Przejdź do głównej zawartości

"Pozaświatowcy. Zarzewie buntu" Brandon Mull

Tytuł Zarzewie buntu 
Tytuł oryginału Beyonders
Seeds of rebellion

Autor Brandon Mull 
Seria Pozaświatowcy
Tom 2
Wydawnictwo MAG 
Data wydania 2013-04-17

Stron 544

„Baśniobór" - cykl fantasy dla dzieci - sprawił, że nazwisko Brandona Mulla stało się powszechnie rozpoznawalne. Idąc za ciosem, autor stworzył kolejną serię, tym razem przeznaczoną dla nieco starszych – nastoletnich – czytelników, a jej znaczący sukces na rynku amerykańskim jedynie ugruntował jego pozycję pośród plejady pisarzy powieści fantastyczno-przygodowych dla młodzieży. Data wydania pierwszego tomu cyklu, zatytułowanego „Świat bez bohaterów", była kilkukrotnie przekładana i ostatecznie polscy czytelnicy mogli poznać „Pozaświatowców" dopiero w lutym bieżącego roku. Na szczęście Wydawnictwo MAG stanęło na wysokości zadania i drugi tom trafił do księgarń już 17 kwietnia.

Na kartach powieści ponownie przenosimy się do równoległego świata, Lyrianu, w którym władzę dzierży okrutny i bezwzględny czarownik Maldor oraz jego liczni poplecznicy. Dzięki licznej armii oraz jeszcze potężniejszym zaklęciom udało mu się podbić niemal cały świat, a niewielkie krainy, które jeszcze opierają się jego mocy, nie mają wielkich szans na przetrwanie. Jak to jednak zwykle bywa, zbyt wielki ucisk może wywołać przeciwny efekt, w Lyrianie powoli narasta bunt, a śmiałkowie mający odwagę przeciwstawić się Maldorowi skupiają się wokół legendarnego Gallorana. Dawniej był on potężnym władcą i szermierzem, jednak lata niewoli u czarownika pozbawiły go nie tylko siły, ale i wzroku. Nadal nie pokazał on jednak wszystkiego, na co go stać.

Głównymi bohaterami powieści jest dwoje nastolatków, Jason i Rachel, którzy przez przypadek trafili do Lyrianu i przyłączyli się do powstańców, widząc w tym jedyną szansę na odnalezienie drogi powrotnej do domu. Pierwszy tom cyklu zakończył się, gdy chłopiec, wbrew swojej woli, został zmuszony do opuszczenia magicznego świata i pozostawienia w nim przyjaciółki. Jason postanawia jednak jak najszybciej tam powrócić, bowiem tylko on poznał tajemnicę Maldora, która może okazać się brzemienna w skutkach dla wszystkich buntowników. Tymczasem Rachel odkrywa w sobie niezwykły talent, który pozwala jej zgłębiać arkana lyriańskiej magii, co z jednej strony z pewnością pomoże w walce, jednak dodatkowo ściąga na nią uwagę despotycznego władcy.

„Zarzewie buntu" to zgrabna kontynuacja pierwszego tomu. Jej akcja skupia się na podróży głównych bohaterów po niezwykłej krainie, podczas której szukają oni sprzymierzeńców i starają się umknąć ścigającym im żołnierzom Maldora. Jednego z pewnością nie można odmówić autorowi – pokłady jego wyobraźni zdają się być niewyczerpane. Już w „Świecie bez bohaterów" zachwycił mnie niezwykłym światem oraz niesamowitymi istotami, które go zamieszkują. W drugim tomie cyklu znacznie lepiej poznajemy stworzone przez niego uniwersum. Wędrując razem z Jasonem i Rachel, wkroczymy do krainy nasienników, którzy są według mnie jednym z najlepszym pomysłów Mulla w tej książce. Ponadto, poznamy nowe istoty i nowe rasy żyjące w alternatywnym świecie, jak choćby drinlingów czy mrocznych czatowników. Niezbyt natomiast przypadł mi do gustu pomysł wprowadzenia zombie – zdaję sobie sprawę, że motyw ten jest ostatnio niezwykle popularny, jednak przy takich możliwościach, jakie daje alternatywna rzeczywistość, autor mógł z niego zrezygnować.

Akcja powieści toczy się wartko, w pewnym jednak momencie odniosłam pewne wrażenie „przegadania" opowiadanej historii. Drugi tom jest naprawdę potężnych rozmiarów i lekkie jego skrócenie odniosłoby jedynie pozytywny skutek. Nie można też nie zauważyć, że autor pisze swoje powieści według określonego schematu, co staje się zwłaszcza widoczne, gdy czytelnik ma już za sobą lekturę kilku tomów „Baśnioboru". Niemniej jednak nie można zaprzeczyć, że powieść czyta się z przyjemnością i potrafi ona dostarczyć wielu przyjemnych wrażeń.

Podsumowując, choć książka posiada pewne słabe punkty, jest to naprawdę dobra powieść fantastyczno-przygodowa dla młodzieży i nie powinna rozczarować młodego czytelnika. Wartka akcja, widowiskowe pojedynki i pościgi, a przede wszystkim niezwykły, magiczny świat wykreowany przez Mulla powinny stanowić wystarczającą zachętę, by po nią sięgnąć.

Moja ocena: 5-/6

Przeczytaj recenzję pierwszego tomu: "Świat bez bohaterów"

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu MAG oraz portalowi Secretumna którym tekst został opublikowany jako oficjalna recenzja.


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.