Przejdź do głównej zawartości

"Ukarać zbrodnię" Erica Spindler

Tytuł: Ukarać zbrodnię
Tytuł oryg. All Fall Down
Autor: Erica Spindler
Wydawnictwo: Mira
Data wydania: 2013-03-08
Stron 480

Erica Spindler to popularna amerykańska autorka thrillerów romantycznych, w których intrygi kryminalne stoją wprawdzie na głównym planie, są one jednak doprawione mocnym akcentem miłosnych perypetii głównych bohaterów. Nakładem Wydawnictwa Mira/Harlequin ukazało się właśnie wznowienie jednej z jej powieści, „Ukarać zbrodnię”. Postanowiłam skorzystać z tej szansy i poznać twórczość pisarki, o której słyszałam wiele, ale nie miałam jeszcze okazji poznać osobiście.

Jest to opowieść o trzech siostrach – trojaczkach, napiętnowanych na całe życie trudnym dzieciństwem, będącym pasmem upokorzeń i bólu za sprawą despotycznego i sadystycznego ojca. Żadna z nich nie potrafi ułożyć sobie życia prywatnego.  Rozwiedziona Melanie walczy z mężem o prawo do opieki nad kilkuletnim synkiem. Mia tkwi w małżeństwie z bogatym, ale cynicznym i brutalnym mężczyzną, który na dodatek nieustannie ją zdradza. Z kolei Ashley niegdy nie wyszła za mąż, nie potrafi bowiem nikomu zaufać.

Na pierwszy plan wysuwa się zdecydowanie Melanie, która jako policjantka wpada na trop seryjnego mordercy, od kilku lat grasującego w mieście. Jego ofiarami padają tak zwani damscy bokserzy, którym udało się oszukać wymiar sprawiedliwości. Każdy z tych zgonów wyglądał też na świetnie zainscenizowany wypadek. Kobieta coraz bardziej angażuje się w śledztwo, nie wiedząc przy tym, że wkrótce dochodzenie to nabierze bardzo osobistego charakteru.

Książkę czyta się bardzo szybko dzięki wartkiej akcji i interesującej intrydze kryminalnej. Wprawdzie już od pierwszych rozdziałów można wytypować dwie osoby, które idealnie pasują na mordercę – jednak do samego końca nie wiadomo, która z nich naprawdę jest Mrocznym Aniołem. Trudno przez to spodziewać się efektu totalnego zaskoczenia i fajerwerków na ostatnich stronach powieści, niemniej jednak nie zmniejsza to znacznie przyjemności z lektury. Ponadto, autorka zgrabnie wplotła w główną oś fabuły wątek romantyczny, unikając – jak to się często zdarza – tandetnego romansu.

W powieści Spindler zadaje bardzo ważne, a jednocześnie trudne pytanie – na ile można usprawiedliwić zbrodnię? Czy zawsze w sposób jednoznaczny powinniśmy potępiać mordercę? W przypadku ofiar Mrocznego Anioła nikt nie miał wątpliwości – każdy z zabitych był człowiekiem złym i zwyrodniałym. Byli wśród nich gwałciciele, brutale znęcający się nad kobietami i dziećmi, pedofile molestujący własne córki. Nikt, nawet ich własne rodziny, nie uroniły nawet łzy po ich śmierci, a wręcz przeciwnie – dziękowano niebiosom, że koszmar już się skończył. Czy w takiej sytuacji, gdy wymiar sprawiedliwości zawodzi i nie chroni ofiar, a ich prześladowców, można potępić osobę, która postanowiła samodzielnie wymierzać sprawiedliwość? Pozostaje to pytaniem otwartym, zwraca jednak uwagę na chory system, który często stoi po stronie napastnika, a nie jego ofiary.

Podsumowując, książkę mogę szczerze polecić miłośnikom thrillerów, którzy szukają przede wszystkim tajemniczej intrygi zamiast krwawych opisów popełnianych morderstw – tego tu bowiem nie znajdziecie. Powieść świetnie się sprawdzi jako lektura na wieczór lub sobotnie  popołudnie.

Moja ocena: 4+/6

Recenzja ukazała się także na portalach Lubimy Czytać oraz Na Kanapie.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Mira
 

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.