Przejdź do głównej zawartości

"Jad. Chcę ukraść Twoje życie" S.B. Hayes

Katy Rivers wiedzie spokojne życie przeciętnej nastolatki. Ma dwie przyjaciółki, na których zawsze może polegać, a wymarzony chłopak, w którym od dawna skrycie się kochała, wyznaje jej miłość. Wprawdzie sytuacja domowa dziewczyny nie jest najlepsza – musi opiekować się cierpiącą na zaawansowaną depresję matką, ale i tutaj sytuacja powoli się poprawia. Aż do chwili, gdy na drodze Katy staje Genevieve.

Dziewczyna jest nie tylko wyjątkowo podobna do Katy, ale zdaje się wręcz być jej lepszą wersją, poczynając od wyglądu a na wynikach w nauce kończąc. Jest szczuplejsza, lepiej się ubiera, bardzo szybko zjednuje sobie przyjaciółki Katy i oczarowuje jej chłopaka. Jest śliczna i ujmująca, i jedynie przy Katy pokazuje swoją prawdziwą twarz, oznajmiając, że zniszczy jej życie.

Dawno już nie sięgałam po typowe młodzieżówki, a „Jad” okazał się bardzo dobrym wyborem. Mimo że fabuła nie jest aż tak oryginalna, jak można by się spodziewać, stanowi przyjemną odskocznię od zbyt licznych w ostatnich miesiącach romansów paranormalnych. Choć mamy tu interesujący wątek związany z polowaniem na czarownice, samą powieść należy określić jako młodzieżowy thriller psychologiczny.

Akcja powieści rozwija się dosyć powoli, jesteśmy świadkami kolejnych intryg Genevieve skierowanych przeciwko Katy. Początkowo są to drobne uszczypliwości i próby skłócenia z przyjaciółmi, jednak na tym nie koniec, prześladowczyni sięga po coraz bardziej wyrafinowane i perfidne metody zamieniając życie głównej bohaterki w piekło. Wydarzenia poznajemy z punktu widzenia Katy, więc doskonale widzimy jej złość i bezsilność, dosyć bezradne próby odzyskania tego, co jest jej drogie. Pomaga jej w tym sąsiad i przyjaciel, Luke, zdecydowanie najsympatyczniejsza postać w powieści. Jest zabawny, rezolutny, a jednocześnie roztacza wokół siebie aurę pozytywnej pewności siebie, która sprawia, że łatwo można mu zaufać.

Intryga poprowadzona jest bardzo sprawnie, gdy Katy i Luke rozpoczynają własne śledztwo, akcja znacząco przyspiesza i naprawdę przykuwa uwagę. Niemal do samego końca nie wiadomo, czy mamy do czynienia ze zjawiskami paranormalnymi, czy po prostu celowym działaniem, mającym na celu zmylenie głównych bohaterów, a jednocześnie czytelnika.

Niestety nie obyło się także bez pewnych niedociągnięć. Nieco trudno uwierzyć w to, jak wiele informacji na temat Katy udało się zdobyć Genevieve, w końcu mamy do czynienia z zaledwie szesnastoletnią dziewczyną. Część z jej intryg na początku powieści sugeruje wręcz wykorzystanie magicznych zdolności. Także bohaterowie drugoplanowi nie zachwycają, tyczy się to przede wszystkim chłopaka Katy. Autorka na siłę próbuje nas przekonać, że jest to wyjątkowy, zabójczo przystojny kawał ciacha, za którego dałaby się pokroić co druga dziewczyna w szkole, ale w ogóle tego nie czuć. Ot, zwykły chłoptaś pozujący na uduchowionego artystę, a jednocześnie po tygodniu starający się zaciągnąć dziewczynę do łóżka.

Jednak mimo tych mankamentów nie ukrywam, że książkę czytało mi się bardzo przyjemnie. Wprawdzie starszy czytelnik mniej więcej w połowie powieści będzie w stanie mniej więcej przewidzieć jej zakończenie, jednak niektóre wątki pozostaną tajemnicą do samego końca, więc nie stanowi to dużego problemu. Jest to sprawnie napisana młodzieżówka, z interesującą fabułą i nieco mrocznym klimatem, więc nastoletnim czytelnikom jak najbardziej polecam.

Za udostępnienie ebooka do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.