Przejdź do głównej zawartości

Drugie urodziny bloga i podsumowanie roku 2013

W czwartek minęły dwa lata od ukazania się pierwszej recenzji na Kąciku z książką ("Głód dotyku"). Czas mknie po prostu błyskawicznie, dopiero obchodziłam pierwsze urodziny bloga, a już stuknęły drugie. Za pasem koniec roku, postanowiłam więc połączyć świętowanie z krótkim podsumowaniem minionego roku.

Jak to wygląda liczbowo:
Liczba opublikowanych recenzji: 394 (w roku 2013 - 169)
Liczba przeprowadzonych wywiadów z autorami: 12 (w roku 2013 - 4)
Liczba odsłon: 218 840 (w roku 2013 - 161 266)
Liczba obserwatorów: 365 (w roku 2013 - 134)
Liczba osób "lubiących" Kącik z książką na FB: 417 (w roku 2013 - 221)
Liczba komentarzy: 10 878 (w roku 2013 - 5170)


Recenzje:
Odkąd zaczęłam prowadzić bloga, zwracam większą uwagę na to, co czytam. Stałam się bardziej krytyczna, a jednocześnie lepiej poznałam samą siebie i to, co naprawdę mi się podoba. Wprawdzie moim tekstom daleko jeszcze do doskonałości, mam zamiar coraz bardziej je ulepszać.

Wywiady z autorami
W minionym roku przeprowadziłam cztery rozmowy z autorami - Rebeką Johns, Mirą Grant, Gennifer Albin oraz Gregorym Funaro. Ponadto rozpoczęłam nowy cykl na blogu, który ma za zadanie przybliżyć Wam sylwetki niektórych pisarzy, czyli Kilka słów o...

Wyzwania czytelnicze
W pierwszym roku działalności bloga brałam udział w kilku wyzwaniach czytelniczych, jednak od kilku miesięcy skupiam się na czterech, w tym dwóch, których jestem autorką - na Book-Trotterze oraz Tudorach w literaturze. Trzecie wyzwanie to Z półki, w ramach którego przeczytałam 21 książek, a czwarte to Rosja w literaturzeNiestety ograniczania czasowe nie pozwoliły mi na realizację pozostałych wyzwań. Zobaczymy, może w przyszłym roku coś się w tej kwestii zmieni.

Współpraca z wydawnictwami
W minionym roku nawiązałam współpracę z kilkoma nowymi wydawnictwami, z czego bardzo się cieszę. Ponadto podczas wizyty na Warszawskich Targach Książki miałam przyjemność spotkanie kilkorga wspaniałych pisarzy.

Przede wszystkim poznałam wielu wspaniałych ludzi, którzy dzielą moją pasję. Dziękuję Wam wszystkim! Mam nadzieję spędzić z Wami kolejne lata w książkowej blogosferze :)

A tymczasem z lekkim wyprzedzeniem życzę Wam szampańskiej zabawy sylwestrowej. Do zobaczenia w Nowym Roku, który mam zamiar przywitać dużymi zmianami - szczegóły poznacie już wkrótce!

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.