Przejdź do głównej zawartości

"Małżeństwo we troje" Eric-Emmanuel Schmitt

Tytuł Małżeństwo we troje
Tytuł oryginału Les deux messieurs de Bruxelles

Autor Eric-Emmanuel Schmitt
Wydawnictwo Znak 
Data wydania 2013-10

Stron 320
Na każdą nową książkę autorstwa Erica-Emmanuela Schmitta czekam z utęsknieniem. Już przy pierwszym spotkaniu z jego prozą, dałam się całkowicie oczarować jednoczesnej prostocie i głębi przekazu. Niewielu jest pisarzy, którzy potrafią pod płaszczykiem prostej historii poruszyć tematy trudne i bolesne, nie trywializując ich przy tym. „Małżeństwo we troje” to zbiór pięciu najnowszych opowiadań, czyli formy, w której Schmitt sprawdza się najlepiej.

Dwóch panów z Brukseli  to zainspirowana prawdziwą historią opowieść o dwóch homoseksualistach, którzy nie mogąc prawnie zalegalizować swojego związku, postanawiają przyrzec sobie miłość podczas ceremonii zaślubin innej pary, Eddy’ego i Genevieve. Gdy młoda para składa przysięgę przed ołtarzem, Jean i Laurent czynią to w cieniu kolumny na końcu kościoła. Wydarzenie to sprawia, że nowożeńcy stają się bliscy ich sercu, dlatego z ukrycia obserwują ich dalsze losy. Dwóch panów… to opowieść o mądrej miłości, ale także sile, jaką trzeba się wykazać, by potrafić wyrzec się własnego szczęścia na rzecz drugiej osoby.

Drugie opowiadanie to historia szanowanego emerytowanego lekarza, który pewnego dnia traci pod kołami ciężarówki swojego ukochanego owczarka. Kilka dni później popełnia samobójstwo. Co skłoniło mężczyznę to tak drastycznego kroku? Co sprawiło, że psa obdarzył większym uczuciem niż jakiegokolwiek człowieka, nawet własną córkę? Pies to wzruszająca opowieść o bezwarunkowej miłości, przebaczeniu, odkrywaniu i zachowywaniu człowieczeństwa w sytuacjach drastycznych i wystawiających na próbę najtwardsze charaktery.

Tytułowe Małżeństwo we troje (w oryginalnym wydaniu tytułowym opowiadaniem było pierwsze z tego zbioru) to nieco przewrotna historia wdowy po genialnym, choć niedocenianym za życia, kompozytorze, która wychodzi za mąż za mężczyznę, który stawia sobie za cel rozpropagowanie jego twórczości. Choć można zdawać się to nieco absurdalne, jest to ponownie historia częściowo oparta na faktach i dopiero ostatnie zdanie utworu nadaje mu pełne znaczenie.

Moim zdecydowanym faworytem tego zbioru to z Serce w popiele, opowieść bolesna i poruszająca. Od dnia narodzin cierpiący na nieuleczalną wadę serca, nastoletni już Jonas jest oczkiem w głowie swojej ciotki Alby. Kobieta poświęca mu więcej czasu niż własnemu, zbuntowanemu synowi. Tragiczny wypadek, w którym ginie Thor, sprawia, że życie Alby wywraca się do góry nogami. Ból, wyrzuty sumienia, poczucie straty i niesprawiedliwości sprawiają, że miłość kobiety do Jonasa przeradza się w nienawiść. Nie mogąc poradzić sobie z zaakceptowaniem rzeczywistości, obwinia go o śmierć syna i postanawia się zemścić. Strata dziecka to jeden z najtrudniejszych tematów, Schmitt świetnie pokazał, jak ból i rozpacz potrafią zmącić umysł człowieka do granicy szaleństwa. A jednocześnie uzmysławia nam, że czasem dopiero tragedia sprawia, że widzimy błędy, jakie popełniamy. Kiedy już zdamy sobie z nich sprawę, może być za późno, by je naprawić.

Ostatnie, króciutkie – zaledwie dwudziestostronicowe – opowiadanie dotyka tematu trudnego, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i moralnym. Po długim wyczekiwaniu Severine nareszcie zaszła w ciążę. Niestety wyniki badań są bezlitosne – dziecko cierpi na nieuleczalną chorobę, dlatego lekarze sugerują przerwanie ciąży. Przed kobietą i jej mężem stoi decyzja, która zaważy na ich dalszym życiu, czy będą w stanie znieść jej konsekwencje?

Opowiadania diametralnie różnią się od siebie pod względem tematyki, a jednak nie są to przypadkowo zebrane utwory. Dopiero po przeczytaniu ostatniej strony dostrzegamy motyw przewodni, jaki towarzyszył autorowi w pisaniu tego zbioru. Jak określił to sam Schmitt w dołączonym do zbioru fragmencie prowadzonego przez siebie dziennika jest nim „historia niewidzialnej miłości”.

„Małżeństwo we troje” to kolejny wspaniały, poruszający zbiór opowiadań, który udowadnia, że Schmitt jest mistrzem krótkiej formy, a jednocześnie doskonałym i wnikliwym obserwatorem codziennego życia. Polecam!

Moja ocena: 5+/6

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak

Wydawnictwo Znak Literanova

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.