Przejdź do głównej zawartości

"Poszukiwana" Małgorzata Kochanowicz

Tytuł Poszukiwana
Autor Małgorzata Kochanowicz
Wydawnictwo Instytut Wydawniczy Erica
Data wydania 2013-02-14

Stron 320

Kryminały historyczne mają swój charakterystyczny urok i klimat, które sprawiają, że ich lektura to czysta przyjemność. Dlatego cieszy mnie fakt, że coraz częściej polscy autorzy wybierają właśnie ten gatunek - czasem z lepszym („Pan Whicher w Warszawie” Tomasza Bochińskiego i AgnieszkiChodkowskiej-Gyurcis), a czasem z nieco gorszym skutkiem („Strażnik skarbu”Anety Ponomarenko). Tym razem w moje ręce trafiła powieść Małgorzaty Kochanowicz „Poszukiwana”, trzecia już w dorobku autorki, która debiutowała dwa lata temu także kryminałem retro, zatytułowanym „Latarnie umarłych”.

Kraków, początek XX wieku. Witold Korczyński, bywalec salonów, a jednocześnie ceniony detektyw, dostaje propozycję nie do odrzucenia – ma odnaleźć zaginioną żonę znanego przemysłowca, Stanisława Wereszyńskiego. Despotyczny i bezwzględny klient żąda natychmiastowych rezultatów, jednocześnie nie życząc sobie, by detektyw nadmiernie interesował się życiem prywatnym jego małżonki. Zastraszona służba nie chce udzielać żadnych odpowiedzi, a potencjalni świadkowie giną w podejrzanych okolicznościach. Korczyńskiemu pozostaje coraz mniej czasu, kiedy zdaje sobie sprawę, że od wyników tego śledztwa będzie zależeć nie tylko jego życie, ale i los najbliższej mu kobiety…

Pierwsze, na co zwróciłam uwagę, sięgając po „Poszukiwaną” to jej okładka, która przenosi czytelnika w do Krakowa sprzed stu lat. Zakrwawiona fotografia w stylu retro świetnie wpisuje się w klimat powieści i napawa nadzieją na udaną lekturę. Ukłonem w stronę czytelnika jest także duży i wyraźny druk. Po raz kolejny Wydawnictwo stanęło na najwyższym poziomie, przekazując na ręce czytelnika świetnie wydaną książkę.

Największą zaletą tej historii jest jej mroczna, pełna niedopowiedzeń atmosfera. Dzięki bogatym opisom można poczuć klimat Krakowa z 1904 roku. Główny bohater wzbudza sympatię – jest inteligentny, uczciwy, a jednocześnie nieco arogancki i korzystający z uroków życia nie zawsze w sposób, jaki przystoi gentelmanowi. Mając raczej ograniczone pole do popisu, kierując się jedynie intuicją i poszlakami, potrafi zdziałać całkiem sporo, nie jest jednak detektywem na miarę Sherlocka Holmesa – to trzeba podkreślić jasno i wyraźnie.

Autorka miała ciekawy pomysł na intrygę, która nie jest przesadnie skomplikowana, gdy zna się już rozwiązanie, natomiast dopóki nie znamy wszystkich elementów układanki, wydaje się dosyć skomplikowana. Niestety, zakończenie powieści rozczarowuje, nie dając odpowiedzi na wszystkie pytania i nie wyjaśniając niektórych wątków. Dochodząc do ostatniej strony, można zrobić wielkie oczy i zapytać, czy to naprawdę koniec. Zdecydowanie zabrakło tam mocnego, konkretnego podsumowania, przez co dobre wrażenie z lektury zwyczajnie się rozmywa.

Podsumowując, powieść Małgorzaty Kochanowicz to wprawdzie kryminał całkiem przyzwoity, potrafiący zaczarować swoją atmosferą, biorąc jednak pod uwagę całokształt – szału nie ma. Ze względu na brak drastycznych scen i swoistą delikatność, skierowany jest bardziej do damskiego grona miłośniczek historii detektywistycznych w stylu retro. Może być to niezły początek na rozpoczęcie przygody z tym gatunkiem, jednak starym wyjadaczom w jego lekturze może zwyczajnie czegoś brakować. Polecam, ale bez nadmiernego entuzjazmu.

Moja ocena: 4-/6

Za udostępnienie książki serdecznie dziękuję Instytutowi Wydawniczemu Erica


Książkę przeczytałam w ramach edycji wyzwania Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.