Przejdź do głównej zawartości

"Rozdroża" William Paul Young

Tytuł Rozdroża
Tytuł oryginału
Cross Roads

Autor William Paul Young
Wydawnictwo Nowa Proza
Data wydania 2012-11-28

Stron 320

Stosunkowo rzadko zdarza się, by polskie wydanie zagranicznej książki ukazało się w tym samym miesiącu co oryginał. Tak jednak jest w przypadku Rozdroży Williama Paula Younga. Powieść została wydana w Stanach Zjednoczonych trzynastego listopada i już wzbudziła tam wiele, dosyć skrajnych emocji. Polska premiera przewidziana jest już na przyszły tydzień, a dokładnie na dwudziestego ósmego listopada.

Autor zasłynął dzięki swojej debiutanckiej powieści Chata, która w znacznej mierze dotyczyła refleksji na tematy religijne i duchowe, starając się znaleźć odpowiedź na pytanie „Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu?”. Tematyka „Rozdroży” jest dosyć podobna, również krąży wokół wiary, jednak w sposób na tyle niekonwencjonalny, że powinna stanowić wartościową lekturę także dla osób, które po tego rodzaju literaturę zwykle nie sięgają.

Głównym bohaterem powieści jest Anthony Spencer, wpływowy i bogaty biznesmen po czterdziestce. Przypomina on nieco współczesnego Ebenezera Scrooge’a, choć zdecydowanie przerasta go w swoim samolubnym okrucieństwie. Jest bezwzględny zarówno wobec pracowników, jak i rodziny; nie widzi już ludzi, a jedynie pionki potrzebne do osiągnięcia kolejnego sukcesu. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia ulega pada ofiarą wypadku i w śpiączce trafia do szpitala. Jego stan jest bardzo poważny, a w chwili, gdy lekarze walczą o jego życie, mężczyzna trafia do surrealistycznego świata, który, jak się okazuje, odzwierciedla jego duszę. Spotyka tam różne postaci, wśród których są także Jezus i Duch Święty. Po dosyć długich rozważaniach i dysputach, Tony otrzymuje szansę, by wrócić na Ziemię (lecz pod inną postacią) z darem uzdrowienia jednej tylko osoby.

Książkę można podzielić na dwie części, nie licząc krótkiego wstępu, w którym poznajemy głównego bohatera. Pierwsza z nich to rozważania teologiczne i dyskusje toczone przez Anthony’ego z Jezusem, Duchem Świętym oraz tajemniczym Jackiem. Przyznam szczerze, że nie wszystkie zawarte w niej fragmenty były dla mnie interesujące i w pewnym momencie poczułam pewne znużenie. Dopiero druga część naprawdę przykuła moją uwagę. Opowiada ona o powrocie Spencera do normalnego świata pod postacią dość specyficznego ducha. Ma on tutaj szansę poznać przeciętnych, a jednak niezwykłych ludzi, m.in. szesnastoletniego chłopca cierpiącego na zespół Downa, jego matkę oraz dziewczynkę chorą na raka. Pod ich wpływem Tony zmienia swój sposób patrzenia na świat i zaczyna w pełni rozumieć swoją dotychczasową niegodziwość. Czy jednak będzie mu dane naprawić zło, które wyrządził?

Rozdroża to wzruszająca historia o duchowej wędrówce i przemianie głównego bohatera, o poświęceniu, nadziei i o tym, co powinno się liczyć w życiu. Przede wszystkim jednak jest to refleksyjna opowieść o miejscu Boga w życiu człowieka w czasach, gdy temat wiary stał się niemodny czy wręcz wstydliwy. Wizja Trójcy Świętej, jaką proponuje Young, zwłaszcza postać Ducha Świętego pod postacią starej Indianki, może oburzyć niektórych czytelników, ale intencją autora było pokazanie, że religia i wiara nie uznają podziałów rasowych, narodowościowych czy etnicznych; są dla wszystkich niezależnie od tego, kim jesteśmy i co robimy.

Mimo początkowego sceptycyzmu, Rozdroża przeczytałam z przyjemnością. W kontekście zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia, lektura ta nabiera nowego, głębszego znaczenia, dlatego zainteresowanym tematem, polecam!


Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Agencji AIM MediaPopularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…