Przejdź do głównej zawartości

Pierwsza rocznica wyzwania Book-Trotter

Book-Trotter wyszedł z powijaków - wczoraj skończył rok i jest już dojrzałym, znanym tu i ówdzie młodzieńcem. Bardzo się cieszę, że tak chętnie bierzecie udział w wyzwaniu i że cieszy się ono niesłabnącym zainteresowaniem. Z okazji pierwszych urodzin pozwolę sobie trochę powspominać i pomęczyć Was liczbami.


Celem Book-Trottera jest sięganie po literaturę krajów z różnych stron świata. Do tej pory odwiedziliśmy w tej książkowej podróży dwanaście miejsc:

Sierpień 2012 - literatura francuska
Liczba uczestników - 16
Liczba przeczytanych książek - 27

Wrzesień 2012 - literatura rosyjska
Liczba uczestników - 19
Liczba przeczytanych książek - 34

Październik 2012 - literatura włoska
Liczba uczestników - 13
Liczba przeczytanych książek - 16

Listopad 2012 - literatura węgierska
Liczba uczestników - 8
Liczba przeczytanych książek - 15

Grudzień 2012 - literatura niemiecka
Liczba uczestników - 18
Liczba przeczytanych książek - 24

Styczeń 2013 - literatura brytyjska
Liczba uczestników - 33
Liczba przeczytanych książek - 68

Luty 2013 - literatura hiszpańska
Liczba uczestników - 17
Liczba przeczytanych książek - 21

Marzec 2013 - literatura chińska
Liczba uczestników - 14
Liczba przeczytanych książek - 17

Kwiecień 2013 - literatura norweska
Liczba uczestników - 13
Liczba przeczytanych książek - 24

Maj 2013 - literatura australijska
Liczba uczestników - 20
Liczba przeczytanych książek - 21

Czerwiec 2013 - literatura czeska
Liczba uczestników - 12
Liczba przeczytanych książek - 25

Lipiec 2013 - literatura kanadyjska
Liczba uczestników - 16
Liczba przeczytanych książek - 40

Największą popularnością cieszyła się literatura brytyjska (33 uczestników), a najmniejszą węgierska (8 uczestników). Liczba uczestników zmienia się z miesiąca na miesiąc, niektórzy zaglądają do nas tylko na chwilę, inni wywiązują się niemalże z każdej edycji wyzwania. Biorąc pod uwagę czytelników, które uczestniczyły w Book-Trotterze choćby raz, łącznie było nas 59 osób! A jak wygląda podium tych najbardziej wytrwałych?
  1. Mariola S. (Imani) oraz ja ukończyłyśmy z sukcesem 11 edycji
  2. Anek7 - 10 edycji
  3. Maniaczytania - 9 edycji
  4. Jenny, Aine oraz Alojka - 7 edycji
  5. Agnieszka, Kruszynka, Dominika S. (Dosiak) oraz Silwercross - 6 edycji
W ciągu minionego roku przeczytaliśmy łącznie 255 książek! A jak wyglądają rekordy indywidualne? 
  1. Nieskromnie muszę się wrzucić na miejsce pierwsze - w ramach wyzwania przeczytałam łącznie 29 książek
  2. Mariola S. (Imani) - 27 książek
  3. Kinga - 20 książek (przy czym aż 18 w minionym miesiącu!)
  4. Anek7 oraz Alojka - po 15 książek
  5. Futbolowa - 14 książek
Chętnie poznam Wasze wrażenia z minionego roku. Wyzwanie oczywiście nadal trwa, ale będę wdzięczna za sugestie, w jakie zakątki literackiego świata chcielibyście się udać w najbliższym czasie (na pewno uwzględnię Wasze pomysły w przyszłych ankietach). Czy chcielibyście wrócić do któregoś z krajów, czy też stawiamy jedynie na nowe państwa? Czekam na Wasze komentarze :)

A osoby, które dopiero chcą przystąpić do wyzwania zapraszam tutaj. W tym miesiącu czytamy literaturę fińską!

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.