Przejdź do głównej zawartości

Kilka słów o... Bernardzie Cornwellu

Dzisiaj na blogu Magdy K-skiej trafiłam na ciekawe wyzwanie "Moda na Autora" (zainteresowanych odsyłam na blog założycielki, Gosiarelli). Polega ono na prezentowaniu na swoim blogu sylwetek polskich pisarzy, których książki lubimy czytać. Nie chciałabym się jednak ograniczać tylko do naszych rodzimych autorów, dlatego zainspirowana tym pomysłem, zamierzam rozpocząć nowy cykl postów na Kąciku z książką - "Kilka słów o...". Będę się w nich starała przybliżyć Wam pisarzy, których twórczość bardzo sobie cenię i po których powieści zawsze  mogę sięgać w ciemno.

BERNARD CORNWELL

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Bernarda Cornwella przy okazji lektury "Zimowego monarchy" zachwyciło mnie do tego stopnia, że po prostu musiałam sięgnąć po więcej. Już po przeczytaniu pierwszych rozdziałów wiedziałam, że to coś dla mnie, autor "kupił" mnie całkowicie i od tej pory ma w mojej osobie najwierniejszą fankę. Dlaczego? 
 • Jako jeden z niewielu znanych mi pisarzy potrafi naprawdę rewelacyjnie połączyć pasjonujące historie z wciągającymi wątkami przygodowymi.
 • Stworzonych przez niego bohaterów po prostu nie da się nie lubić, są ludźmi z krwi i kości. Moim zdecydowanym faworytem jest główny bohater cyklu "Wojny Wikingów", Uhtred Ragnarson.
 • Opisuje fascynujące miejsca i okresy historyczne (a nawet jeśli sięga do wydarzeń, które wydają się na pierwszy rzut oka nudne - przekuwa je w coś naprawdę wciągającego) - m.in. Anglię za panowania króla Artura, Wyspy Brytyjskie w okresie najazdów Wikingów, wojny napoleońskie.

A teraz nieco faktów, cytując Wikipedię:
zdjęcie Bernard Cornwell
"Urodzony w Londynie w 1944 roku, matka była Angielką, zaś ojciec kanadyjskim lotnikiem. W dzieciństwie został adoptowany przez angielską rodzinę. Karierę zaczynał jako dziennikarz BBC. Zakochał się w Amerykance i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Nie uzyskawszy pozwolenia na pracę, zajął się pisaniem – tylko to zajęcie nie wymagało posiadania zielonej karty [...]. W dowód uznania dla jego twórczości królowa Elżbieta II z okazji swych 80. urodzin w czerwcu 2006 r.nadała Bernardowi Cornwellowi Order Imperium Brytyjskiego." [źródło]


Cornwell jest autorem kilkudziesięciu powieści (pełną listę znajdziecie tutaj), niestety w Polsce ukazała się jak dotąd jedynie część jego prac. Oto i one:

Kampanie Richarda Sharpe'a
 1. Trafalgar
 2. Łupy
 3. Tygrys
 4. Triumf
 5. Forteca
 6. Strzelcy
 7. Spustoszenie (moja recenzja)
Trylogia Świętego Graala
 1. Hellequin. Jeźdźcy z piekieł
 2. Wagabunda
 3. Heretyk
Trylogia arturiańska
 1. Zimowy monarcha (moja recenzja)
 2. Nieprzyjaciel Boga
 3. Excalibur 
Wojny wikingów
 1. Ostatnie królestwo (moja recenzja)
 2. Zwiastun burzy (moja recenzja)
 3. Panowie Północy (moja recenzja)
 4. Pieśń Miecza (moja recenzja)
Pozostałe powieści:
 1. Kanalia
 2. Sankcja
 3. Śmiercionośny jacht
 4. Władca mórz, wydana również pod tytułem Lord Morski
 5. Pieśń łuków. Azincourt (moja recenzja)
 6. Złodziej z szafotu
 7. Fort nad zatoką

A oto i mój własny Bernard Cornwell prezentujący się dumnie na półce :)


A co Wy sądzicie o powieściach Cornwella? 

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.