Przejdź do głównej zawartości

"Sargon. Wybrańcy Inanny" Krzysztof Milczarek

Tytuł Sargon. Wybrańcy Inanny
Autor Krzysztof Milczarek
Wydawnictwo Instytut Wydawniczy Erica

Data wydania 2013-09 
Stron 368
Z czym kojarzy Wam się starożytna Mezopotamia? Choć nazwać ją można kolebką cywilizacji, w świadomości większości ludzi nie budzi zbyt wielu skojarzeń. Gdy mowa o pierwszych cywilizacjach, zwykle pierwszy przychodzi na myśl Egipt, a zaraz po nim Grecja. Próżno szukać na rynku powieści opowiadających o Sumerach i Babilonie. Dlatego z dużym zainteresowaniem sięgnęłam po książkę Krzysztofa Milczarka „Sargon. Wybrańcy Inanny”, opowiadającą o legendarnych początkach państwa Akadu i dynastii wielkich królów, którzy jako pierwsi zjednoczyli całą Mezopotamię.

Jest to opowieść snuta przez Szarkaliszarriego, syna potężnego Naramsina, Króla Czterech Regionów, Króla Królów, Ukochanego Sina, którego dziadem był sam legendarny król Szarrukin, zwany też Sargonem. Historia narodzin Szarrukina niemal do złudzenia przypomina historię Mojżesza, jego matką była wysoce postawiona kapłanka, która tuż po narodzinach chłopca ułożyła go w wiklinowym koszu i puściła z nurtem rzeki. Odnaleziony przez królewskiego ogrodnika, dorastał jako zwykły chłopiec, którego codzienność wypełniała ciężka praca. Zmieniło się to w dniu, gdy padł na niego wzrok bogini Inanny, która widząc drzemiącą w nim siłę, wybrała go, by jej służył. Dzięki jej pomocy Szarrukin zdobył nieograniczoną wręcz władzę jako założyciel i władca Królestwa Akadu, jednak bogowie nigdy nie dają niczego za darmo…

Inanna, znana również pod imieniem Isztar, bogini wojny i miłości to równie ważna bohaterka tej powieści, co kolejni akadyjscy królowie . Nieposkromiona w swym dążeniu do władzy i zaspokojeniu seksualnego apetytu wynosiła swych wybraków pod niebiosa po to tylko, by zapomnieć o nich w chwili, gdy przestawali być użyteczni. Mściwa, okrutna, a jednocześnie obdarzona urodą i wdziękiem, któremu nikt nie potrafił się oprzeć, przynosiła zgubę nie tylko ludziom, ale i bogom.

„Sargon. Wybrańcy Inanny” to interesujące połączenie historii, legend i mitologii. Akcja toczy się powoli, a styl narracji bardziej przypomina właśnie starożytne mity niż typową powieść. Jest to ciekawy zabieg i wprowadza czytelnika w specyficzny klimat historii, w którym bogowie są równie prawdziwi, co ludzie z krwi i kości, ukazują się swym wyznawcom i mają realny wpływ na ich życie.

Jest to już czwarta z kolei książka Krzysztofa Milczarka poświęcona starożytnej Mezopotamii. Jest on także autorem trylogii opowiadającej o ostatnich królach Sumeru, którą otwiera powieść „Tylko bogowie żyją wiecznie”. Pisarz nie kryje swojej fascynacji mitologią, eposami i historią, zwłaszcza tą starożytną, ma też bogatą wiedzę na ten temat, co widać już od pierwszych rozdziałów. Nie ukrywam, że po lekturze „Sargona” jestem bardzo ciekawa jego pozostałych książek.

O takiej wersji historii starożytnej Mezopotamii z pewnością nie usłyszycie w szkole, a szkoda, bo zdecydowanie warto ją znać. Dlatego też wszystkich miłośników historii i mitologii zachęcam do lektury „Wybrańców Inanny”.

Moja ocena: 5-/6

Za udostępnienie książki serdecznie dziękuję Instytutowi Wydawniczemu Erica

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.