Przejdź do głównej zawartości

Liebster Blog Award

A miałam nie brać udziału w grach, które przelewają się systematycznie przez nasz blogowy światek... Cóż, pierwsze noworoczne postanowienie złamane, ale jakoś nie jest mi z tym najgorzej. Tym bardziej, że odbieram to jako formę docenienia pracy, jaką wkładam w prowadzenie Kącika. Zee L dziękuję Ci za to. A tak poza tym, to lubię się od czasu do czasu powywnętrzniać, a to świetny pretekst ;)

"Nominacja do Liebster Blog Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach 
uznania za „dobrze wykonaną robotę”.


1. Jakie są trzy najlepsze książki, które wpłynęły na Twój światopogląd?
Nie potrafię wskazać trzech konkretnych tytułów. Niemal każda przeczytana książka pozostawia we mnie ślad i w pewien sposób mnie wzbogaca.

2. Autor, którego możesz polecić w ciemno.
Zdecydowanie Bernard Cornwell i Philippa Gregory

3. Jeśli nie książki to co?
Gry planszowe i karciane, co zresztą widać ostatnio po wpisach na blogu.

4. Co cenisz w książkach najbardziej?
Cenię książki przede wszystkim za tym, że zapewniają mi najlepszą rozgrywkę, pozwalają oderwać się codzienności i zapewniają całą gamę emocji - od wzruszenia aż po gęsią skórkę. 

5. Jaką książkę próbowałaś/łeś przeczytać, ale nigdy się nie udało?
Hm... przychodzi mi do głowy tylko "Dziewiąty mag", którego odstawiłam na półkę po 50 stronach i powiedziałam "nigdy więcej".

6. Ulubiony gatunek czytadeł.
Hm, moim pierwszym skojarzeniem ze słowem "czytadło" są powieści uznawane za literaturę kobiecą i to niezbyt wysokim lotów. Czasem, w ramach odmóżdżenia, po nie sięgam, jednak zdecydowanie wolę zatopić się w powieści historycznej, thrillerze lub fantasy (za to czytadłami bym ich nie określiła).

7. Literatura polska czy zagraniczna?
Nie lubię tego podziału - kryterium oceny książki nie jest dla mnie kraj pochodzenia autora, ale jego talent. Wspaniałe powieści można znaleźć w dorobku pisarzy z całego świata, dlatego chętnie sięgam zarówno po literaturę polską, jak i zagraniczną.

8. Książka, do której możesz wracać bez znużenia.
Przede wszystkim powieści Jane Austen, które czytałam po kilka razy, czy tomy opowiadań o Wiedźminie. No i... seria o Harrym Potterze (w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeczytałam pierwszy tom chyba z 8 razy).

9. Najczarniejszy charakter.
Hmmm... generalnie, nieco przekornie, czarne charaktery lubię, ale wskazać jednego najczarniejszego z czarnych chyba nie potrafię.

10. Dlaczego książki?
A dlaczego nie? Książki towarzyszą mi od zawsze i nigdy nie zastanawiałam się nad tym, dlaczego czytam. Lubię to i tyle.

Łańcuszka nie puszczam dalej w świat, ale jeśli macie ochotę, to podzielcie się odpowiedziami na powyższe pytania, chętnie poznam zakamarki Waszych czytelniczych dusz ;)

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.