"English Matters" nr 54

Nowy rok szkolny warto rozpocząć od odświeżenia języka obcego. A najnowszy numer English Matters doskonale się do tego nadaje.

Znajdziemy w nim dziesięć obszernych artykułów oraz kilka ciekawostek otwierających numer w tradycyjnym już misz-maszu This&That. Nie ukrywam, że tematyka bieżącego wydania naprawdę przypadła mi do gustu, zwłaszcza pięć artykułów:
  • Occupation – Conference Interpreter, czyli świetny wywiad z Witoldem Skowrońskim, prawdopodobnie najlepszym i najbardziej cenionym polskim tłumaczem konferencyjnym, w którym opowiada nie tylko o swojej pracy, ale i najlepszym jego zdaniem sposobie przyswajania języka obcego.
  • Prime Time with the Undead - jestem świeżo zauroczona serialem The Walking Dead, więc artykuł mu poświęcony to był strzał w dziesiątkę.
  • Haitian Lapologne, przedstawiający krótko historię Polonii na Haitii oraz współczesną sytuację polskiej społeczności na wyspie.
  • Prince Harry – the Spare to the Heir, opowiadający o niepokornym i kontrowersyjnym, a jednocześnie bardzo popularnym członku brytyjskiej rodziny królewskiej, rudowłosym księciu Harrym.
  • Stock Check, czyli – jak zwykle – ciekawe przedstawienie kolejnego interesującego miejsca, gdzie można wybrać się w podróż, tym razem padło na Sztokholm.
Ponadto, można tu znaleźć również teksty na temat amerykańskiego dramatopisarza Tennessee’ego Williamsa, dyskusję na temat wprowadzenia euro w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej, co nieco na temat trudnej dla mnie do ogarnięcia fascynacji samochodowym driftem oraz czysto językową sekcję poświęconą uprzejmemu odmawianiu i prezentowaniu odmiennego zdania.Sześć artykułów można wysłuchać w formie nagrań MP3 dzięki dołączonym do nich kodom, a ponadto wszystkie opatrzone są słowniczkiem trudniejszych wyrazów, przy niektórych podany jest również zapis fonetyczny, ale mam wrażenie, że są one wybierane dosyć chaotycznie, np. wyjaśniona jest wymowa słów „further” czy „onion”, a takich wyrazów jak „echelons”  czy „arduous” już nie.

Niemniej jednak jestem zadowolona z bieżącego numeru, znalazłam w nim interesujące tematy, ciekawe słownictwo i przyjemną odskocznię od tradycyjnego kontaktu z językiem obcym w postaci szkolnego podręcznika.

Za udostępnienie magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media.

Komentarze