Przejdź do głównej zawartości

English Matters nr 42


Magazyny wydawane przez Colorful Media to przyjemny sposób na urozmaicenie nauki języków obcych. Tydzień temu pisałam na temat "Business English Magazine", który stanowi świetną pozycję dla zainteresowanych angielskim na poziomie zaawansowanym (mój tekst znajdziecie tutaj). Dzisiaj będzie coś dla osób zgłębiających tajniki angielskiego na poziomie średniozaawansowanym, czyli "English Matters". 
ENGLISH MATTERS 
em.colorfulmedia.pl
EM na FB

English Matters to dwumiesięcznik tworzony przez polsko-brytyjski zespół specjalnie dla wszystkich zainteresowanych nauką języka angielskiego. Jego treść stanowią różnorodne artykuły ilustrowane kolorowym materiałem zdjęciowym.

Magazyn jest ciekawym urozmaiceniem nauki języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym. Może być pomocny zarówno osobom, które uczą się w sposób systematyczny, jak i wszystkim tym, którym zależy na odświeżeniu swoich umiejętności językowych i poszerzeniu zasobu słownictwa. Słownictwo, które zostało opracowane do tekstów, pomoże w pełni zrozumieć tekst - Czytelnik nie musi więc korzystać ze słownika, a zaoszczędzony czas może przeznaczyć na naukę nowo poznanych słówek.

English Matters nr 42
(wrzesień/październik 2013)

najnowszy numer
W najnowszym numerze magazynu znajdziecie kilkanaście artykułów podzielonych na sześć działów:

This & That
Pierwsze dwie strony można potraktować jako swoistą rozgrzewkę przed kolejnymi, właściwymi artykułami. Sekcja ta poświęcona jest ciekawostkom i bieżącym tematom. Tym razem możecie znaleźć tu kilka ciekawych i oryginalnych rozwinięć skrótów (m.in. DIET  - Do I Eat Today? or BEER - Beginning Enjoy, Ending Regret), poznacie Petera Porkera (świńską i to dosłownie wersję Spider-Mana), zgłębicie tajemnicę nowojorskich pomników oraz związków morganatycznych (zwanych też "leworęcznymi", a dlaczego musicie przekonać się sami).


People & Lifestyle
W tym dziale znajdziemy trzy obszerne artykuły na temat: brytyjskiego projektanta Jaspera Conrana, ciekawej i wartej promowania akcji Warmshowers, która z pewnością zainteresuje wszystkich pasjonatów podróży rowerowych, a także historii chirurgii plastycznej, która była stosowana już przez starożytnych Egipcjan!

Culture
Jeden z najciekawszych działów, poświęcony szeroko pojętej kulturze i tradycjom krajów anglojęzycznych. W bieżącym numerze znaleźć można m.in. artykuł o kontrowersyjnych muzykach szokujących publiczność na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci. Bardzo spodobał mi się tekst poświęcony tzw. brytyjskiemu humorowi. Ponadto można tu znaleźć dość krótki artykuł o teatrze cieni, a także obszerny tekst na temat "Igrzysk Śmierci" oraz Jennifer Lawrence, która gra główną rolę w ich ekranizacji.


Travel
Tym razem znajdziecie tu tylko jeden, ale za to dosyć wyczerpujący artykuł, który zabierze Was prosto na gorącą Kubę. 


Leisure
Chcecie poznać receptę na sukces? Robert T. Kiyosaki, autor książki "Rich Dad, Poor Dad" chętnie Wam ją zdradzi! A ponadto macie szansę przeczytać artykuł o niecodziennych zawodach, walkach i wyścigach, w których biorą udział... zwierzęta.


Sport
Tym razem sport został potraktowany nietypowo. Zamiast przeczytać o nowej dyscyplinie bądź znanym sportowcu, znajdziecie tu artykuł o tym, jak sport został przedstawiony na obrazach takich brytyjskich i amerykańskich artystów.


Tradycyjnie już do każdego artykułu dołączony jest krótki słowniczek najtrudniejszych zwrotów. Ponadto możecie także ściągnąć na komputer lub komórkę wersję audio do połowy artykułów znajdujących się w bieżącym magazynie. 

"English Matters" po raz kolejny w pełni spełnił moje oczekiwania. Wam także go polecam! A może już z niego korzystacie? 

Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…