Przejdź do głównej zawartości

"Itch" Simon Mayo

Tytuł Itch.
Pasjonujące przygody poszukiwacza pierwiastków"
Tytuł oryg. Itch
Autor 
Simon Mayo

Wydawnictwo Zielona Sowa
Data wydania 2013-10-09
Stron 416
„Itch. Pasjonujące przygody poszukiwacza pierwiastków” to najnowsza propozycja Wydawnictwa Zielona Sowa skierowana do młodych czytelników. Sam tytuł wprawdzie nie zapowiada ekscytującej lektury – moim pierwszym skojarzeniem były niezbyt intrygujące lekcje chemii w szkole. Ponadto, gdy już okładka atakuje szumną zapowiedzią „pasjonujących” przygód, obawiam się, że będzie wręcz odwrotnie. Jednak nie oceniajmy książki po tytule (już prędzej po okładce, bo ta akurat jest całkiem udana), bowiem warto było się przełamać i sięgnąć po „Itcha” - okazał się powieścią zaskakującą w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Czternastoletni Itchingham Lofte ma nietypową jak na nastolatka pasję. Nie interesuje się sportem, nie kręcą go gry komputerowe ani telewizja, jest natomiast całkowicie pochłonięty uzupełnianiem swojej niezwykłej kolekcji pierwiastków. Tak, właśnie pierwiastków. Itch ma bowiem w planach zgromadzenie wszystkich elementów znajdujących się na tablicy Mendelejewa. Dlatego też pudła w jego szafie wypełniają kawałki metalu, grudki minerałów, probówki oraz przeróżne przedmioty codziennego użytku, jak śruby, kolczyki, czy choćby zwykła plastelina. Chłopiec regularnie dokupuje nowe pierwiastki u ekscentrycznego wędrownego sprzedawcy, przeznaczając na ten cel niemal całe oszczędności. Pewnego dnia, gdy dostaje od niego niewielką skałę wyglądającą jak grudka uranu, nie spodziewa się, że w jego ręce trafił nowy, nieznany dotąd pierwiastek. Okazuje się on niezwykle promieniotwórczą substancją, która wpadłszy w niepowołane ręce może doprowadzić do katastrofy.


Pierwsze rozdziały książki nie zapowiadają pełnej napięcia akcji, która rozwija się w trakcie lektury i od połowy powieści trzyma w niepewności aż do samego końca. Choć „Itch” rozpoczyna się jak typowa młodzieżówka i to napisana według dosyć oklepanego schematu (przeciętny, pozbawiony przyjaciół chłopiec dokonuje odkrycia, które odmieni losy świata), nie jest jedynie zwykłą powieścią przygodową. Dużym plusem jest według mnie pokazanie chemii nie jako sztywnego przedmiotu szkolnego, który większości uczniów kojarzy się raczej z nudnymi teoriami zamiast ekscytującymi eksperymentami, ale jako prawdziwie pasjonującego świata tajemnic. Itch wykorzystuje swoją wiedzę na temat pierwiastków w sposób jak najbardziej praktyczny, udowadniając, że nawet przy użyciu zwyczajnych domowych przedmiotów można przeprowadzić ciekawe eksperymenty. Jednak chemia pokazana w powieści jest nie tylko ciekawa, ale i niebezpieczna. I to zarówno w wymiarze codziennym, gdy autor pokazuje skutki zatrucia pozornie niegroźną substancją, jak i globalnym, gdy mamy do czynienia z promieniowaniem radioaktywnym.

Jedyne, co może nieco razić, to nieco papierowe sylwetki głównych bohaterów. Polubiłam zarówno Itcha, jak i jego kuzynkę Jack, niemniej jednak nie sposób nie dostrzec, że brak im głębi i pazura. Postaci są tak czarno-białe jak to możliwe, z góry wiadomo, kto jest tym dobrym, a kto złym. I o ile w książkach dla dzieci jest to wskazane, o tyle w powieściach skierowanych do nastolatków, lepszym rozwiązaniem byłyby bardziej rozbudowane sylwetki bohaterów.

Podsumowując, powieść Simona Mayo to, mimo drobnych niedociągnięć, ciekawa pozycja, która z pewnością spodoba się młodym czytelnikom. Łączy w sobie wartką akcję, przygodę i wszelkie elementy powieści sensacyjnej – pościgi, ucieczki, tajnych agentów i tajemnicze organizacje, a ponadto wyróżnia się oryginalną tematyką. Jestem przekonana, że przynajmniej część osób, które poznają przygody Itcha Lofte’a spojrzą na chemię w nowy sposób, choć może niekoniecznie będą mieć ochotę sprawić sobie taką samą kolekcję, co główny bohater.

Moja ocena: 5/6
Tekst stanowi oficjalną recenzję dla portalu Secretum.pl

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.