Zapowiedzi horrorowo-kryminalne z domieszką fantastyki

Jak pewnie zauważyliście, prawie nigdy nie piszę na temat zapowiedzi książek, ale kwiecień i maj zapowiadają się tak apetycznie, że postanowiłam zrobić wyjątek od reguły. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że w przypadku niektórych powieści są to wznowienia, a nie premiery.


Wydawnictwo Replika

Tytuł: "Stephen King. Sprzedawca strachu" 
Autor: Robert Ziębiński
Data premiery: kwiecień 2014
Opis wydawcy: To pierwsza polska książka o królu grozy. Opowieść o Kingu i jego twórczości, ale snuta z perspektywy kina. Robert Ziębiński omawia tu każdą ekranizację prozy Kinga. Od pierwszej adaptacji, czyli Carrie, po serial Pod kopułą. Nie jest to leksykon. Filmy i seriale są tu punktem wyjścia do opowieści o samym Kingu – pisarzu, który swoją karierę zawdzięcza kinu. Przez szalone lata siedemdziesiąte, przepitą i przećpaną następną dekadę, po powolną stabilizację lat dziewięćdziesiątych, próbujemy pokazać, jak zmienił się King, jego pisanie i pozycja na rynku. Dlaczego Dolores Claiborne to jeden z najważniejszych filmów w bogatej filmografii Kinga? Po co komu wybuchające puszki piwa? Dlaczego King nie może mówić źle o Stanleyu Kubricku? Na te i wiele innych pytań odpowie wam książka Stephen King. Sprzedawca strachu.

Tytuł: "Sąd Ostateczny" 
Autor: Anna Klejzerowicz
Data premiery: 2014
Opis wydawcy: Dziennikarz, były policjant, Emil Żądło spotyka przypadkiem dawno niewidzianą znajomą z narzeczonym. Następnego dnia dowiaduje się, że oboje padli ofiarami makabrycznej zbrodni. Giną zamordowani w okrutny sposób kolejni ludzie. Żądło odkrywa, że ciała ofiar zostają po śmierci groteskowo upozowane i rozpoczyna prywatne śledztwo. Chce jak najszybciej znaleźć mordercę, bo staje się on coraz bardziej bezwzględny i zaczyna zagrażać także bliskim dziennikarza. Lato mija, ale ani policyjne śledztwo, prowadzone przez nadkomisarza Zebrę, ani intuicja dziennikarza i jego dociekliwość nie prowadzą do rozwiązania zagadki tajemniczych śmierci. Gubią się tropy, a morderca sprytnie wodzi wszystkich za nos. Emil dokonuje jednak odkrycia, które pozwoli mu rozwiązać ponurą zagadkę.

Wydawnictwo MAG

Tytuł: "Droga królów" 
Autor: Brandon Sanderson
Data premiery: 30 kwietnia 2014
Opis wydawcy: Chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i zostania żołnierzem w najbardziej brutalnej wojnie od niepamiętnych czasów. Skrytobójca, morderca, który płacze, kiedy zabija. Oszust, młoda kobieta, skrywająca za płaszczem z kłamstw swoją prawdziwą naturę. Arcyksiążę, wojownik, owładnięty żądzą krwi. Świat może się zmienić. Ta czwórka jest kluczem do przyszłości. Jeden z nich może przynieść zbawienie. Drugi doprowadzi do zagłady.Tytuł: "Księga cmentarna" 
Autor: Neil Gaiman
Data premiery: 11 kwietnia 2014
Opis wydawcy: Kiedy małemu dziecku udaje się uciec przed mordercą zamierzającym zabić całą rodzinę, kto mógłby przypuszczać, że schronienia udzieli mu miejscowy cmentarz? Wychowany przez zamieszkujące go duchy, zjawy i widma, Nik musi uczyć się życia od umarłych. Ale wciąż grozi mu niebezpieczeństwo, bo morderca nie ustaje w wysiłkach, żeby dokończyć swoje zadanie...Wydawnictwo Albatros

Tytuł: "Cztery pory roku" 
Autor: Stephen King
Data premiery: 7 maja 2014
Opis wydawcy: Zbiór 'Cztery pory roku', wydany uprzednio jako 'Skazani na Shawshank', rozsławiła pierwsza nowela przeniesiona na ekran kinowy Franka Darabonta. Oprócz 'Skazanych na Shawshank' w tomie znajdują się minipowieści 'Zdolny uczeń', 'Ciało' i 'Metoda oddychania'.


