"Oficerowie i konie" Piotr Jaźwiński

Tytuł Oficerowie i konie
Autor Piotr Jaźwiński
Wydawnictwo 
Instytut Wydawniczy 
Erica
Data wydania 2012-12-04
Stron 224

W historii i kulturze Polski od wieków zaszczytne miejsce zajmował koń, traktowany często nie tyle jak zwykłe zwierzę pociągowe czy wierzchowiec, a jak towarzysz i przyjaciel. Można pokusić się o stwierdzenie, że od stuleci panował u nas kult konia. Wystarczy wspomnieć o polskiej husarii, która w XVI i XVII wieku odnosiła spektakularne zwycięstwa, była niemal niepokonana i do tej pory stanowi naszą narodową dumę. Ogromne znaczenie to szlachetne zwierzę miało także podczas Pierwszej Wojny Światowej oraz w okresie dwudziestolecia międzywojennego. „Oficerowie i konie” to zbiór opowieści kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej na temat towarzyszy broni, bez których formacja ta nigdy by nie zaistniała – o koniach.

Jest to kolejna książka Piotra Jaźwińskiego dotycząca dwudziestolecia międzywojennego. W poprzedniej, zatytułowanej „Oficerowie i dżentelmeni” skupił się na samych kawalerzystach i stereotypie polskiego ułana – patrioty, a jednocześnie hulaki obdarzonego przysłowiową już „ułańską fantazją”. Tym razem, choć książka dotyczy tego samego okresu, autor w całości poświęcił ją koniom. Można w niej znaleźć informacje na temat pozyskiwania koni przez armię, szkolenia młodych zwierząt, konkursach hippicznych oraz stosunku kawalerzystów do swych czworonożnych towarzyszy. Przede wszystkim jednak w książce znaleźć można wiele anegdot i wspomnień żołnierzy, zarówno zabawnych, jak i wzruszających.

„Oficerowie i konie” to bardzo ciepła i nostalgiczna praca popularno-naukowa o czasach, które minęły i już nie powrócą. Opowiada o pięknej przyjaźni, jaka nawiązywała się między człowiekiem i zwierzęciem, którzy przez kilka lat stawali się swoimi najbliższymi kompanami. Autor wielokrotnie podkreśla, że wówczas w oddziałach kawalerzystów liczył się przede wszystkim koń, dbanie o potrzeby i wygody żołnierza schodziło na drugi plan. Zwierzęta w zamian odpłacały się wiernością i oddaniem, choć wiele z nich było wyrozumiałych jedynie wobec własnego jeźdźca – opowieści o himerycznych końskich gwiazdach gryzących i kopiących każdego „obcego” delikwenta nieodmiennie wywoływały na mojej twarzy uśmiech.

Książka napisana jest prostym, przystępnym językiem, a autor dodatkowo wzbogacił ją licznymi cytatami, które urozmaicają lekturę. Najbardziej podobały mi się liczne fotografie z okresu międzywojennego, przedstawiające niektórych z bohaterów publikacji.

„Oficerowie i konie” Piotra Jaźwińskiego to pozycja nie tylko dla pasjonatów historii, ale także, a może przede wszystkim dla miłośników tych wspaniałych i szlachetnych zwierząt. Polecam!


Za udostępnienie książki serdecznie dziękuję Instytutowi Wydawniczemu Erica


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania History BooksKomentarze

 1. Jestem już po lekturze tej książki i mnie również bardzo się podobała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę ją przeczytać;) Kocham konie, jeżdżę konno i po prostu uwielbiam te zwierzęta, to moja pasja... Koniecznie, obowiązkowo dla mnie ksiąka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takiej sytuacji, książka na pewno Ci się spodoba :)

   Usuń
 3. Aj, pasjonat historii ze mnie żaden, więc pozycja też nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej to nie dla mnie, ale recenzja jak najbardziej ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie świetna pozycja dla mnie - maniaczki historycznej! :) Bardzo dobra recenzja!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz