"Prawdziwe wspomnienia Mali K." Adrienne Sharp
Tytuł Prawdziwe wspomnienia Mali K.
Tytuł oryginału
 The True Memoirs of Little K.
Autor Adrienne Sharp
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Data wydania 2012-09-12

Stron 432
„Prawdziwe wspomnienia Mali K.” to niezwykła opowieść o Rosji jakiej już nie ma, pełnym przepychu świecie rosyjskiej arystokracji, w którym car sprawował jedyną i niepodważalną władzę. Adrienne Sharp stworzyła pasjonującą historię osnutą na biografii primabaleriny polskiego pochodzenia, Matyldy Krzesińskiej, występującej na deskach Teatru Maryjskiego w Petersburgu. Autorka zręcznie splotła ze sobą fakty z życia tancerki oraz wątki fikcyjne, czego efektem jest ta poruszająca i pełna dramatyzmu książka.

Podczas jednego z przedstawień siedemnastoletnia Matylda zwraca na siebie uwagę carskiej rodziny, regularnie odwiedzającej petersburski teatr. Dosyć szybko pomiędzy nią a młodym carewiczem, Nikim (późniejszym carem Mikołajem II), nawiązuje się silna więź, która ma przetrwać aż do ostatnich dni ich życia. Wprawdzie ich romans trwa jedynie do chwili małżeństwa Mikołaja z niemiecką księżniczką Alicją Heską, jednak drogi Matyldy i członków rodziny Romanowów wielokrotnie będą się ze sobą krzyżować. Kobieta zostaje kochanką dwóch Wielkich Książąt, Sergiusza Michajłowicza oraz Andrzeja Władimirowicza. Wkrótce jednak Rosją wstrząsa fala rewolucji, a jakiekolwiek powiązania z carską rodziną stanowią wyrok śmierci…
Narratorką powieści jest sama Krzesińska, z nostalgią wspominająca czasy panowania Mikołaja II, przepych otaczający petersburski dwór oraz osoby z nim powiązane. Z jeszcze większym rozrzewnieniem opowiada ona o rosyjskim balecie, który w drugiej połowie XIX wieku osiągnął swoją mistrzowską formę. To z tego okresu pochodzą słynne i wystawiane również obecnie „Jezioro łabędzie” czy „ Dziadek do orzechów”. Ich piękno i harmonia kontrastują z nowoczesnymi zmianami wprowadzanymi na początku dwudziestego stulecia, których Krzesińska była wielką przeciwniczką. Duże wrażenie zrobiły na mnie opisy występów, w których brało jednocześnie udział setki tancerzy i których scenografia wydaje się niezwykła nawet z perspektywy współczesnego czytelnika, choć powstawały one ponad sto lat temu.

Plik:Mathilde Kschessinska.jpg
Matylda Krzesińska
Najbardziej spodobało mi się przedstawienie członków carskiej rodziny, postaci znane przede wszystkim z lekcji historii, jako zwykłych ludzi targanych uczuciami, emocjami i namiętnościami. Mikołaj II, niemal do końca nazywany pieszczotliwie przez Krzesińską „Nikim” to z jednej strony bezwzględny car, ale z drugiej wrażliwy, ponad wszystko kochający swoich najbliższych mężczyzna. Spojrzenie narratorki jest naturalnie bardzo subiektywne, patrzy ona bowiem na cesarza oczami kobiety zakochanej. Nie zwraca przy tym uwagi na surowy reżim panujący w kraju, nierówności społeczne, czy bezwzględność caratu. I wbrew wszelkim przekonaniom politycznym, czytelnikowi to nastawienie także się udziela, sprawiając, że patrzymy na świat przedstawiony w powieści oczami Krzesińskiej i osób z jej najbliższego otoczenia.

Jestem absolutnie oczarowana „Prawdziwymi wspomnieniami Mali K.”, które sprawiły, że wbrew wszystkiemu, także dałam się zaczarować carskiemu światu. Książkę tę cenię sobie także dlatego, że w zalewie opowieści dotyczących Zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych, z przyjemnością poznałam niezwykle interesującą historię pochodzącą zza naszej wschodniej granicy. Was także zachęcam do jej lektury.

Moja ocena: 5/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Rosja w literaturze"


Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu Nasza KsięgarniaRecenzja ukazała się także na Lubimy Czytać.


