Przejdź do głównej zawartości

Ostanowka: Rossija nr 7

O tym, że języków obcych trzeba się uczyć nie będę Was przekonywać, bo to prawda dosyć oczywista. Największy nacisk kładzie się obecnie na angielski, niemniej jednak coraz częściej do łask wraca język rosyjski. A „Ostanowka: Rossija” to pozwalająca w interesujący sposób podszkolić swoje umiejętności językowe. Wydawany co trzy miesiące magazyn skierowany jest przede wszystkim do osób władających językiem rosyjskim na poziomie średniozaawansowanym.


ОСТАНОВКА: РОССИЯ! 
www.ostanowka.pl
OR na FB

ОСТАНОВКА: РΟССИЯ to magazyn dla uczących się języka rosyjskiego. Informacje o krajach i regionach rosyjskojęzycznych, ich mieszkańcach i kulturze, ciekawostki i aktualności, a wszystko to w języku rosyjskim wraz z opracowanym słownictwem.


Nr 7 (czerwiec – wrzesień 2013)


Bieżący numer został podzielony na pięć sekcji tematycznych: Удивительная Россия (Zdumiewająca Rosja), Культура и обычаи России (Kultura i obyczaje rosyjskie), Pусское кино (Kino rosyjskie), Русская литература (Literatura rosyjska) oraz Русский язык (Język rosyjski). O ile jednak pierwsze dwa działy składają się z kilkunastu tekstów, o tyle trzy kolejne to jedynie pojedyncze artykuły.

Najbardziej zaciekawiły mnie następujące teksty:
  • «Ночной Дозор», «Дневной Дозор»: По ту сторону реальности – pamiętacie te dwa rosyjskie filmy o siłach Światła i Ciemności? „Straż nocna” to jedna z niewielu rosyjskich produkcji, którą miałam okazję i przyjemność oglądać kilka lat temu, więc i artykuł jak najbardziej trafił w mój gust.
  • Сабантуй – живая традиция или как отмечается свадьба плуга и земли – artykuł opowiada o tradycyjnym tatarskim święcie zwanym Sabantuj (ale raczej nie polecam Wam zapytania przeciętnego Rosjanina, czy brał kiedyś udział w sabantuju ;))
  • Где отдыхают русские? Топ-10 курортов СНГ – tym razem coś dla turystów zainteresowanym odwiedzeniem najciekawszych zakątków byłych republik radzieckich
  • Твое здоровье, Тамада! – czyli co nie co o ucztowaniu, mocno zakrapianych spotkaniach i toastach. 
Podobnie jak w przypadku pozostałych magazynów językowych wydawanych przez Colorful Media, tak i w Ostanowce znajdziecie artykuły, do których można pobrać pliki MP3. Ponadto do każdego tekstu dołączony jest słowniczek zawierający tłumaczenie trudniejszego słownictwa.

Było to moje pierwsze spotkanie z magazynem do nauki języka innego niż angielski i choć w niektórych miejscach nieco przerósł moje możliwości językowe, jestem z jego lektury bardzo zadowolona. A czy Wy czytaliście już Ostanowkę?


Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…