Przejdź do głównej zawartości

"Oficerowie i konie" Piotr Jaźwiński

Tytuł Oficerowie i konie
Autor Piotr Jaźwiński
Wydawnictwo 
Instytut Wydawniczy 
Erica
Data wydania 2012-12-04
Stron 224

W historii i kulturze Polski od wieków zaszczytne miejsce zajmował koń, traktowany często nie tyle jak zwykłe zwierzę pociągowe czy wierzchowiec, a jak towarzysz i przyjaciel. Można pokusić się o stwierdzenie, że od stuleci panował u nas kult konia. Wystarczy wspomnieć o polskiej husarii, która w XVI i XVII wieku odnosiła spektakularne zwycięstwa, była niemal niepokonana i do tej pory stanowi naszą narodową dumę. Ogromne znaczenie to szlachetne zwierzę miało także podczas Pierwszej Wojny Światowej oraz w okresie dwudziestolecia międzywojennego. „Oficerowie i konie” to zbiór opowieści kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej na temat towarzyszy broni, bez których formacja ta nigdy by nie zaistniała – o koniach.

Jest to kolejna książka Piotra Jaźwińskiego dotycząca dwudziestolecia międzywojennego. W poprzedniej, zatytułowanej „Oficerowie i dżentelmeni” skupił się na samych kawalerzystach i stereotypie polskiego ułana – patrioty, a jednocześnie hulaki obdarzonego przysłowiową już „ułańską fantazją”. Tym razem, choć książka dotyczy tego samego okresu, autor w całości poświęcił ją koniom. Można w niej znaleźć informacje na temat pozyskiwania koni przez armię, szkolenia młodych zwierząt, konkursach hippicznych oraz stosunku kawalerzystów do swych czworonożnych towarzyszy. Przede wszystkim jednak w książce znaleźć można wiele anegdot i wspomnień żołnierzy, zarówno zabawnych, jak i wzruszających.

„Oficerowie i konie” to bardzo ciepła i nostalgiczna praca popularno-naukowa o czasach, które minęły i już nie powrócą. Opowiada o pięknej przyjaźni, jaka nawiązywała się między człowiekiem i zwierzęciem, którzy przez kilka lat stawali się swoimi najbliższymi kompanami. Autor wielokrotnie podkreśla, że wówczas w oddziałach kawalerzystów liczył się przede wszystkim koń, dbanie o potrzeby i wygody żołnierza schodziło na drugi plan. Zwierzęta w zamian odpłacały się wiernością i oddaniem, choć wiele z nich było wyrozumiałych jedynie wobec własnego jeźdźca – opowieści o himerycznych końskich gwiazdach gryzących i kopiących każdego „obcego” delikwenta nieodmiennie wywoływały na mojej twarzy uśmiech.

Książka napisana jest prostym, przystępnym językiem, a autor dodatkowo wzbogacił ją licznymi cytatami, które urozmaicają lekturę. Najbardziej podobały mi się liczne fotografie z okresu międzywojennego, przedstawiające niektórych z bohaterów publikacji.

„Oficerowie i konie” Piotra Jaźwińskiego to pozycja nie tylko dla pasjonatów historii, ale także, a może przede wszystkim dla miłośników tych wspaniałych i szlachetnych zwierząt. Polecam!


Za udostępnienie książki serdecznie dziękuję Instytutowi Wydawniczemu Erica


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania History BooksPopularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.