Przejdź do głównej zawartości

"Baśniobór. Tajemnice smoczego azylu" Brandon Mull

Tytuł Baśniobór. Tajemnice smoczego azylu 
Tytuł oryginału Fablehaven:
Secrets of the Dragon Sanctuary

Autor Brandon Mull 
Seria Baśniobór 
Tom 4
Wydawnictwo W.A.B.. 
Data wydania 2012-11-21

Stron 512

"Tajemnice smoczego azylu" to już czwarty, przedostatni tom "Baśnioboru", cyklu fantasy dla dzieci i młodzieży, który zawładnął wyobraźnią czytelników na całym świecie. Brandon Mull ponownie zabiera nas w niezwykłą podróż po świecie wypełnionym magią i niezwykłymi stworzeniami, znacznie jednak mroczniejszą od poprzednich części.

Pierwsze rozdziały powieści ściśle nawiązują do wydarzeń, jakie rozegrały się w trzecim tomie serii, zatytułowanym "Plaga cieni". Bractwo Rycerze Świtu, do których należą główni bohaterowie, stara się nie dopuścić, by wrogowie przejęli władzę nad artefaktami ukrytymi w różnych azylach i rezerwatach dla magicznych stworzeń. Gdyby Sfinksowi udało się zebrać tych pięć niezwykłych przedmiotów razem, byłby w stanie otworzyć wrota więzienia, w którym zamknięto najgroźniejsze demony. Do tej pory w jego ręce wpadły już dwa artefakty. Rozpoczyna się morderczy wyścig z czasem o to, kto pierwszy dotrze do kolejnego, ukrytego w Gadziej Opoce, azylu dla smoków i jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi.

Autor już od pierwszych stron zapewnia młodym czytelnikom mnóstwo wrażeń i jazdę bez trzymanki. Kendrę i Setha, głównych bohaterów cyklu, czekają niesamowite przygody – poczynając od spotkania z piękną kobietą, która okazuje się wampirem wysysającym z ludzi siły witalne, poprzez wizytę w podniebnym zamku olbrzyma-czarodzieja, aż po walkę z groźną hydrą i smokiem, którego oddech zabija. Wszystko to zostało opisane w sposób plastyczny i obrazowy, nie ma tu miejsca na nudne opisy czy zbędne filozofowanie.

Dużą zaletą powieści jest różnorodność opisywanych przez Mulla magicznych postaci. Oprócz znanych z poprzednich tomów wróżek, centaurów i satyrów, do akcji wkraczają także gryfy, olbrzymie latające jelenie, zwane perytonami, sowy o ludzkich twarzach, czyli astrydzi, ale przede wszystkim smoki. Każdy z nich jest inny i ma odmienne właściwości oraz talenty; większość jest zdecydowanie wrogo nastawiona do ludzi, ale są wśród nich także wyjątki. Nie wiem, czy był to zabieg celowy i młodym czytelnikom, do których skierowana jest książka, raczej nie nasunie się to skojarzenie, ale odniosłam wrażenie, że jeden z tych przyjacielskich smoków to nic innego jak krypto-gej. Jest delikatny, kolorowy, lubi kwiaty i jako jedyny nie potrafi przyjąć ludzkiej postaci, a jedynie zmienia się w chłopca-wróżkę ze skrzydłami motyla. Nabiera to osobliwego wydźwięku zwłaszcza w oryginale – w języku angielskim fairy boy to jedno z określeń osoby o orientacji homoseksualnej.

W porównaniu z poprzednimi częściami, czwarty tom cyklu zatracił nieco swoje dydaktyczne przesłanie. Nieposłuszeństwo Setha, który w ogóle nie uczy się na swoich błędach i cały czas zachowuje się dokładnie tak samo, okazuje się zbawienne dla pozostałych bohaterów i przynosi znacznie więcej korzyści niż szkody. Co więcej, czytając powieść można w brutalny sposób przekonać się, że nawet najlepszy i najbardziej zaufany przyjaciel może zdradzić i okazać się kimś zupełnie innym. Nie jestem przekonana, czy to dobry pomysł, biorąc pod uwagę, że książka skierowana jest przede wszystkim do dzieci powyżej dziewiątego roku życia.

Jednak moim największym zarzutem wobec autora jest niestety to samo trywializowanie śmierci, co w poprzednim tomie. Podczas niebezpiecznej wyprawy, ginie kilkoro przyjaciół Kendry i Setha, jednak zdaje się, że żaden z bohaterów specjalnie się tym nie przejął. Dziwi mnie także sposób, w jaki Mull zapewnił rodzeństwu całoroczny pobyt u dziadków Sorensonów – ani chłopiec, ani jego siostra nie tylko nie przejmują się uczuciami swoich rodziców, ale w ogóle o nich nie myślą, a oni sami też niezbyt interesują się swoim potomstwem.

Reasumując, w porównaniu z poprzednimi tomami "Tajemnice smoczego azylu" wypadają nieco słabiej, niemniej jednak nadal jest to interesująca i warta lektury książka. Jestem przekonana, że czytelników, którzy mieli już okazję poznać Kendrę i Setha, nie muszę zbyt zachęcać do sięgnięcia po kolejną część cyklu. Pozostałym serdecznie polecam rozpocząć przygodę z magicznym światem Mulla od pierwszej części "Baśnioboru".

Moja ocena: 4+/6

Przeczytaj także recenzje pozostałych tomów cyklu:

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu WAB oraz portalowi Secretum. Tekst stanowi oficjalną recenzję dla portalu Secretum.pl

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.