Tytuł: "Bastion" 
Autor: Stephen King
Data premiery: czerwiec 2014
Opis wydawcy: Najdłuższa i według powszechnych ocen najlepsza powieść w dorobku autora. Przerażająca wizja opustoszałego świata, obraz apokalipsy. Supernowoczesna broń biologiczna przynosi całkowitą zagładę. Bez wybuchów, bez terrorystycznych ataków, bez zapowiedzi - ludzkość umiera. Zaczyna się niewinnie, od zwykłego przeziębienia. Ktoś kichnął, ktoś umarł i nagle Ziemia stała się masowym grobem. Nieliczni, którzy przetrwali, zagubieni w nowym postapokaliptycznym świecie, zaczynają śnić. Wizje wskazują im drogę, zwiastują pojawienie się Wysłanników Dobra i Zła. Każdy musi dokonać wyboru, a kiedy to nastąpi, podążyć obraną ścieżką. Podzielona ludzkość formuje dwa obozy i wyrusza, by zbudować lub zniszczyć nową rzeczywistość. Epidemia obudziła w ludziach wszystko co najgorsze, do głosu doszły najniższe, najbardziej prymitywne instynkty. 


Tytuł: "Cujo" 
Autor: Stephen King
Data premiery: maj 2014
Opis wydawcy: W Castle Rock, małym, cichym miasteczku w stanie Maine, Cujo, potężny, acz spokojny bernardyn zaraża się wściekłością. Z przyjaznego psa zamienia się w zwierzęcą, bezlitosną maszynę do zabijania tym groźniejszą, że zupełnie nieprzewidywalną. Cujo robi rzeczy straszne, ale reakcje ludzi, wstrząśniętych jego bezwzględnością są nie mniej przerażające...
Tytuł: "Susza" 
Autor: Graham Masterton
Data premiery: maj 2014Tytuł: "Człowiek z Wyspy Lewis" 
Autor: Peter May
Data premiery: maj 2014
Opis wydawcy: Fin Macleod, były oficer policji z Edynburga, osiedlił się na wyspie już na dobre. Zrządzeniem losu nabyte umiejętności śledcze niezwykle przydają mu się przy kolejnej zbrodni, która dokonuje się niebawem. Podczas wykopywania torfu zostaje znalezione ciało młodego człowieka. Nie są to jednak - jak przypuszczano - zwłoki rozkładające się od zamierzchłych czasów. Policja nabiera przekonania, że to z pewnością morderstwo, w dodatku dokonane wcale nie dawno. Sekcja zwłok uściśla - było to mniej więcej w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Badania DNA natomiast wskazują, że mężczyzna spokrewniony był z cierpiącym na demencję starczą Tormodem, - ojcem Marsaili, ukochanej Fina. Fin, korzystając z własnego doświadczenia jest pewien, że pierwsze oskarżenia powędrują w stronę rodziciela Marsaili. Starając się uchronić bliskich, podejmuje się śledztwa na własną rękę. Krok po kroku rozwiązuje splątany węzeł sprzed lat, słuchając niewiarygodnej opowieści starego, schorowanego człowieka. Szybko okazuje się, że w mrokach przeszłości i niepamięci kryją się zaskakujące fakty.

Fabryka Słów


Tytuł: "Krasnoludy" 
Autor: Andrzej Pilipiuk, Katarzyna Pilipiuk, Zbigniew Larwa
Data premiery: 2014
Opis wydawcy: Ich trzech i jedna słabość – piwo. A konkretnie, spożywanie złocistego płynu z pianą na trzy palce w nadmiernych ilościach. To najlepszy sposób na przehulanie rodzinnego majątku przeznaczonego na studia. Jak się teraz pokazać „kochającym rodzicom”? Bez dyplomu? Tak rozpoczyna się szalona, pełna humoru i zwrotów akcji historia krasnoludów. Tytuł: "Ruda Sfora" 
Autor: Maja Lidia Kossakowska
Data premiery: 2014
Opis wydawcy: Opowieść o jasnej i mrocznej stronie woli tworzenia. Gdy zwycięża wiara ludzi przekonanych, że nie wierzą w nic, Ruda Sfora spopiela Świat i Zaświaty. To naznaczona rdzą zakrzepłej krwi, potężna nienawiścią i butą, maszyna do zabijania. Widmo skazanej na przegraną wojny z Rudą Sforą zawisło właśnie nad kosmosem Jakutów. Straceńczej misji podjąć się muszą: młody szaman na kulawym, gadającym koniu, pieśniarz - wojownik ze szponem w sercu, harda półbogini i kościej - tupilak, który miał być bardzo zły...ale nie umiał.

