Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie październikowej edycji wyzwania Book-Trotter i odsłona listopadowa


Kolejny miesiąc wyzwania Book-Trotter za nami. W październiku czytaliśmy literaturę włoską. W wyzwaniu wzięło udział mniej osób niż ostatnio - tylko 13 czytelniczek zgłosiło swoje lektury. W sumie przeczytałyśmy 16 książek. 
Po dwie książki przeczytały:

Alojka
Baricco Alessandro, Jedwab
Milena Agus, Ból kamieni

Sylwuch
Milena Agus, Ból kamieni
Melissa Panarello, Sto pociągnięć szczotką przed snem

Moje lektury
Giulio Leoni, Klątwa mozaiki
Umberto Eco, Cmentarz w Pradze

Po jednej książce przeczytały:

koczowniczka
Tamaro Susanna, Idź za głosem serca

Honorata
Giovannino Guareschi, Rodzinka

Agnieszka
Gianrico Carofiglio, Ponad wszelką wątpliwość

Książkowe zauroczenie
Andrea Camilleri, Kształt wody

Imani
Niccolo Ammaniti, Nie boję się

barwinka
Umberto Eco, Cmentarz w Pradze

Krasnoludek
Federico Moccia, Trzy metry nad niebem

Kruszynka
Marlena de Blasi, Tamtego lata na Sycylii

Silwercross
Edmund de Amicis, Serce

Maniaczytania
Milena Agus, Póki rekin śpiEDYCJA LISTOPADOWA

Niestety z przyczyn technicznych nie udało się przeprowadzić ankiety odnośnie wyboru literatury, którą będziemy zajmować się w listopadzie. Wyniki kilkakrotnie resetowały się, więc uznałam, że nie ma sensu zamieszczać ankiety ciągle od nowa. Biorąc pod uwagę Waszego głosowania do chwili, gdy nie było jeszcze żadnych usterek, zwyciężyła

literatura węgierska

Serdecznie zapraszam Was do udziału w listopadowym wyzwaniu. Nowym osobom, które chciałyby dołączyć, przypominam, że nie trzeba brać udziału w każdym miesiącu. Szczegółowe zasady znajdziecie tutaj.
Linki do recenzji książek węgierskich autorów możecie zamieszczać pod tym postem.
Powodzenia i przyjemnej lektury :)

Może zainspirują Was książki z tej listy:

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…