Przejdź do głównej zawartości

Trzecie urodziny bloga i podsumowanie roku 2014

Koniec roku sprzyja snuciu refleksji, a ponieważ zbiega się on z trzecią już rocznicą powstania Kącika z książką, tradycyjnie już łączę podsumowanie tego, co działo się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy z całą działalnością bloga.

Jak to wygląda liczbowo:
Liczba opublikowanych recenzji książek: 574 (w roku 2014 - 180)
Liczba opublikowanych recenzji gier: 30 (w roku 2014 - 30)
Liczba przeprowadzonych wywiadów z autorami: 15 (w roku 2014 - 3)
Liczba odsłon: 537 000 (w roku 2014 - 318 000)
Liczba obserwatorów G+: 282 (w roku 2014: 282)
Liczba obserwatorów: 437 (w roku 2014 - 72)
Liczba osób "lubiących" Kącik z książką na FB: 643 (w roku 2014 - 226)
Liczba komentarzy: 16 155 (w roku 2014  - 5 277)

Co nowego pojawiło się na blogu?

1. Przejście na własną domenę
Pierwszą zmianą, jaką powitałam miniony rok, był nowy adres bloga oraz szata graficzna (która swoją drogą pozostała od tego czasu bez zmian). Była to jedna z najlepszych decyzji dotyczących prowadzenia bloga - adres jest krótszy i łatwiejszy do zapamiętania, lepiej też wygląda.

2. Gry planszowe

Chociaż nazwa bloga sugeruje jednoznacznie jego tematykę, w ciągu ostatnich miesięcy poszerzyłam ją jeszcze o recenzje gier planszowych i karcianych, przy których spędzam czas, gdy tylko mam ku temu okazję. 

3. Kącik językowy

Kolejnym krokiem w stronę poszerzenia tematyki bloga było utworzenie kącika językowego, w którym w znacznej mierze skupiam się na omawianiu dostępnych na rynku magazynów językowych, ale również stron internetowych, a także książek do nauki języka.

4. Audiobooki i ebooki
Dawniej byłam zagorzałą zwolenniczką tradycyjnych, papierowych książek. Nadal cenię je najbardziej, ale dzięki Kindle'owi przekonałam się do ebooków. Pokochałam także audiobooki, dzięki którym wykonywanie codziennych prac stało się znacznie przyjemniejsze.

5. Kilka słów o...

To nowy, niestety ostatnio zaniedbany przeze mnie, dział na blogu, w którym zgodnie z założeniem miałam przybliżać sylwetki pisarzy, których twórczość jest mi bliska.

Co zniknęło?

1. Book-Trotter
Po ponad dwóch latach istnienia postanowiłam zakończyć wyzwanie Book Trotter. Planowałam co prawda wznowić je wraz z nadejście nowego roku, jednak obawiam się, że pierwsza edycja pozostanie jeszcze przez pewien czas jedyną.

2. Mój udział w wyzwaniach
Na początku zachłysnęłam się wyzwaniami czytelniczymi, w pewnym momencie brałam udział w chyba ośmiu lub dziewięciu. Obecnie zrezygnowałam z nich niemal całkowicie, pozostały jedynie trzy - bezterminowe i w pełni wpisujące się w moje zainteresowania: Rosyjsko mi, Czytam Kinga oraz Tudorowie w literaturze.

Miniony rok był chyba najbardziej burzliwym, jeśli chodzi o kwestie stricte prywatne, za to na polu blogowym obfitował przede wszystkim w miłe i ekscytujące wydarzenia. Wiele się też zmieniło, zwłaszcza jeśli porównać obecny Kącik z tym początkowym, ale uważam, że są to zmiany przede wszystkim na plus. 

Dzięki prowadzeniu bloga poznałam osoby, które są mi naprawdę bliskie i z którymi wiele mnie łączy, miałam przyjemność spotkać kilku naprawdę intrygujących pisarzy i przeczytałam stosy książek, które zapadły mi w pamięci. Mam nadzieję, że nadchodzący rok będzie jeszcze lepszy, czego życzę i Wam!

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…