Przejdź do głównej zawartości

"Sprawa trzech desperado" Caroline Lawrence

Tytuł Sprawa trzech desperado
Cykl Tajemnice Dzikiego Zachodu
Tom 1
AutoCaroline Lawrence
Wydawnictwo Egmont
Data wydania 2013-02

Stron 304

Świetlana era westernów minęła już dobrych kilkadziesiąt lat temu, jednak wyobraźnię wielu osób nadal rozpalają opowieści o awanturniczym i pełnym przygód Dzikim Zachodzie. „Sprawa trzech desperado” to westernowa historia dla młodszych wielbicieli rewolwerowców i gorączki złota, otwierająca cykl powieści o Pinkym Pinkertonie – chłopcu marzącym o karierze detektywa.

Caroline Lawrence już we wstępie zarzuciła przynętę na ciekawskiego czytelnika twierdząc, że przedstawiona w książce historia wydarzyła się naprawdę i że są to oryginalne zapiski znalezione przez nią na zakurzonym strychu w starym domu. Zapowiada się nieźle, można więc czytać dalej.

Głównym bohaterem jest dwunastoletni Pinky Pinkerton, który pewnego dnia po powrocie ze szkoły znajduje w domu makabryczny widok – ktoś zamordował i oskalpował jego przybranych rodziców! Okazuje się, że to sprawka trzech, przebranych za Indian bandytów, którzy napadli na dom Pinky’ego, by ukraść cenny dokument, dzięki któremu można było zdobyć fortunę. Chłopiec w ostatniej chwili ucieka przed oprychami, jednak oni nieustannie depczą mu po piętach. Rozpoczyna się wyścig, w którym ceną będzie życie małego Pinkertona.

Akcja powieści gna w szaleńczym wręcz tempie i trudno aż uwierzyć, że opisywane wydarzenia miały miejsce w ciągu kilku zaledwie dni. Pełno tu niespodziewanych zwrotów akcji, strzelanin, pogoni oraz mniej lub bardziej wymyślnych kamuflaży. Jednym słowem – na nudę narzekać nie można.

Choć nie zostało to powiedziane wprost, można się szybko domyśleć, że główny bohater to dziecko autystyczne. Z jednej strony posiada niewiarygodną wręcz pamięć, a liczby nie mają przed nim żadnych tajemnic. Z drugiej zaś strony, nie lubi, gdy ktokolwiek go dotyka, nie potrafi także ani wyrażać emocji, ani rozpoznawać ich u innych. Chłopiec jest w pełni świadomy tego, że różni się nie tylko od rówieśników, ale także od większości znanych mu ludzi, a tę odmienność nazywa swoim „Cierniem”. Jednocześnie, nie przeszkadza mu to w zdobyciu sympatii mieszkańców miasteczka i zostaniu lokalnym bohaterem. Opowieść o Pinkym, może być dla rodziców dobrą okazją, by porozmawiać z dzieckiem na temat tego, czym jest autyzm oraz wytłumaczeniu, że inny nie musi oznaczać gorszy. Pod tym względem, książka świetnie spełnia swoje zadanie.

Gorzej niestety wypada kwestia pochodzenia głównego bohatera, którego ojcem był biały mężczyzna, a matką Indianka z plemienia Lakotów. Wiele osób w Stanach Zjednoczonych poczuło się urażonych sposobem, w jaki autorka przedstawiła w powieści Indian, zarzucając jej przede wszystkim stosowanie pejoratywnych określeń, które nigdy nie powinny ukazać się w książce dla dzieci. Na szczęście w polskim tłumaczeniu wrażenie to zostało nieco zatarte i raczej nie powinno nasuwać nikomu podobnych skojarzeń. Można jednak zadać sobie pytanie, czy tłumacz powinien brać na siebie zadanie poprawiania autora i zacierania po nim złego wrażenia?

Niemniej jednak, „Sprawa trzech desperado” to przyjemna w odbiorze książka przygodowo-awanturnicza dla młodszych czytelników, zwłaszcza lubujących się w opowieściach o Dzikim Zachodzie, strzelaninach i pościgach.

Moja ocena: 5-/6

Tekst stanowi recenzję dla portalu skauting.pl


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.