Przejdź do głównej zawartości

"Angielski dla zaawansowanych NIE GRYZIE!"

Nie wiem, jak Wy, ale ja zawsze z nadejściem lata postanawiam podszlifować język. Nieważne, że angielskiego używam na co dzień, nadal jestem świadoma pewnych braków. Nie wspominając o tym, że część zagadnień gramatycznych i słownictwa zwyczajnie wymaga regularnego odświeżania. Tym razem postawiłam na "Angielski dla zaawansowanych NIE GRYZIE" na poziomie C1-C2, jedną z nowszych propozycji Wydawnictwa Edgard. Według opisu jest to "kompleksowy trening słownictwa, rozumienia ze słuchu i gramatyki", będący doskonałym powtórzeniem na przykład przed przystąpieniem do egzaminów CAE oraz CPE.


Książka została podzielona na siedemnaście tematycznych rozdziałów, wśród których znalazły się m.in. home and family, business, sport, the city, nature czy the law. Już pierwszy z nich bardzo mi się spodobał, poświęcony bowiem został różnicom między angielskim brytyjskim i amerykańskim. Wszystko zgrabnie przedstawiono w tabelkach, do których dołączono ćwiczenia oraz nagrania MP3 (do książki dołączona jest płyta), w wykonaniu amerykańskiego i brytyjskiego lektora. Tak na marginesie muszę dodać, że o ile wcześniej byłam absolutnie zakochana w akcencie brytyjskim, o tyle ostatnio coraz bliżej mi do amerykańskiego.

W każdym rozdziale można również znaleźć sekcję gramatyczną, w której część teoretyczna dobrze wszystko wyjaśnia bądź podsumowuje, a część praktyczna składa się z kilka ćwiczeń, sprawdzających na ile opanowaliśmy dany zakres materiału. Ponadto znajdziemy tu również nieco dłuższe teksty (warto wysłuchiwać ich dodatkowo z płyty, by ćwiczyć wymowę), do których również dołożono ćwiczenia sprawdzające.


Całość bardzo przypadła mi do gustu, przy czym muszę przyznać bez bicia, że ćwiczenia leksykalne sprawiły mi pewną trudność. Zdecydowanie poziom zaawansowany nie jest tu podany na wyrost. Jednak o to przecież właśnie chodzi, by się rozwijać, więc jak najbardziej polecam Wam tę pozycję.

Za możliwość odświeżenia gramatyki i słownictwa serdecznie dziękuję Wydawnictwu Edgard.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…