Przejdź do głównej zawartości

"Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju" Katherine Boo

Tytuł Zawsze piękne.
Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju
Tytuł oryginału Behind the Beautiful Forevers:
Life, Death and Hope in a Mumbay Undercity
Autor Katherine Boo
Wydawnictwo Znak
Data wydania 2012-02-18

Stron 344

Z czym kojarzą Wam się Indie? Z roztańczonymi aktorami w filmach rodem z Bollywood? Z pięknymi kobietami noszącymi barwne, eleganckie sari? A może z postaciami Mahatmy Gandhiego i Matki Teresy z Kalkuty? Myśląc o tym niewątpliwie fascynującym, egzotycznym kraju zwykle skupiamy się na tym, co go zdobi, zapominając o tym, że znaczna część jego mieszkańców żyje w skrajnej nędzy i bez perspektyw na jakąkolwiek poprawę losu.

Katherine Boo - amerykańska dziennikarka i pisarka, laureatka Pulitzera oraz National Book Award – odczarowuje wizerunek Indii i pokazuje je takimi, jakie są naprawdę. „Zawsze piękne” to relacja z jej ponad trzyletniego pobytu w jednej z największych metropolii na świecie. Podtytuł publikacji, „Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju”, mówi sam za siebie, stanowiąc zwięzłe i trafne podsumowanie tego, na czym w swej pracy skupia się autorka.

Annawadi to najbardziej niechlubna dzielnica biedy w Bombaju. Slumsy te tworzą setki, jeśli nie tysiące, baraków nielegalnie postawionych na terenie należącym do pobliskiego lotniska. Na tle wielu innych, podobnych miejsc, wyróżnia się ona położeniem, leży bowiem w cieniu luksusowych hoteli dla bogaczy, od których oddziela ją tylko wysoki mur, na którym widać rzucającą się w oczy reklamę „ZAWSZE PIĘKNYCH” włoskich kafli podłogowych. Mieszkańcy Annawadi stanowią barwną mieszaninę kulturowo-religijną, w której znaleźć można zarówno Hindusów, muzułmanów, jak i Żydów. Niemal wszyscy żyją tu w skrajnej nędzy ledwie wiążąc koniec z końcem dzięki pracom, pogardzanym przez lepiej sytuowanych mieszkańców miasta, z których najpopularniejszą jest zbieranie i handel śmieciami.

Choć jest to książka non-fiction, stanowiąca naprawdę wierną relację tego, co Katherine Boo na własne oczy widziała lub doświadczyła, czyta się ją jak powieść. Autorka skupia się na grupie kilkorga mieszkańców slumsów, których losy połączyła dramatyczna, samobójcza śmierć ich niepełnosprawnej sąsiadki. To jedno zdarzenie pociągnęło za sobą lawinę kolejnych, obnażając przy okazji spiralę korupcji, wymuszeń i tak jawnego łamania praw człowieka, że aż trudno w to uwierzyć.

Kontrast pomiędzy stylem życia bogatych a nędzarzami koczującymi niemalże u stóp „wielkiego świata” szokuje. Autorka bez zbędnych upiększeń pokazuje, jak niewiele warte jest tam życie człowieka, który nie posiada wystarczająco dużo pieniędzy, by dać łapówkę właściwym osobom. Korupcja jest wszechobecna – na każdym szczeblu władzy, wliczając w to także bardziej „zaradnych” sąsiadów, którzy bez skrupułów potrafią wykorzystać chwilę słabości osoby, z którą dzielą niemalże ten sam dom, o ile może im to przynieść choćby minimalne korzyści. Boo z pełną premedytacją prezentuje fiasko znacznej części projektów i dotacji rządowych mających na celu poprawę sytuacji najbiedniejszych mieszkańców, które rozbijają się o wspomniany mur układów i łapówkarstwa. Pieniądze rzadko kiedy trafiają do potrzebujących, najczęściej są zwyczajnie defraudowane.

Największą zaletą książki jest fakt, że nie jest to kolejna łzawa historyjka, mająca na celu poruszyć nasze sumienia i wydusić kilka łez od co wrażliwszych czytelników. Autorka w sposób rzetelny pokazuje życie mieszkańców Annawadi, swoim bohaterom nadaje ludzką twarz, ale nie idealizuje ich. Nie czyni z nich jedynie pokrzywdzonych ofiar wykorzystywanych przez zły system, pokazuje także ich mniejsze i większe grzechy oraz przewinienia, sprawiające, że ocena każdej z opisywanych postaci jest niejednoznaczna.

Książka ta zmieniła mój sposób postrzegania Indii. Trudno jest opisać „Zawsze piękne” w kilku słowach, trzeba ją po prostu przeczytać. Polecam!

Moja ocena: 6/6

Poniżej znajdziecie zestawienie zdjęć oraz krótkich filmików zrobionych w Annawadi, na których zobaczyć można miejsca opisane przez Katherine Boo:
Tekst stanowi recenzję dla portalu skauting.plKsiążkę przeczytałam w ramach wyzwania Trójka e-Pik

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.