Przejdź do głównej zawartości

"Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły" Walter R. Brooks

Tytuł Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły
Tytuł oryginału Freddy the Politician
Autor Walter R. Brooks
Seria Prosiaczek Fryderyk
Tom 2
Wydawnictwo Jaguar
Data wydania 2013-04-17
Stron 278

Kilka dni temu prezentowałam książeczkę dla dzieci, która skradła moje serce – „Wakacje Fryderyka”, autorstwa amerykańskiego pisarza Waltera R. Brooksa. Otwiera ona cykl powieści o prosiaczku Fryderyku i jego przyjaciołach, mieszkających na farmie w stanie Nowy Jork. „Fryderyk i dzięcioły” to szósty z kolei tom serii, choć można go traktować jako zupełnie niezależną powieść.

Państwo Beamowie planują wyjazd do Europy i zastanawiają się, czy będą mogli powierzyć opiekę nad farmą zwierzętom, które już wielokrotnie dowiodły swej inteligencji i sprytu. Aby ostatecznie przekonać gospodarzy, że mogą na nich polegać, zwierzęta postanawiają otworzyć pierwszy zwierzęcy bank, a następnie przeprowadzić wybory i wybrać Prezydenta, który stanąłby na czele farmy podczas nieobecności właścicieli. Początkowo wszystko przebiega sprawnie, kłopoty jednak pojawiają się wraz z przybyciem rodziny dzięciołów, które podstępem uzyskują coraz większe wpływy w gospodarstwie.

W porównaniu z pierwszym tomem cyklu, powieść znacznie zyskała przesłaniu, prowadzonej akcji, bohaterach – jednym słowem, na wszystkim. Fabuła jest znacznie bardziej rozbudowana, nie brak tu intryg, knowań, a także zwrotów akcji, które z pewnością zaskoczą najmłodszych czytelników, do których skierowana jest książka. Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej politycznych powieści w całym cyklu,  jednak bez obaw – kampanie wyborcze oraz wszelkie działania zwierzęcych partii politycznych zostały przedstawione w bardzo przystępny i prosty sposób. Dzieci poznają tajniki bezwzględnej walki o władzę, w której niektórzy chwytają się naprawdę paskudnych sztuczek, łącznie z oszustwem i zdradą. Jednak mimo to powieść jest niezwykle lekka i napisana z humorem, a zakończenie ma bardzo jednoznaczny wydźwięk – warto być uczciwym i szlachetnym, ponieważ zło i nikczemność zawsze zostają ukarane.

Podczas lektury powieści o gospodarstwie prowadzonym przez zwierzęta nietrudno o skojarzenie z „Folwarkiem zwierzęcym”. Warto zauważyć, że powieść Brooksa powstała kilka lat wcześniej i niewykluczone, że miała pewien wpływ na twórczość George’a Orwella. Spotkałam się ze stwierdzeniem, że „Folwark…” to nic innego jak mroczna i pozbawiona szczęśliwego zakończenia wersja historii stworzonej przez Brooksa. Wprawdzie osobiście nie posuwałabym się tak dalece w tego rodzaju rozważaniach, niemniej jednak pewne podobieństwa można zauważyć. O ile jednak zakończenie orwellowskiej historii jest jednoznacznie dramatyczne i dalekie od happy endu, o tyle „Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły” prezentują wersję optymistyczną, przeznaczoną dla najmłodszych czytelników, którzy potrzebują wyraźnych i jednoznacznych wzorców, co jest dobre, a co złe.

„Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły” to świetna kontynuacja cyklu i jestem nią naprawdę głęboko zauroczona. Szczerze mam nadzieję, że Wydawnictwo Jaguar nie poprzestanie na tych dwóch tomach, lecz wyda także pozostałe. Jest to bowiem świetna lektura dla dzieci – z jednej strony zapewniająca rozrywkę, a z drugiej cenna, ze względu na zawarte w niej przesłanie. Polecam!

 Moja ocena: 5+/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Agencji AIM Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.