Kilka słów o... Jane Austen

Kobieta zmienną jest. Choć lubuję się w powieściowym rozlewie krwi, horrorach, potworach i magicznych stworach, jednocześnie należę do grona wielbicielek prozy Jane Austen, przy której wzruszam się i daję się porwać urokowi XIX-wiecznej Anglii.

JANE AUSTEN

Za co cenię sobie twórczość tej brytyjskiej pisarki:
 • fascynuje mnie XIX-wieczna Anglia wraz z jej konwenansami, życiem towarzyskim i balami, a nikt nie potrafi pisać o tym tak jak Jane Austen;
 • jej powieści wydają się nieśmiertelne, choć od ich powstania minęło ponad sto lat, nadal urzekają pięknym językiem, lekko ironicznym humorem oraz doskonałymi portretami bohaterów;
 • autorka pokazuje różne rodzaje miłości - romantyczną, ale nie przesłodzoną, czasem rodzącą się stopniowo, a czasem uderzającą niczym grom z jasnego nieba;
 • za stworzenie Pana Darcy-ego, ah ah ah!

(Dosyć) krótka notka biograficzna (źródło: ciocia Wikipedia)
Jane Austen przyszła na świat w 1775 roku w parafii Steventon, jako córka duchownego kościoła anglikańskiego. Dochód Austenów nie był wysoki, wynosił niewiele ponad 600 funtów rocznie, dlatego też Jane nie miała zbyt wysokiego posagu, co zmniejszało jej szanse na dobre zamążpójście. Miała przy tym aż sześciu braci i jedną siostrę.
Jane Austen nigdy nie wyszła za mąż, jednak miała kilka flirtów i sympatii, które sprowadzają się głównie do trzech osób. Na przełomie 1795 i 1796 roku Jane poznała Irlandczyka Thomasa Lefroya, z którym flirtowała na trzech balach, po czym oficjalnie znajomość się skończyła. Druga miłość jest jeszcze bardziej tajemnicza. Podczas jednej z corocznych podróży nad morze, która miała miejsce, gdy rodzina Austenów mieszkała w Bath, Jane poznała miłego, młodego człowieka, który, według słów Cassandry, zakochał się w Jane i ewentualne oświadczyny z jego strony z pewnością byłyby przyjęte. Okoliczności jednak sprawiły, że młodzieniec musiał wyjechać, zaś jedyne informacje o nim, jakie później dotarły do sióstr, donosiły o jego śmierci.
Trzecim był Harris Bigg-Wither, młodszy od niej o 6 lat. Jane przyjęła oświadczyny, jednak następnego dnia zmieniła zdanie. Miała wtedy 27 lat i była uważana za starą pannę, więc nic dziwnego, że przyjęła oświadczyny zamożnego człowieka, który mógłby zapewnić jej dobrobyt, jednakże Harris Bigg-Wither nie odznaczał się ani urodą, ani intelektem, więc nie dziwi też fakt, że ostatecznie zmieniła zdanie.
Jane Austen zmarła 18 lipca 1817 roku w wieku 41 lat. Przyczyna śmierci nie jest znana. Najczęściej mówi się o chorobie Addisona. Jane została pochowana w katedrze w Winchester. Po śmierci siostry Henry oddał do druku Perswazje i Opactwo Northanger. Były to pierwsze powieści wydane pod nazwiskiem Jane Austen.

Ciekawostki (źródło jak wyżej)
 • na podstawie powieści Jane Austen nakręcono 27 filmów i seriali (w tym aż 10 ekranizacji "Dumy i uprzedzenia);
 • Zakochana Jane to film inspirowany romansem pisarki z Thomasem Lefroyem (swoją drogą jest świetny - wzruszyłam się na nim, a często mi się to nie zdarza);
 • powieści Jane Austen stały się inspiracją dla wielu autorów, którzy postanowili dopisać ich kontynuacje, bądź też przerobić na własną modłę (często ku zgrozie fanów pisarki), czego najbardziej drastycznym przykładem jest chyba "Duma i uprzedzenie i zombie" Setha Grahame-Smitha
 • w 2006 włoskie wydawnictwo kart do gry, kolekcjonerskich i tarotowych Lo Scarabeo opublikowało talię Tarot Jane Austen, w której symbolika i znaczenie wróżebne kart tarota zostały przedstawione za pomocą scen z książek Jane Austen.

