Przejdź do głównej zawartości

"Dziewczęta z Szanghaju" Lisa See

Tytuł  Dziewczęta z Szanghaju
Tytuł oryg. Shanghai Girls
Autor Lisa See
Wydawnictwo Świat Książki
Data wydania 2010-02

Kwiecień wprawdzie tuż tuż, udało mi się jednak w końcu przeczytać powieść w ramach marcowej edycji Book-Trottera, która zakłada bliższe spotkanie z literaturą chińską. Mój wybór padł na jedną z książek amerykańskiej autorki chińskiego pochodzenia, Lisy See, która już dawno temu ujęła mnie powieścią „Miłość Peonii” (recenzja tutaj).

„Dziewczęta z Szanghaju” to historia dwóch sióstr, Pearl i May, która rozpoczyna się w 1937 roku w tytułowym Szanghaju, a kończy dwadzieścia lat później w Chicago. Młode, śliczne bohaterki pochodzą z bogatej rodziny i mieszkają w nowoczesnym mieście, co pozwala im na korzystanie z wielu uroków życia. Swoją swobodą i chęcią życia według własnych zasad bardziej przypominają wyzwolone Europejki niż tradycyjne, posłuszne rodzicom chińskie nastolatki. Wierzą, że należy do nich cały świat. Dosyć szybko jednak okazuje się, że ich marzenia o niezależności to jedynie mrzonki. Gdy ich ojciec-hazardzista traci cały majątek, dziewczęta zostają zmuszone do zaaranżowanych małżeństw z synami bogatego Chińczyka mieszkającego na stałe w Ameryce. Aby dołączyć do mężów będą musiały przemierzyć kraj ogarnięty wojną po najeździe Japończyków, a to dopiero początek ich problemów…

Wydarzenia opisane w powieści poznajemy z punktu widzenia Pearl, starszej siostry, niosącej brzemię odpowiedzialności za lekkomyślną May oraz starającą się zapomnieć o traumatycznych przeżyciach, jakich doświadczyła podczas podróży do Stanów Zjednoczonych. Doskonale poznajemy jej najskrytsze tajemnice, przeżycia i przemyślenia, jesteśmy też świadkiem przemiany, jaka zachodzi w kobiecie na przestrzeni lat. I choć czasem postępowanie bohaterki może wydać się mało racjonalne, zwłaszcza z perspektywy współczesnego czytelnika wychowanego w innej kulturze, nie sposób nie polubić jej i nie współczuć.

Historia obydwu sióstr sama w sobie jest zajmująca, ale stanowi jedynie pretekst do pokazania bardzo trudnych relacji chińskich imigrantów ze społeczeństwem amerykańskim podczas Drugiej Wojny Światowej oraz w latach powojennych. Dyskryminacja, traktowanie ich jak wrogów, bądź też ludzi drugiej kategorii, były normą, a przecież mowa tu o wydarzeniach nie tak odległych, rozgrywających się zaledwie kilkadziesiąt lat temu.

„Dziewczęta z Szanghaju” to opowieść z jednej strony piękna, lecz z drugiej też bardzo gorzka – jak prawdziwe życie, w którym trudno czekać na szczęśliwe zakończenie, gdy sprawa z góry wydaje się przegrana. Lektura wywołuje wiele emocji, jest też prawdziwą lekcją chińskiej kultury pokazanej od środka, z samego wnętrza tradycyjnego chińskiego domu. Jestem bardzo ciekawa dalszego ciągu tej historii. W Stanach kontynuacja losów Pearl i jej najbliższych ukazała się już prawie dwa lata temu w postaci powieści „Joy’s Journey”. Liczę na to, że wkrótce pojawi się ona także w Polsce!

Moja ocena: 5/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań Book-Trotter (literatura chińska) oraz Trójka e-Pik

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.