"Siedem pożarów Mademoiselle" Esther Vilar

Siedem pożarów Mademoiselle, Esther Vilar
Nasza Księgarnia, 2010
Do czego zdolna jest kobieta, by zdobyć wymarzonego mężczyznę? Mówiąc krótko – do wszystkiego.

Siedem pożarów Mademoiselle okazało się doskonałą lekturą na leniwe, gorące popołudnie. Książka jest lekka, ale niebanalna. Czyta się ją błyskawicznie i z przyjemnością, i aż się robi szkoda, gdy nagle pojawia się ostatnia strona.

Historię tytułowej Mademoiselle opowiada jej podopieczna, Carlotta, która po latach wspomina swoją francuską guwernantkę, Catherine. Wraz z nią cofamy się do lat 60. Carlotta, córka argentyńskiego dyplomaty, który właśnie przybył z rodziną do Stanów Zjednoczonych, nie potrafi odnaleźć się w nowym środowisku. Spędza czas na wymyślaniu nowych (ale nie koniecznie udanych i trafionych) wynalazków oraz rozmowom z Mademoiselle, której zadaniem jest nauczyć jej francuskiego.

Oszałamiająco piękna Catherine nie może opędzić się od adoratorów, nie ma faceta, który na jej widok nie traciłby głowy. To jednak nie dla niej. Ona szuka Prawdziwego Mężczyzny, bo tylko taki wart jest zainteresowania, miłości i oddania. Trafia na niego przypadkiem, podczas pożaru, który przypadkiem wybucha w salonie rodziców Carlotty, a jest nim nie kto inny, tylko dowódca miejscowej jednostki straży pożarnej, Nick Kowalski. Jednak ironia losu sprawia, że Ten Jedyny traktuje Mademoiselle jak powietrze. A gdy zdesperowana zastanawia się, jak wzniecić płomień w jego sercu, do głowy przychodzi jej pewien plan…

W odróżnieniu od wielu romansów, Siedem pożarów Mademoiselle nie jest ani schematyczna, ani przewidywalna, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę jej zakończenie. Oczarowuje lekkim stylem, urokiem i dowcipem. Jest też lekko ironicznym, ale bardzo trafnym studium kobiecej natury, zwłaszcza natury kobiety zakochanej – nieracjonalnej, nieco naiwnej, a jednocześnie zdeterminowanej i gotowej na wszystko, by zdobyć ukochanego mężczyznę. Mamy tu zupełnie szaloną miłość od pierwszego wejrzenia, namiętność i zazdrość, podane przy tym w tak czarujący sposób, że nie sposób nie trzymać kciuki za Mademoiselle, niezależnie od zniszczeń, jakie sieje dookoła. Jej determinacja może fascynować, a nawet jeśli nie, to przynajmniej rozczula.

Dodatkowym smaczkiem są dwa polskie akcenty wplecione w powieść. Pierwszym jest pochodzenie wybranka pięknej Catherine – jak można domyśleć się po jego nazwisku, jest on z dziada pradziada Polakiem, w dodatku w Polsce urodzonym. Drugim jest postać przyjaciółki Carlotty, zapalonej miłośniczki fantastyki, która na cześć swojego ukochanego pisarza, Lema, przyjmuje pseudonim Stanisław.

Siedem pożarów Mademoiselle jest doskonałą propozycją na lekką letnią lekturę – bawi, nie nuży i zapewnia świetną rozrywkę. Polecam nie tylko paniom.

Komentarze