Prawdziwą skarbnicą wiedzy dla wszystkich fanów Jane Austen jest strona www.janeausten.co.uk, na której można znaleźć niemalże wszystko, co tyczy się pisarki oraz jej powieści. Możecie znaleźć też tam quiz, który sprawdzi Waszą wiedzę na ich temat. Z kolei tutaj możecie wybrać się na wirtualną wycieczkę po domu Jane Austen.

Twórczość Jane Austen

Powieści
Lady Susan 
Rozważna i romantyczna - moja opinia
Duma i uprzedzenie 
Mansfield Park - moja opinia
Emma - moja opinia
Opactwo Northanger 
Perswazje - moja opinia

Utwory niedokończone
Watsonowie 
Sanditon 

Juvenilia
The Three Sisters
Love and Freindship
The History of England
Catharine, or the Bower
The Beautifull Cassandra

A oto i mój zbiór powieści Jane Austen:


A co Wy sądzicie o jej powieściach? Dajecie się porwać ich czarowi ?

Komentarze

 1. Ja chyba najbardziej w jej powieściach lubię połączenie ironii z pięknem języka, nieodmiennie mnie ono urzeka:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię twórczość autorki. Chociaż póki co nie udało mi się zapoznać z wszystkimi jej książkami, niestety. Myślę, że pora nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też jeszcze nie przeczytałam jej całej bibliografii, choć mam taki plan :)

   Usuń
 3. Bez Jane Austen nie wyobrażam sobie literatury oraz w ogóle romantyzmu. Nad jej książkami oraz filmami nakręconymi na ich podstawie się rozpływam i jestem przekonana, że to "moja epoka" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To także "moja epoka", ale nie ukrywam, że wolałabym się urodzić w jakiejś zamożnej rodzinie, co dawałoby mi choć trochę niezależności :)

   Usuń
 4. Uwielbiam ją, 10 ekranizacji "Dumy i uprzedzenia"??? To chyba większosć seriali? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię ekranizacje powieść Austen, jednak jeszcze żadnej nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jak to...? Koniecznie trzeba to zmienić! :)

   Usuń
  2. Po prostu, pożyczyłam nawet dwie książki od znajomej i czekają aż znajdę na nie czas :P

   Usuń
 6. Lubię Austen za ten brak przesłodzenia (ładnie to ujęłaś) i elegancję jej dzieł. Czytałam większość powieści Jane i najbardziej do gustu przypadła mi "Emma" :) Ekranizacje filmowe też uważam za udane. Nie rozumiem natomiast fenomenu pana Darcy'ego - zbyt sympatyczny w towarzystwie to raczej nie był :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja jestem wyjątkiem - przez książki Jane Austen nie mogę przebrnąć. Przeczytałam jedynie "Rozważną i romantyczną" (za drugim podejściem), bo musiałam na zajęcia, a i tak męczyłam ją przez blisko miesiąc. Niektóre z jej książek zaczynałam czytać, ale odkładałam po kilku rozdziałach. Nie wiem dlaczego, ale Austen nie jest dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda... ale widocznie to nie Twoje klimaty, nie ma co się na siłę zmuszać ;)

   Usuń
 8. Twórczość znam, ekranizacji kilka też widziałam- i wspominam bardzo pozytywnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam twórczość Austen - jest absolutnie nieśmiertelna! W dodatku żadna z jej książek nie traci na uroku przy wielokrotnej lekturze - są po prostu wyjątkowe. Widzę, że cenimy ją za to samo - coś musi w niej być :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, zwłaszcza, że choćby "Dumę i uprzedzenie" czytałam już trzy lub cztery razy, a za każdym razem podoba mi się równie mocno :)

   Usuń
 10. Oglądałam Dumę i uprzedzenie i coś jeszcze. Bardzo mi się podobało. Jeszcze nic nie czytałam, ale na półce mam 2 książki:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz