Przejdź do głównej zawartości

"Ludzkie dzieci" P.D. James

Ludzkie dzieci, P.D. James
MAG, 2006
Literatura proponuje nam różne wizje zagłady ludzkości i świata, który znamy, poczynając od wojen nuklearnych, poprzez katastrofy naturalne, a na ataku kosmitów kończąc. "Ludzkie dzieci" pokazują alternatywę znacznie mniej spektakularną, a jednocześnie bardziej przerażającą - świat pozbawiony jedynej prawdziwej nadziei na przyszłość - dzieci.

Rok 1995 zwany Omegą stał się początkiem końca ludzkiej cywilizacji. W październiku przyszło na świat ostatnie dziecko, a ludzie stali się niezdolni do prokreacji. Mimo zaawansowanej technologii i medycyny nikt nie był w stanie tego zmienić, a kolejne badania nieubłaganie pozbawiały nadziei, że jest to tylko chwilowy problem.

Rok 2021. Ziemia powoli się wyludnia. Po blisko trzech dekadach bezowocnych badań nikt już nie łudzi się, że na świecie ponownie pojawią się dzieci. Mieszkańcy europejskich państw coraz bardziej posuwający się w latach i beznadziei pragną już tylko w spokoju doczekać końca swych dni. Władzę w Wielkiej Brytanii sprawuje zarządca Xan Lyppiatt, kierując kraj w stronę coraz bardziej zaostrzonej dyktatury. Znaczna większość społeczeństwa nie jest zainteresowana tym, co dzieje się dookoła nich, pojawia się jednak grupa buntowników, którzy planują obalić jego władzę.


P.D. James znana jest przede wszystkim jako autorka klasycznych kryminałów (swoją drogą bardzo dobrych), a wydane po raz pierwszy w 1992 roku Ludzkie dzieci to jej jedyna, o ile się nie mylę, powieść będąca mieszanką dystopii, sensacji i thrillera politycznego. I chociaż pomysł na fabułę był naprawdę świetny, cieszę się, że autorka skupiła się w swojej twórczości na powieściach detektywistycznych, te wychodziły jej znacznie lepiej.

Zacznijmy od tego, co dobre. Książka została podzielona na dwie części i pierwsza z nich, skupiająca się przede wszystkim na opisie świata od lat skazanego na zagładę, jest naprawdę niezła. Pisarka doskonale przedstawiła reakcje ludzi pozbawionych nadziei na potomstwo i świadomych zbliżającego się upadku całej cywilizacji. Opisy kobiet popadających w szaleństwo, niańczących lalki i kocięta, urządzających im przyjęcia, chrzciny i inne ceremonie mocno dają do myślenia. Podobnie jak organizowane przez państwo obrzędy Wyciszania, będące zbiorowymi samobójstwami starszych osób. Społeczeństwo nastawione jest jedynie na przyjemność i spokój, niemal nikogo nie interesuje już polityka czy sprawy publiczne. Liczą się tylko własne cztery kąty, w których można czekać na koniec. Generalnie wizja świata przedstawiona przez P.D. James jest wypełniona marazmem, przygnębieniem i rezygnacją.

Na tym jednak kończy się to, co może w powieści o ile nie zachwycić, to przynajmniej zaintrygować. Po przeczytaniu książki nieustannie nasuwa się myśl, że tkwiący w niej potencjał nie został należycie wykorzystany. Po pierwsze, przyczyny nagłej bezpłodności, która dotknęła całą ludzką populację, poczynając od krajów wysoce rozwiniętych aż po najbiedniejsze i najdziksze zakątki planety, nie zostały w żaden sposób wyjaśnione. Po drugie i znacznie istotniejsze, niemal nie ma tu akcji. O ile pierwsza część - jak już wspomniałam - zawiera przede wszystkim opis umierającej cywilizacji, o tyle fabuła drugiej z założenia powinna pociągnąć dynamizm akcji. Tymczasem otrzymujemy opis ucieczki, pościgu i walki (kogo z kim i w jakim celu nie zdradzę, żeby nie psuć niespodzianki tym, którzy jednak po książkę sięgną), które niespecjalnie trzymają w napięciu, nie wywołują też większych emocji. Po trzecie, zakończenie rozczarowuje. Tyle i aż tyle.

Podsumowując, Ludzkie dzieci nie zachwycają wykonaniem, ale jednocześnie pokazują interesującą, mroczną, a co więcej dosyć prawdopodobną wizję przyszłości, która - mam ogromną nadzieję - nigdy nie stanie się naszym udziałem.

A jutro będzie słów kilka(naście) na temat filmowej, "holiłudzkiej" wersji "Ludzkich dzieci". Zapraszam :)

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.