Przejdź do głównej zawartości

"Misja Feniks" Ewa Karwan-Jastrzębska

Tytuł Misja Feniks
Cykl Wyjątkowi
Tom 1

Autor Ewa Karwan-Jastrzębska
Wydawnictwo Egmont
Data wydania 2012-10-31

Stron 192

Nakładem wydawnictwa Egmont ukazała się właśnie pierwsza część nowego cyklu dla dzieci i młodzieży „Wyjątkowi”, opowiadającego o niezwykłych przygodach bliźniąt Julka i Julki. „Misja Feniks” przenosi czytelnika ze współczesnej Warszawy do XVI-wiecznej Florencji i według opisu kryje w sobie intrygującą fabułę oraz wiele sekretów.

Piętnastoletnie rodzeństwo właśnie rozpoczyna długo wyczekiwane wakacje. Już w ciągu pierwszych dni lata poznają nowego sąsiada, tajemniczego Aureliusza Tarabellę, który otworzył antykwariat niemal dokładnie naprzeciwko ich mieszkania. Wkrótce okazuje się, że mężczyzna ma jakiś związek z obrazem Pracownia alchemika, autorstwa florenckiego malarza, który niedawno został skradziony z włoskiego muzeum. Podobno malowidło kryje w sobie klucz do stworzenia eliksiru długowieczności. Z pomocą nowego sąsiada Julek i Julka przenoszą się do XVI wieku, by ostrzec malarza i uniemożliwić pewnej szajce uzyskanie dostępu do tej niezwykłej tajemnicy.

Uwielbiam książki dla dzieci i młodzieży, choć teoretycznie dawno już z nich wyrosłam. Bardzo lubię ten posmak tajemnicy i przygody oraz rezolutnych bohaterów, którzy dzięki swojemu sprytowi i inteligencji rozwiązują kolejne zagadki. W „Misji Feniks” nie brakuje ani niespodziewanych zwrotów akcji, ani niezwykłych tajemnic, ani niesamowitych wydarzeń, jak choćby podróż w czasie.

Odniosłam jednak wrażenie, że główni bohaterowie to dzieci o kilka lat młodsze. Trudno jest mi sobie wyobrazić piętnastolatka robiącego eksperymenty w toalecie, także język, jakim posługują się bliźnięta wskazuje na dzieci z ostatnich klas podstawówki, a nie trzeciej gimnazjum (do tej klasy właśnie zdali Julek i Julka). Ponadto, przeglądając opisy innych książek autorstwa Ewy Karwan-Jastrzębskiej, natrafiłam na powieść „Antykwariusz”, której opis jest niemalże identyczny z „Misją Feniks”. Różni je jedynie imię jednego z bohaterów (zamiast Julka występuje Mikołaj) oraz ich wiek – dziewczynka ma trzynaście lat, a chłopiec – dziewięć. O ile więc się nie mylę (pewności nie mam, bo tej akurat książki nie czytałam), wygląda na to, że pierwszy tom nowego cyklu jest nieco przerobioną wersją wcześniejszego dzieła autorki. Biorąc pod uwagę wiek rodzeństwa z pierwotnej wersji, nie dziwi ich dziecięcy język i zachowanie. Nie mam nic przeciwko przerobieniu starej książki na cykl, dziwi mnie jedynie zmiana wieku, przez którą całość wypada mniej przekonująco.

Pomijając jednak ten drobny mankament, na który z pewnością nie zwrócą uwagi młodsi czytelnicy, powieść mogę szczerze polecić 9-13-latkom, kochającym książki przygodowe, w których nie brak tajemnic, elementów fantastycznych oraz sympatycznych bohaterów.

Moja ocena: 4+/6

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję firmie MediaFormat.


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę

Recenzja ukazała się także na portalu Lubimy Czytać.

Książkę można kupić:

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.