Przejdź do głównej zawartości

"Na wysokim niebie" Danuta Awolusi

Tytuł Na wysokim niebie
Autor Danuta Awolusi
Wydawnictwo Sol
Data wydania 2013-10-16

Stron 272
Ania ma jedenaście lat i chodzi do piątej klasy szkoły podstawowej, jednak jej codzienność różni się od tego, co na co dzień doświadczają jej rówieśnicy. Nie musi myć zębów, zjadać drugiego śniadania, pytać o pozwolenie na zrobienie czegokolwiek. Mało tego, gdyby nie chciała, nie musiałaby nawet chodzić do szkoły. Istnieje duża szansa, że gdyby postanowiła wyprowadzić się w domu, jej rodzice mogliby tego nawet nie zauważyć. 

Pogrążona w depresji i własnym świecie matka oraz obojętny, często nieobecny ojciec nie potrafią zapewnić jej domu w prawdziwym tego znaczeniu słowa. W szkole musi znosić przypiętą przed laty łatkę biednego, brudnego, wręcz śmierdzącego dziecka, które trzeba przepychać z klasy do klasy. Jest szykanowana przez rówieśników i niezrozumiana przez nauczycieli. Jej jedynym azylem jest miejska biblioteka, w której odkrywa niezwykły świat książek i znajduje pierwszą przyjaciółkę, panią Sabinę. Ten moment jest przełomem, a dziewczynka drobnymi kroczkami postanawia wziąć życie we własne ręce i po prostu być szczęśliwą.

Choć główna bohaterka to jeszcze dziecko, każdy czytelnik, niezależnie od wieku, znajdzie w powieści coś dla siebie. „Na wysokim niebie” opowiada nie tyle o trudnym dzieciństwie, co raczej o wyboistym procesie dorastania i odkrywaniu samego siebie. Historia dziewczynki, która w oczach wielu skazana była na powielanie błędów swoich rodziców, a jednak potrafiła tego uniknąć, jest przykładem niezwykłej odwagi i siły charakteru. Ideałem byłby świat, w którym dzieci pozostają dziećmi na długo, ciesząc się beztroskimi chwilami i nie martwiąc o przyszłość. Szkoda, że to nierealna mrzonka.

Rzadko naprawdę wzruszam się podczas czytania książek, a jednak historia Ani chwyciła mnie za serce. Nie dlatego, że jest przesadnie ckliwa, co to, to nie. Wręcz przeciwnie, główna bohaterka stara się pokazać siebie jako osobę znacznie twardszą niż jest w rzeczywistości. Snuta przez nią opowieść i opisywane emocje wydają się tak realistyczne, że aż trudno uwierzyć, że jest to czysta fikcja literacka. I choć hasło reklamowe na okładce książki, że jest to „opowieść o emocjach” brzmi nieco trywialnie i melodramatycznie, zawiera ono wiele prawdy. Książka ta zawiera tak potężny ładunek emocjonalny, że trudno przejść koło niej obojętnie.

Z drugiej strony powieść nie jest niestety pozbawiona wad. Jej grzechem głównym są całkowicie jednowymiarowe postaci – albo ktoś jest wcieleniem dobra albo jest zły i skazany na potępienie. I tak główna bohaterka jest nad wyraz dojrzała (co jeszcze mogę zrozumieć biorąc pod uwagę jej warunki, w jakich się wychowała) oraz pełna zrozumienia dla osób, które traktują ją źle (co już trudno zaakceptować). W bliskich jej osobach nie sposób dopatrzyć się w nawet najmniejszych wad (pomijając kwestię początkowego postępowania pani Natalii). Z kolei prześladowcy Ani oraz wszyscy pracownicy szkoły, poczynając od wychowawczyni, a na szkolnym psychologu kończąc, to osoby niekompetentne lub zwyczajnie złe. Jednocześnie zasmucił mnie i rozdrażnił wizerunek szkoły zaprezentowany w książce. Zdaję sobie sprawę, że znaczna część nauczycieli to osoby nie kierujące się powołaniem i nie do końca odnajdujące się w specyficznych warunkach swojej pracy, ale na litość Boską, nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka i nie czyńmy z nich nieczułych potworów. Grzechem drugim, nieco mniejszym, jest z kolei pewna przewidywalność, choć jednocześnie muszę zaznaczyć, że akurat to nie zepsuło mi przyjemności z lektury.

„Na wysokim niebie” zbiera różne, dosyć skrajne recenzje, dlatego warto, by każdy samodzielnie przekonał się, co kryje w sobie debiut Danuty Awolusi. Mimo że trudno mi nazwać powieść zachwycającą, przyznaję, że ma ona w sobie to „coś”, co wciąga i przykuwa uwagę. Pomaga odzyskać wiarę w dobro drugiego człowieka i bezinteresowność. I mimo że opowiada historię smutną, w nieco przewrotny sposób napawa nadzieją, dlatego nie żałuję spędzonych z nią godzin.

Moja ocena: 4+/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Sol.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.