Przejdź do głównej zawartości

"Spustoszenie. Bitwa pod Porto, 1809" Bernard Cornwell

Spustoszenie. Bitwa pod Porto, 1809
 Bernard Cornwell
Instytut Wydawniczy Erica, 2013
Bernarda Cornwella, niezaprzeczalnie jednego z najlepszych współczesnych pisarzy powieści przygodowo-historycznych, przedstawiać chyba nikomu nie trzeba. 

Osoby regularnie odwiedzające Kącik z książką z pewnością zauważyły, że jego książki bez wyjątku wzbudzają mój niekłamany zachwyt i entuzjazm. Do tej pory miałam przyjemność poznać Trylogię Arturiańską, cykl  „Wojny Wikingów” oraz „Pieśń łuków”, teraz nadeszła pora na zagłębienie się w cykl, z którego autor znany jest chyba najbardziej – „Kampanie Richarda Sharpe’a”.

Akcja powieści wchodzących w skład cyklu toczy się w trakcie wojen napoleońskich, przedstawionych z punktu widzenia brytyjskiego żołnierza, tytułowego Sharpe’a.  „Spustoszenie. Bitwa pod Porto, 1809” to siódmy już tom serii, a jego fabuła skupia się na walkach toczonych między armią francuską i brytyjską na terenie północnej Portugalii. Gdy zwycięstwo Francuzów zdaje się nieuniknione, porucznik Sharpe oraz znajdujący się pod jego komendą oddział strzelców wyborowych otrzymują rozkaz odnalezienia córki zamożnej angielskiej wdowy oraz wsparcia dosyć tajemniczego pułkownika Christophera. Wkrótce jednak okazuje się, że dystyngowany oficer postanawia wykorzystać brytyjsko-francuski konflikt do własnych celów.


Cornwell ponownie zachwycił mnie rozmachem, z jakim kreśli przed oczyma czytelnika realia opisywanych przez siebie wydarzeń. Solidnie opierając się na faktach historycznych, dostosował je do wymogów swojej powieści (w nocie od autora można przeczytać co nieco na temat drobnych odstępstw, jakich się dopuścił). Efektem tego jest wartka akcja oraz ciekawa fabuła, które urozmaicają sceny batalistyczne, pojedynki, spiski i intrygi – jednym słowem dla każdego coś miłego.

Było to moje pierwsze spotkanie z Richardem Sharpe’m i jego kompanami, i przyznać muszę, że skradli mi serce – zarówno główny bohater (odważny i  honorowy, ale w równym stopniu bezlitosny i pozbawiony skrupułów), jak i jego podkomendni, przede wszystkim Irlandczyk, sierżant Harper. Uwielbiałam czytać zwłaszcza podszyte ironią komentarze tego ostatniego na temat Anglików –„psubratów i szubrawców”, których chętnie widziałby zmiecionych z powierzchni ziemi. Dla niewtajemniczonych, relacje między Harperem a Sharpe’m mogę być niezłą lekcją trudnej historii stosunków angielsko-irlandzkich.

Można zarzucać Cornwellowi, że stworzone przez niego postaci są zbyt czarno-białe, że Brytyjczycy (z niewielkimi wyjątkami) to ci dobrzy, a Francuzi to ci źli. Można… ale po co? Powieść czyta się świetnie, po prostu jednym tchem i to mnie jak najbardziej satysfakcjonuje.

Na cykl składa się jak dotąd dwadzieścia jeden powieści oraz trzy opowiadania. Warto przy tym wiedzieć, że można je czytać niezależnie od siebie, ponieważ każda stanowi zamkniętą całość i znajomość wydarzeń opisanych w poprzednich tomach nie jest niezbędna do szybkiego zorientowania się w fabule. Co ciekawe, nie powstawały one w porządku chronologicznym – pierwszy tom o losach Sharpe’a, który wyszedł spod pióra Cornwella w 1981 roku, jest obecnie ósmym tomem pod względem chronologii wydarzeń.
       
„Spustoszenie” to pełnokrwista powieść przygodowo-historyczna, która z pewnością zachwyci fanów gatunku. Po książkę z powodzeniem możecie sięgnąć, nawet jeżeli nie czytaliście poprzednich tomów wchodzących skład cyklu. Polecam!

Za udostępnienie książki serdecznie dziękuję Instytutowi Wydawniczemu Erica

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.