Przejdź do głównej zawartości

"Szkarłatny blask" Łukasz Henel

Tytuł Szkarłatny blask
Autor Łukasz Henel
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania 2013-10-21

Stron 309
Opuszczona drewniana chatka w centrum nieprzystępnego lasu. Ciesząca się złą sławą okolica, w której od kilkudziesięciu lat znikają ludzie. Stare niezbadane bunkry, do których boją się zaglądać nawet okoliczni mieszkańcy. Okultystyczne rytuały i demony wezwane z czeluści piekieł. Jednym słowem, początek powieści „Szkarłatny blask” zapowiada się bardzo obiecująco.

Dwudziestokilkuletni Łukasz Stańczuk dziedziczy dom położony w leśnych ostępach niedaleko Jeziora Kurskiego. Ogarnięty wizją szybkiego wzbogacenia się na sprzedaży świeżo nabytej nieruchomości, rzuca kiepsko płatną pracę na stacji benzynowej i wyrusza starym oplem na spotkanie z przeznaczeniem. Podróż kończy się mało obiecująco – samochód grzęźnie w rowie w samym centrum lasu. Na dodatek mężczyzna słyszy wołanie o pomoc, które okazuje się jedynie mirażem mającym zwieść go z dala od drogi. A gdy w końcu dociera do swojego nowego domu, okazuje się, że wcale nie będzie on bezpiecznym azylem…


Pierwszą część książki jest po prostu świetna. Autor umiejętnie stopniuje nastrój grozy i muszę przyznać, że czytając powieść późną nocą, miałam naprawdę gęsią skórkę. Dzięki plastycznym opisom bardzo łatwo mogłam wyobrazić sobie mroczny las, w którym znalazł się Stańczuk. Niemal widziałam starą, drewnianą chatę i słyszałam delikatne skrobanie dochodzące z ciemnych kątów, do których nie dochodziło światło świecy. O tak, takie klimaty są zdecydowanie w moim guście!

Wątek paranormalny ściśle związany jest z potężną, lecz działającą w ukryciu organizacją Nowa Synagoga, której członkowie wykorzystują diabelskie moce, by zdobywać coraz większą władzę i majątek. Sam pomysł uważam za bardzo udany, niestety zawiodło nieco jego wykonanie. Postać, która w zamierzeniu miała być najbardziej diaboliczną wypadła nieco karykaturalnie, co osłabiło wrażenie, jakie mogłaby wywrzeć.

Druga połowa książki niebezpiecznie zaczęła przypominać filmowe horrory i to raczej nie najwyższych lotów. Najbliższy przyjaciel Stańczuka okazuje się nie tylko specjalistą od zagadnień paranormalnych, ale także od krav magi, więc niestraszne mu ani demony ani nawet najbardziej napakowani mięśniacy. Co więcej, główny bohater zachowuje się momentami wręcz absurdalnie, niczym blondynka wchodząca do nawiedzonego domu i pytająca, czy ktoś tam jest. No bo jak inaczej niż absurdem nazwać sytuację, gdy Stańczuk wraz z dwojgiem przyjaciół niemal na złamanie karku ucieka do chaty, by schronić się przed złymi mocami, a pięć minut później jak gdyby nigdy nic wsiada do samochodu i jedzie na zakupy? W tym momencie zwątpiłam, a ręce mi opadły…

Pomijając jednak kwestię braku logiki w niektórych działaniach głównych postaci oraz pewną naiwność w wykreowaniu członków Nowej Synagogi, „Szkarłatny blask” oferuje czytelnikowi to, czego oczekuje się od horroru – niezłą rozrywkę i lekturę, która wprawdzie nie zwala z nóg, ale potrafi napędzić stracha.


Moja ocena: 4-/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.