Johnny Depp, Jared Leto i kilka słów o literaturze amerykańskiej, czyli English Matters nr 53

Kiedy Johnny Depp zawadiacko spogląda na Ciebie z okładki, nie możesz przejść obojętnie. Tym sposobem trafił do mnie najnowszy numer magazynu English Matters (lipiec-sierpień).

Tym razem można w nim znaleźć dziesięć obszernych artykułów podzielonych na pięć działów tematycznych: People and Lifestyle, Culture, Travel, Conversation Matters oraz Leisure. Na samym początku zostały ponadto umieszczone trzy krótkie, misz-maszowe teksty, czyli swoista rozgrzewka przed przystąpieniem do właściwej lektury.

W bieżącym wydaniu królują przystojniacy (przynajmniej w powszechnym mniemaniu, bowiem mój zachwyt kończy się na Johnnym, braci Leto nie obejmując). Najpierw na pierwszy ogień poszedł Depp oraz artykuł poświęcony pokrótce jego życiu prywatnemu oraz zawodowemu. Potem na łamach magazynu pojawia się 30 Seconds to Mars, czyli Jared i Shannon, przy czym pierwszy z braci niewątpliwie bardziej przykuwa uwagę. Na dokładkę, zwłaszcza dla fanów, pojawiła się analiza językowa tekstu ich piosenki "Closer to the Edge". 


Kolejne trzy artykuły związane są z podróżami. Zachwyca zwłaszcza tekst o Cyprze, okraszony zdjęciami z widokami, które naprawdę zapierają dech w piersiach. Dla osób zainteresowanych kulturą i geografią Wielkiej Brytanii ciekawostką będzie z pewnością krótka podróż i zestawienie północnych i południowych regionów Wyspy. A na dokładkę dostajemy tekst poświęcony najpowszechniejszym (co nie oznacza wcale, że nie uciążliwym) przypadłościom oraz zbiegom okoliczności, które przytrafiają się podróżującym i potrafią zepsuć najlepsze nawet wakacje.


Z podróżą, a jednocześnie szlifowaniem języka i poznawaniem kultury danego kraju niejako od wewnątrz, związany jest artykuł poświęcony pracy jako au pair. Kim jest au pair? Opiekunką do dzieci mieszkającą z daną rodziną na prawach członka rodziny, uczestniczącą w życiu rodzinnym, dzielącą się obowiązkami, a jednocześnie zwykle otrzymującą za to wynagrodzenie, bądź jak ktoś woli "kieszonkowe".

Interesujące są również teksty związane stricte z kulturą - jeden opisujący współczesną literaturę amerykańską (czyli coś dla moli książkowych), a drugi opowiadający o obiecujących młodych aktorach z Francji, Hiszpanii i Rosji (czyli coś dla kinomaniaków, znudzonych już amerykańską hegemonią w branży filmowiej).

Natomiast sekcja gramatyczna obejmuje w tym numerze sposoby naturalnego tworzenia pytań, włączając w to odpowiednie użycie przyimków, pytań potwierdzających (czyli tzw. question tagów) oraz wyjaśnienie różnic między which i what.

Połowa artykułów została zaopatrzona w kody umożliwiające pobranie ich w formie MP3, każdy zawiera dodatkowo słowniczek trudniejszych wyrażeń (niestety zapis fonetyczny pojawia się tylko w przypadku niektórych z nich), a tekst o problamach w podróży został zaopatrzony w kartę pracy do wykorzystania przez nauczycieli. Jednym słowem, całość prezentuje się naprawdę dobrze, jak zwykle zresztą. Tradycyjnie więc polecam!


ENGLISH MATTERS 
em.colorfulmedia.pl
EM na FB

English Matters to dwumiesięcznik tworzony przez polsko-brytyjski zespół specjalnie dla wszystkich zainteresowanych nauką języka angielskiego. Jego treść stanowią różnorodne artykuły ilustrowane kolorowym materiałem zdjęciowym.

Magazyn jest ciekawym urozmaiceniem nauki języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym. Może być pomocny zarówno osobom, które uczą się w sposób systematyczny, jak i wszystkim tym, którym zależy na odświeżeniu swoich umiejętności językowych i poszerzeniu zasobu słownictwa. Słownictwo, które zostało opracowane do tekstów, pomoże w pełni zrozumieć tekst - Czytelnik nie musi więc korzystać ze słownika, a zaoszczędzony czas może przeznaczyć na naukę nowo poznanych słówek.


 Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Komentarze