Przejdź do głównej zawartości

"Tajemna historia Moskwy" Ekaterina Sedia

Tytuł Tajemna historia Moskwy
Autor Ekaterina Sedia
Wydawnictwo MAG
Data wydania 2008 
Stron 288
Piękna, niepokojąca książka, która robi dla Moskwy to, co, jak mam nadzieję, moje „Nigdziebądź” zrobiło dla Londynu. Tymi słowami Neila Gaimana wita nas okładka debiutanckiej książki Ekateriny Sedii, czy mogłam się więc nie skusić i przejść obok niej obojętnie? Oczywiście, że nie!

Pewnego dnia siedemnastoletnia Masza zamyka się w łazience niewielkiego mieszkania znajdującego się na ósmym piętrze i… znika bez śladu. Jedynie jej starsza siostra Galina wie, co się z nią stało – dziewczyna została przemieniona w kawkę i dołączyła do jednego z licznych stad ptaków wtapiając się w moskiewski krajobraz. Problem w tym, że nikt jej nie uwierzy - Galina cierpi na schizofrenię i jak sama doskonale wie Dobra schizofreniczka – dzielna schizofreniczka – wie, że jest chora i że to, co widzi, niekoniecznie musi istnieć. Dobra schizofreniczka powinna ignorować halucynacje, gdy tylko je rozpozna. Kobieta postanawia jednak dać wiarę temu, co widzi i czuje, i wyrusza na poszukiwanie siostry. W towarzystwie leniwego policjanta Jakowa i Fiodora, zapijaczonego ulicznego artysty, trafia do niezwykłego świata, znajdującego się pod ulicami Moskwy. Świata, w którym natknąć się można nie tylko na Kościeja Nieśmiertelnego, czy Jednookie Licho, ale także na żołnierzy wojen napoleońskich, a nawet mongolskiego wojownika z czasów Złotej Ordy.


Tytuł powieści nie jest do końca trafiony, bowiem podziemna kraina i szara rzeczywistość Moskwy lat dziewięćdziesiątych to dwa odrębne światy, które łączy zaledwie kilka delikatnych nici. Zmienia się to wprawdzie pod wpływem grupy reketierów, bandytów pobierających haracze od miejscowych biznesmenów, których przywódca, Sława, odkrywa istnienie magii i chce wykorzystać ją do własnych celów. Jak ma się to do historii Moskwy, ciężko stwierdzić.

W niemalże każdej recenzji „Tajemna historia Moskwy” porównywana jest z prozą Gaimana, do czego cieżko mi się odnieść, bo jest ona jeszcze przede mną. Moim pierwszym skojarzeniem był natomiast „Nieśmiertelny” Catheryne M. Valente, a to za sprawą bogatego czerpania autorki z rosyjskich podań i mitologii słowiańskiej. O ile jednak większość postaci przedstawionych w „Nieśmiertelnym” było mi choćby częściowo znanych, o tyle Sedia prezentuje galerię stworzeń, o których usłyszałam po raz pierwszy, jak choćby o kobietach-ptakach Ałkonost, Sirin i Gamajun, czy też niezwykłej, mówiącej ludzkim głosem, krowie Zemunie. Postaciom przedstawionym w „Tajemnej historii…” bliżej też do ich mitologicznych i baśniowych pierwowzorów niż miało to w przypadku dosyć luźnej interpretacji w wykonaniu Valente.

Zauroczył mnie klimat tej powieści - mroczny, nieco melancholijny, przesycony trudną do zdefiniowania, a jednak wyczuwalną rosyjską duszą. Poznajemy kolejno historie bohaterów, przygnębiające, pokazujące szarą, dołującą rzeczywistość, w której brak perspektyw na lepsze jutro. Podziemna kraina, choć wypełniona postaciami rodem z baśni i legend, to także nie radosne, słoneczne miejsce, a wręcz przeciwnie. Jednocześnie całość okraszona jest humorem, często dosyć czarnym, świetnie wkomponowanym w atmosferę książki.

„Tajemna historia Moskwy” z pewnością spodoba się wszystkim zainteresowanym rosyjskim folklorem i fantastyką. Z niecierpliwością czekam na kolejną powieść Ekateriny Sedii, bo skoro debiut jest tak udany, mamy do czynienia z naprawdę obiecującą autorką.


Moja ocena: 5/6


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań Book-Trotter oraz Rosja w literaturze.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.