"Chomik Wincent i świat sztuki: Jan Matejko" Anna Chudzik, Izabela Marcinek

Tytuł Chomik Wincent i świat sztuki:
Jan Matejko

Autor Anna Chudzik, Izabela Marcinek
Wydawnictwo Bosz
Data wydania 2012-12

Stron 48

Pamiętacie chomika Wincenta i jego opowieści na temat Stanisława Wyspiańskiego oraz jego twórczości? Nakładem Wydawnictwa Bosz właśnie ukazała się druga część cyklu, który ma na celu przybliżenie najmłodszym czytelnikom biografii oraz dzieł najsłynniejszych polskich artystów. Tym razem autorki - Anna Chudzik, doktor filologii polskiej, oraz Izabela Marciniak, absolwentka ASP – przedstawiają postać Jana Matejki oraz jego niezwykły dorobek.

W książce można znaleźć krótką biografię artysty, opatrzoną zdjęciami jego oraz jego najbliższej rodziny, ale także różne ciekawostki z ich życia. Z pewnością nawet dla dorosłych czytelników interesujące okaże się zerknięcie na jeden z pierwszych zachowanych rysunków Matejki, wykonany przez niego w wieku dwunastu lat. Twórczość malarza była ściśle związana z historią Polski, dzięki niej wyrażał swą miłość do Ojczyzny oraz podnosił na duchu rodaków. Zostało to wyraźnie podkreślone w powyższej publikacji, a ponadto dzieci mają okazję dowiedzieć się między innymi, kim był Stefan Batory, Bona Sforza, czy Władysław Jagiełło.

Ciekawym pomysłem było umieszczenie zdjęć najsłynniejszych dzieł Jana Matejki – „Bitwy pod Grunwaldem”, „Hołdu pruskiego” oraz „Bitwy pod Racławicami” – oraz dosyć szczegółowe ich omówienie, zwrócenie uwagi dziecka na poszczególne elementy, podkreślenie znaczenia niektórych symboli i postaci.

Przede wszystkim jednak najmłodszym (książeczka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 9-12 lat) powinny spodobać się sekcje „Zrób to sam”, w których mogą m.in. pokolorować mundur XIX-wiecznego żołnierza, sporządzić własne szkice kostiumologiczne oraz sztandar, a także nauczyć się, jak właściwie namalować i cieniować oko.

Drugi tom cykl prezentuje się jeszcze lepiej niż pierwszy, a to za sprawą większego formatu. Uroku dodaje mu zabawny chomik, tytułowy Wincent, który towarzyszy czytelnikowi od pierwszej aż do ostatniej strony. Całą serię, a w szczególności część poświęconą Janowi Matejce, polecam rodzicom, którzy chcą zarazić swoje dzieci pasją do malarstwa.

Moja ocena: 5/6


Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bosz


Recenzja ukazała się także na portalu Lubimy Czytać

Komentarze

 1. Świetna seria dla najmłodszych! Mam nadzieję, że powstaną kolejne książeczki z tego cyklu :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Swego czasu starałam się zaszczepić taką pasję moim Smokom, ile ja książek podobnych do tej nakupowałam, nawypożyczałam!... Efekty są... mizerne. Poszli w zupełnie innym kierunku, choć starszy lubi gryzmolić i uparcie obstaje przy zamiarze zostania architektem (troszkę kreatywności mimo wszystko zostało):-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastycznie, że takie książki wychodzą i szkoda, że nie mam nikogo w mojej rodzinie, komu mogłabym takową kupić.. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz