Przejdź do głównej zawartości

"Sęp" Miklós Munkácsi

Tytuł: Sęp
Tytuł oryg. Kihivas
Autor: Miklós Munkácsi
Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 1986
Stron 160

Po niezbyt udanych przygodach z węgierskim science fiction, nadszedł czas na kryminał rodem z Budapesztu. Sęp Miklósa Munkácsiego przenosi nas na początek lat osiemdziesiątych. Jozsef Simon, z wykształcenia nauczyciel węgierskiego, właśnie rozszedł się z żoną. Mężczyzna tonie w długach, dlatego rzucił pracę w szkole i zarabia na życie jako taksówkarz. W ciągu kilku godzin jego sytuacja staje się naprawdę dramatyczna, gdy zostaje okradziony przez dwie pasażerki, z pozoru starsze, eleganckie panie. Simon traci nie tylko utarg z kilku dni, ale także wszystkie swoje pieniądze. Co gorsza, zostaje oskarżony o kradzież, ponieważ ani jego zwierzchnik, ani policja nie wierzą w historię o złodziejskich staruszkach. Jozef postanawia samodzielnie je wytropić i zemścić się za swoje krzywdy.

Akcja tej króciutkiej powieści (liczącej zaledwie 160 stron i to w wydaniu kieszonkowym) toczy się w ciągu jednego dnia, choć natłok zdarzeń wskazywałby na co najmniej tydzień. Wydarzenia, sceneria i postaci towarzyszące Simonowi zmieniają się jak w kalejdoskopie – poznajemy zarówno jego byłą żonę, zaprzyjaźnioną z nim prostytutkę, milicjantów prowadzących śledztwo, jak i licznych, barwnych przedstawicieli lokalnego półświatka.


Powieść przepełniona jest przygnębiającą atmosferą, która sprawia, że miasto w niej opisane wydaje się szare i ponure, a ludzie pogrążeni są w nieustannej i pogłębiającej się depresji. Nie dość, że brak im perspektyw na lepsze życie, to jeszcze wszechobecny podział społeczny na tych „lepszych”, posiadających pieniądze, i „gorszych”, klepiących biedę, wydaje się być nie do przeskoczenia. Wielu czytelnikom z pewnością liczne sceny będą kojarzyły się z okresem PRL-u panującym w Polsce, choć występujące wówczas u nas problemy, w „Sępie” wydają się zwielokrotnione i pogłębione.

W 1982 roku, czyli jeszcze przed polskim wydaniem, Sęp doczekał się ekranizacji. Ciekawostkę stanowi fakt, że w jedną z głównych postaci wcieliła się Maria Gładkowska i była to jedna z jej pierwszych ról.

Dla kogo jest ta książka? Przede wszystkim dla amatorów starych kryminałów.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.