Przejdź do głównej zawartości

"Między teraz a wiecznością" Marie Lucas

Między teraz a wiecznościąMarie Lucas
Egmont, 2014
Seria „Poza czasem” wydawnictwa Egmont jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Sięgam po nią, gdy chcę się duchowo odmłodzić i poczuć nastoletnie drgnienie serca. Hm… No dobrze, trochę odleciałam. Nie da się jednak ukryć, że jest to jedna z najlepiej wydanych serii młodzieżowych dostępnych na rynku, zarówno pod względem znajdujących się w niej historii, jak i dbałości o wrażenia estetyczne czytelnika.

Na pierwszy rzut oka fabuła „Między teraz a wiecznością” wydaje się nieco sztampowa. Szesnastoletnia Julia przeprowadza się z matką do innego miasta, gdzie mają zacząć wszystko od nowa. Dziewczyna chce zapomnieć o swojej przeszłości, dlatego wśród znajomych udaje, że pochodzi z zamożnej rodziny. Jej nowy wizerunek opiera się na coraz większej spirali kłamstw. Działa to zaskakująco dobrze – Julia wkręca się do najbardziej elitarnej paczki i zaczyna spotykać się z przystojnym Feliksem. Jednocześnie interesuje się jednak outsiderem Niko, zwłaszcza, gdy chłopak przekazuje jej wiadomość od jej… zmarłego kilka dni wcześniej dziadka.

Po przeczytaniu opisu książki bałam się, że to kolejna słaba opowiastka o skrzywdzonej przez los nastolatce, o którą bije się dwóch przystojniaków. Szybko okazało się, że tak nie jest. Wprawdzie Julia lawiruje między Feliksem a Nikim niczym doświadczona femme fatal (swoją drogą niespecjalnie przeszkadza  im posiadanie rywala), jednak daleko jej do niewinnej pensjonarki. Wręcz przeciwnie, nie ma skrupułów przed okłamywaniem i ranieniem bliskich, bez większych oporów idzie do łóżka z Feliksem, a po chwili rozmyśla już o Nikim. Z pewnością trudno nazwać ją wzorem cnót. Wolę jednak taką bohaterkę niż nieporadną gąskę, którą trzeba nieustannie ratować z opresji bądź która wpada w panikę, gdy spojrzy na nią przystojny chłopak (a takich jest niestety na pęczki w literaturze młodzieżowej).

Powieść Marii Lucas jest więc bez dwóch zdań romansem młodzieżowym solidnie doprawionym wątkiem paranormalnym. Na szczęście nie w postaci wampirów, wilkołaków, aniołów i innej maści stworów, ale motywu znacznie bardziej przyziemnego. Autorka niemalże od pierwszych stron buduje wokół Niko atmosferę tajemnicy, która w miarę rozwoju akcji staje się coraz mroczniejsza. Niezwykłe zdolności chłopaka, który potrafi kontaktować się ze zmarłymi pozwalają Julii trafić na trop intrygi, przez przed kilkoma miesiącami wywróciła jej życie do góry nogami. Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy kontakt z tą drugą stroną może pozostać bez żadnych konsekwencji…

Najsłabszym punktem książki jest niestety jej zakończenie. O ile przez niemal całą powieść autorka skutecznie budowała napięcie i mnożyła zagadki, o tyle ostatnie strony sprawiają wrażenie, jakby zostały napisane na kolanie. Nagle ujawnia się ten zły i demoniczny charakter, który psuł Julii szyki od początku historii i jak gdyby nic, objaśnia szczegółowo swój nikczemny plan. Zupełnie jak w tanim filmie klasy B. Niektóre z wątków w ogóle nie zostały wyjaśnione i zastanawiam się, czy autorka nie miała pomysłu, jak je zakończyć, czy też zwyczajnie uznała, że nie warto już do nich wracać. A szkoda, bo pozostawienie czytelnika uczuciem  niedosytu to bardzo poważny błąd.

Pomijając jednak raczej mierne zakończenie, całość czyta się bardzo przyjemnie i z dreszczykiem emocji. Nie ukrywam, że fabuła mnie wciągnęła, a tajemnicze zdolności Niko zaintrygowały. Na tle innych powieści młodzieżowych, „Między teraz a wiecznością” pozytywnie się wyróżnia oryginalnym pomysłem i główną bohaterką, dlatego też wszystkim młodym czytelniczkom serdecznie ją polecam.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literacki Egmont

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.