Przejdź do głównej zawartości

"Cień i kość" Leigh Bardugo

Tytuł Cień i kość
Tytuł oryginału Shadow and Bone
Autor Leigh Bardugo
Cykl Grisza
Tom 1
Wydawnictwo Papierowy Księżyc
Data wydania 2013-06-26
Rosyjska kultura i tradycje mają w sobie pewną magię, kusząc mieszanką swojskości i egzotyki. Zainspirowały one Leigh Bardugo do napisania debiutanckiej powieści, która niemalże z miejsca podbiła serca młodych czytelników w Stanach Zjednoczonych i błyskawicznie stała się bestsellerem. Swoją polską premierę „Cień i kość” miała zaledwie dwa tygodnie temu i jak dotąd zbiera same entuzjastyczne recenzje. Z tego też względu postanowiłam przekonać się, w czym tkwi jej urok i czy na mnie także zrobi tak piorunujące wrażenie.

Los od samego początku rzucał Alinie Starkow kłody pod nogi. Wychowana w sierocińcu nie miała łatwego dzieciństwa, ani wielkich perspektyw na przyszłość. Jedynym przyjacielem i najbliższą jej osobą był Mal, z którym dzieliła trudy życia w przytułku, a potem szarą egzystencję prostego żołnierza. Po opuszczeniu murów sierocińca, oboje wcieleni zostali do Pierwszej Armii – ich kraj, Ravka, od dziesięcioleci trwa bowiem w stanie permanentnej wojny. Niegdyś potężne i wpływowe państwo, utraciło na znaczeniu z chwilą, gdy ogarnięty chciwością i żądzą władzy Darkling stworzył Fałdę Cienia, która podzieliła kraj na dwie części. Od tamtej pory, jego potomkowie, noszący to samo imię, starają się znaleźć sposób na jej zniszczenie. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie Alina ma odegrać kluczową rolę w walce z nieuchronnie rozprzestrzeniającym się Cieniem.

Autorka stworzyła fascynujący, pełen magii świat wyraźnie inspirowany rosyjską kulturą i historią. Widać to na każdym kroku, poczynając od tego, że krajobraz Ravki do złudzenia przypomina północne obszary Rosji, a na nazewnictwie wzorowanym na języku rosyjskim kończąc. Ponadto, odnaleźć można tu także nawiązania do historii - niepokornych czeka zsyłka na Cibeję, będącą niczym innym jak fantastyczną wersją Syberii, władcę nazywa się czasem carem, a ostentacyjne wręcz bogactwo i splendor dworu oszałamiają na miarę carskiego przepychu. Z kolei magia objawia się tu przede wszystkim w postaciach Griszy – ludzi obdarzonych niezwykłymi mocami, będącymi swego rodzaju magami. W zależności od posiadanych talentów podzieleni są oni na kilka odrębnych Zakonów, tworząc wspólnie Drugą Armię pod wodzą nieposkromionego i mrocznego Darklinga.

Choć nie sposób odmówić książce oryginalności, część rozwiązań fabularnych to powielanie schematów ukazanych w innych powieściach należących do tego gatunku. Mamy więc do czynienia z młodą dziewczyną, której niezwykła moc zostaje odkryta niejako przez przypadek i wbrew jej woli. Młoda bohaterka nagle trafia do elity, a wręcz samej „śmietanki”, tracąc jednocześnie kontakt z rodziną i/lub najbliższym przyjacielem. Niestety piękno i blichtr, które ją otaczają okazują się jedynie przykrywką dla sieci intryg, w których sidła naiwnie wpada. Przy okazji z brzydkiego kaczątka przeobraża się w pięknego łabędzia, który łamie serca najbardziej porządanym  ciachom będącym w zasięgu wzroku. Schemat ten pojawiał się już nie raz i nie dwa, i naprawdę żałuję, że pod tym względem autorce zabrakło nieco większej wyobraźni. Swoją drogą, uderzająco podobnie prezentuje się ogólny zarys fabuły „Przędzy” Gennifer Albin, która swoją premierę miała kilka miesięcy po debiucie Bardugo. Daleka jestem od posądzania kogokolwiek o kopiowanie pomysłów, zwłaszcza, że powieści ukazały się w niewielkim odstępie czasu, więc pewnie były pisane niemalże jednocześnie. Dosyć wyraźnie pokazuje to jednak, że w gruncie rzeczy większość młodzieżowego fantasy bazuje na bardzo podobnych historiach.

No dobrze, pomarudziłam, pokręciłam nosem i wytknęłam, co mi się podobało, muszę jednak przyznać się do jednego – refleksje te naszły mnie dopiero, gdy skończyłam czytać i książka wylądowała na półce. Nie mogłam oderwać się od lektury, zajęła mi ona zaledwie jeden dzień, więc niech ten fakt także świadczy o tym, jak bardzo wciągnęła mnie historia stworzona przez Leigh Bardugo. Właśnie w tym zdaje się tkwić jej magia – mimo niedociągnięć potrafi całkowicie oczarować i pochłonąć.

Podsumowując, jest to naprawdę świetna młodzieżówka, zgrabnie łącząca w sobie wątki fantastyczne, przygodowe i romansowe. Niezwykła, nieco baśniowa atmosfera sprawia, że książkę po prostu chce się czytać. Dlatego też mam nadzieję, że na drugi tom nie będziemy musieli zbyt długo czekać. Jego amerykańska premiera miała miejsce ponad miesiąc temu i opierając się na opiniach czytelników na portalu goodreads.com, wygląda na to, że jest on jeszcze lepszy niż część pierwsza. Wszystko wskazuje na to, że oto przed nami jedna z ciekawszych propozycji wydawniczych dla młodzieży ostatnich lat. Polecam!


Moja ocena: 5/6

A oto krótki filmik składający się z obrazów, które (jak twierdzi sama autorka) zainspirowały ją do napisania tej powieści.
Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy Księżyc

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.