Instytut Wydawniczy Erica

Tytuł: "Miecz Radogosta" 
Autor: Juraj Cervenak
Data premiery: kwiecień 2014
Opis wydawcy: Rogan powrócił z królestwa zmarłych, aby w świecie śmiertelników walczyć z biesami i siłami ciemności. Jako potomek czarnoksiężników z Góry Dzika musi jednak najpierw wydrzeć święty Krwawy Ogień z pazurów złowieszczych służalców Białoboga. Nie będzie to możliwe bez pamiątki rodowej - miecza wojennego, należącego niegdyś do boga Radogosta. Poszukiwania prastarego oręża zawiodą go daleko na zachód, gdzie plemię Czechów jest zagrożone przez plemię Łuczan dowodzonego przez demonicznego księcia Włościsława. Czarnoksiężnik i jego drużyna, wiedźma Mirena oraz przywódca wilczej sfory z zaświatów - Gorywałd, muszą stawić czoła nie tylko własnym nieprzyjaciołom, ale wciągnięci zostaną także w wir wojny, która zatrzęsie w posadach tronem książąt przemyślidowskich.

Komentarze

 1. Rzeczywiście można znaleźć parę perełek :) Szkoda że te które mnie zainteresowały w większości posiadam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę, bo ja nie mam żadnej, ale chętnie bym je u siebie widziała :)

   Usuń
 2. "Księgę cmentarną" czytałam, pozycja obowiązkowa dla każdego fana Gaimana:)
  Cieszę się, że zdecydowałaś się na ten post - nie zawsze mam czas i chęci biegać po stronach z nowościami i zapowiedziami, a mamy na tyle podobne gusta, że wiem, że u Ciebie akurat znalazłabym coś dla siebie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie może będę je publikowała częściej ;)

   Usuń
 3. Ojoj... ile piękności. Przede wszystkim "Bastion", muszę (!!) kupić tą książkę, a potem jeszcze "To" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Bastion" i "To" są też moimi numerami 1, jeśli chodzi o zakupy Kinga w najbliższej przyszłości :)

   Usuń
 4. Wznowienia trzech książek Kinga? Miło;) Chociaż nie podoba mi się okładka "Bastionu".
  Do "Sprzedawcy strachu" jestem nastawiona sceptycznie. Chyba wolę czytać powieści Stephena, niż czytać o nim samym;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No okładka nie zachwyca, zwłaszcza, że jest niemal identyczna jak książki "Stalker. Drugi brzeg" Fabryki Słów, która ma się niedługo ukazać... ale jak na Albatrosa i tak nie jest zła.

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Muszę go sobie odświeżyć, bo czytałam wieki temu :)

   Usuń
 6. Za dużo tego! Oczopląsu idzie dostać... Kuszą i to strasznie, a Ty razem z nimi! Nie dobra Ty :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja wciąż czaję się na rozpoczęcie serii Bohatyra.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry plan, bo "Bohatyr" jest zdecydowanie lepszy od Rogana.

   Usuń
 8. Zainteresowało mnie przede wszystkim wznowienie "Bastionu", którego jako chyba jedynej z tych trzech książek Kinga nie czytałem :) Zdecydowanie zajmę się nią w wakacje ;)
  Do tego Gaiman i "Księga cmentarna", bo choć długo nie mogłem przekonać się do sięgnięcia po jego książki, to już po pierwszym spotkaniu niesamowicie polubiłem jego styl.
  "Droga królów" też świetnie wygląda, ale na fantastykę jakoś brakuje mi czasu :( Mam jednak nadzieje, że książka będzie reprezentowała wysoki poziom i przyjdzie mi na nią trafić w przyszłości ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, mogę siętylko podpisać pod tym, co powiedziałeś. Z wyjątkiem braku czasu na fantastykę - na nią zawsze jest czas ;)

   Usuń
 9. Nie mam jeszcze "Cujo" Kinga - tę bym przywłaszczyła z czystą przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 10. Serialu nie widziałam, więc nie mogę polecić z czystym sumieniem, ale ludzie chwalą :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz