Przejdź do głównej zawartości

Przedpremierowo: "Przędza" Gennifer Albin

Tytuł Przędza
Tytuł oryg. Crewel

Cykl Świat Tkaczy
Tom 1
Autor Gennifer Albin
Wydawnictwo Literackie
Data wydania 2013-04-18

Stron 322
Stworzenie oryginalnej, nie powielającej utartych schematów książki młodzieżowej to obecnie nie lada sztuka. Rynek zalany jest wręcz romansami paranormalnymi oraz dystopiami, które w rzeczywistości stanowią jedynie tło dla przedstawienia kolejnej historii miłości między dwojgiem nastolatków. Owszem, można wskazać kilka interesujących książek, zwykle ich autorzy są prekursorami danego typu powieści dla młodych czytelników, których wielu kolejnych pisarzy zwyczajnie naśladuje. Nie da się jednak ukryć, że pozycji naprawdę wartych przeczytania nie ma zbyt wiele. Dlatego też debiutancka książka amerykańskiej autorki Gennifer Albin w bardzo pozytywny sposób zaskoczyła mnie swoją świeżością.

Akcja powieści toczy się w niezwykłym świecie o nazwie Arras, którego zarówno sprawne funkcjonowanie, jak i istnienie w ogóle, zależy od Kądzielniczek, zajmujących się nieustannym tkaniem czasoprzestrzeni. Co roku młode dziewczęta poddawane są egzaminowi, podczas którego sprawdzane są ich zdolności w kierunku tkania żywej materii, tworzącej cały otaczający je świat. Te obdarzone talentem trafiają do Gildii, a te przeciętne wracają do domów z nakazem rychłego wyjścia za mąż.

Szesnastoletnia Adelice już od wczesnego dzieciństwa przejawiała niezwykły talent. Jej dar był na tyle nietypowy, że jako jedyna potrafiła zobaczyć żywą tkaninę bez pomocy specjalnych narzędzi. Dość nieoczekiwanie jednak jej rodzice nie tylko nie byli z tego powodu szczęśliwi, a wręcz uczyli ją ukrywać niezwykłe zdolności, tłumacząc dziewczynie, że zostanie Kądzielniczką to nie zaszczyt, a przekleństwo. Nie zdało się to niestety na wiele, talent Adelice został odkryty przez Gildię, ona sama zaś brutalnie rozdzielona z najbliższymi, trafiła do całkiem nowego świata pełnego intryg, zawiści i fałszywych przyjaciół.

Choć początkowo dosyć trudno jest zorientować się, czym jest „tkanina” oraz czym naprawdę zajmują się Kadzielniczki, świat stworzony przez autorkę z miejsca mnie zaintrygował. Przyznaję, że po raz pierwszy spotkałam się z tak wykreowanym uniwersum, więc doceniam oryginalny i niebanalny pomysł debiutującej dopiero pisarki. W kolejnych rozdziałach coraz więcej dowiadujemy się, czym w rzeczywistości jest Arras, jednak już od samego początku możemy podziwiać ciekawe połączenie świata nowoczesnej technologii i magii (choć akurat to słowo nie pojawiło się na kartach „Przędzy” ani razu).

Na pierwszy rzut oka świat Arrasu zdaje się być utopią, której wreszcie udało się przybrać realny kształt. Nie ma tu wojen, chorób, głodu, ani klęsk żywiołowych. Zarówno uprawy, jak i pogoda są pod stałą kontrolą Gildii, która za pomocą Kądzielniczek dba o wszystkich mieszkańców. A jednak na tym pięknym obrazie wnikliwy obserwator szybko dostrzeże rysy – osoby z problemami psychicznymi, ludzie w starszym wieku oraz rebelianci są zwyczajnie usuwani – „spruwani” - tak, by nie zakłócać piękna wspaniałej krainy. Pod pozorem dbania o bezpieczeństwo, Gildia sprawuje zaś despotyczne rządy terroru.

Historia Adelice to ciekawe połączenie książki fantasy z powieścią dystopijną zaprawioną solidną dawką wątku romansowego. Sprawia to, że trudno przyporządkować ją jednoznacznie do konkretnego gatunku, dlatego powinna trafić w różnorodne gusta. Wprawdzie autorce nie udało się całkowicie uniknąć kilku schematów, jednak nie wpływa to zbytnio na pozytywny odbiór książki jako całości. Mamy tu więc dosyć klasyczny trójkąt z główną bohaterką i dwoma chłopcami, z których jeden jest jak ogień, a drugi jak woda. Cóż, nie można mieć wszystkiego, choć cały czas mam nadzieję, że natrafię kiedyś na powieść młodzieżową, która wymknie się temu wyświechtanemu już modelowi.

Niemniej jednak, książkę polecam wszystkim miłośnikom, a zwłaszcza miłośniczkom, książek młodzieżowych z pogranicza fantastyki i dystopii. „Przędza” to dopiero pierwszy tom cyklu, ale zapowiada się świetnie, zwłaszcza na tle innych powieści z tego gatunku. Polecam, a sama będę wypatrywać tomu drugiego.

Moja ocena: 5/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu

.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.