednak zdecydowanie najciekawsze. Każdy, jak zawsze, opatrzony jest stosownym słowniczkiem trudniejszych wyrazów (nadal niestety zapis fonetyczny jest obecny tylko przy nielicznych frazach), a do jednego artykułu dodano materiały dla nauczyciela (prezentacja PowerPoint), dzięki czemu można go wykorzystać podczas pracy na lekcji.

Bardzo podoba mi się również dodatek do bieżącego numeru, I've got the looks, do pobrania ze strony wydawnictwa. Ma on formę obrazkowego słownika, w którym można znaleźć wszelkie możliwe elementy garderoby, obuwia, wzorów, tkanin i wyglądu zewnętrznego w ogóle. Świetna sprawa!

Gorąco polecam wszystkim uczącym się języka angielskiego!

 Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.