Przejdź do głównej zawartości

"English Matters" nr 54

Nowy rok szkolny warto rozpocząć od odświeżenia języka obcego. A najnowszy numer English Matters doskonale się do tego nadaje.

Znajdziemy w nim dziesięć obszernych artykułów oraz kilka ciekawostek otwierających numer w tradycyjnym już misz-maszu This&That. Nie ukrywam, że tematyka bieżącego wydania naprawdę przypadła mi do gustu, zwłaszcza pięć artykułów:
  • Occupation – Conference Interpreter, czyli świetny wywiad z Witoldem Skowrońskim, prawdopodobnie najlepszym i najbardziej cenionym polskim tłumaczem konferencyjnym, w którym opowiada nie tylko o swojej pracy, ale i najlepszym jego zdaniem sposobie przyswajania języka obcego.
  • Prime Time with the Undead - jestem świeżo zauroczona serialem The Walking Dead, więc artykuł mu poświęcony to był strzał w dziesiątkę.
  • Haitian Lapologne, przedstawiający krótko historię Polonii na Haitii oraz współczesną sytuację polskiej społeczności na wyspie.
  • Prince Harry – the Spare to the Heir, opowiadający o niepokornym i kontrowersyjnym, a jednocześnie bardzo popularnym członku brytyjskiej rodziny królewskiej, rudowłosym księciu Harrym.
  • Stock Check, czyli – jak zwykle – ciekawe przedstawienie kolejnego interesującego miejsca, gdzie można wybrać się w podróż, tym razem padło na Sztokholm.
Ponadto, można tu znaleźć również teksty na temat amerykańskiego dramatopisarza Tennessee’ego Williamsa, dyskusję na temat wprowadzenia euro w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej, co nieco na temat trudnej dla mnie do ogarnięcia fascynacji samochodowym driftem oraz czysto językową sekcję poświęconą uprzejmemu odmawianiu i prezentowaniu odmiennego zdania.Sześć artykułów można wysłuchać w formie nagrań MP3 dzięki dołączonym do nich kodom, a ponadto wszystkie opatrzone są słowniczkiem trudniejszych wyrazów, przy niektórych podany jest również zapis fonetyczny, ale mam wrażenie, że są one wybierane dosyć chaotycznie, np. wyjaśniona jest wymowa słów „further” czy „onion”, a takich wyrazów jak „echelons”  czy „arduous” już nie.

Niemniej jednak jestem zadowolona z bieżącego numeru, znalazłam w nim interesujące tematy, ciekawe słownictwo i przyjemną odskocznię od tradycyjnego kontaktu z językiem obcym w postaci szkolnego podręcznika.

Za udostępnienie magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…