Przy okazji zachęcam Was także do zapoznania się z nową książką, jaka ukaże się wkrótce  nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia: "Podróż do miasta świateł".

Iga Toroszyn, współwłaścicielka cukierni Pod Amorem, ma powody do niepokoju. Z muzeów na całym świecie w tajemniczych okolicznościach giną obrazy Rose de Vallenord. Trzeba więc zabezpieczyć przed kradzieżą należący do rodziny portret Tomasza Zajezierskiego. Tylko czy to na pewno dzieło słynnej rudowłosej malarki, która przed laty uwiodła młodego hrabiego?

Odpowiedzi na to pytanie poszuka Nina, historyczka sztuki z Warszawy. W tym celu wyruszy do Paryża, tak jak ponad sto lat wcześniej Róża z Wolskich.Małgorzata Gutowska-Adamczyk zabiera czytelników w niezapomnianą podróż do dziewiętnastowiecznej Francji, snując opowieść o niezwykłej kobiecie: malarce, emancypantce, skandalistce. O jej pasji, pragnieniach, romansach.

Równie ważnym bohaterem książki czyni Paryż – miasto magiczne, w którym spełniają się marzenia.


Po bestsellerowej "Cukierni Pod Amorem" zapraszamy na kolejną wyśmienitą ucztę literacką, która urzeka opowieścią o czasach minionych, pełnych nostalgicznego piękna. 

Komentarze

 1. Ostatnio zaczytuję się w książkach, których akcja osadzona jest w Rosji (najlepiej w carskiej) wiec to idealna lektura dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Carska Rosja mnie fascynuje. Faktycznie jest to świat, którego nie ma. Co gorsza, trudno uwierzyć, ze istniał. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Boszsz, jak ja uwielbiam kobiece biografie! Zwłaszcza, jeśli ich bohaterki żyły w ciekawych czasach:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam możliwość wzięcia tej książki, ale jakoś biografie do mnie nie przemawiają ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ojjj książka już w drodze do mnie, więc na dniach się za nią zabiorę i mam nadzieję, że nie zawiodę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam możliwość przeczytania tej książki, jednak zdecydowałam się na "Kobietę, którą porwał wiatr". Nie wiem czy żałuję, bo i tamta książka bardzo mi się podobała, jednak teraz wiem, że i ta stanowiłaby ciekawą lekturę :)

  A "Podróż do miasta świateł" już do mnie jedzie i nie mogę doczekać się jej lektury! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam takie ksiażki, szczególnie te związane z carska Rosją i ew. dawna Polską. Na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Szalenie zaintrygowałaś mnie tą książką. Zastanawiałam się czy nie zamówić jej do recenzji ale w ostatniej chwili zrezygnowałam...Teraz żałuję

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety ale to nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 10. mnie również by nie przyciągnęła, nie przepadam za tego typu pozycjami ;]

  OdpowiedzUsuń
 11. A mnie by przyciągnęła jak magnes ! :D Uwielbiam takie książki .. takie klimatyczne pozycje :D
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Carska Rosja to fascynująca tematyka i świat, który odszedł bezpowrotnie. Może własnie dlatego jest tak fascynujący. Mnie akurat to bardzo kręci, więc nie mówię nie (mimo awersji do książek stricte historycznych)...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż taka odległa historia to nie jest - "raptem" 130 lat ;)

   Usuń
 13. Cieszę się, że ktoś dostrzegł barwny życiorys Matyldy Krzesińskiej. Żałuję, że nikt z polskich pisarzy, ale i tak dobrze.
  Dodam taką ciekawostkę: mało kto już dziś wie, że to właśnie z balkonu pałacyku należącego do Krzesińskiej przemawiał Lenin w czasie rewolucji październikowej (oczywiście primabaleriny już wtedy nie było w Sankt Petersburgu). Ten pałacyk zarekwirowali bolszewicy na swoją siedzibę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W książce zostało to wspomniane :) Co do omijania Krzesińskiej przez polskich pisarzy, może to być częściowo spowodowane tym, że choć była Polką, jednocześnie czuła się Rosjanką i utrzymywała niezwykle bliskie kontakty z dworem carskim w trakcie zaborów...

   Usuń
 14. Bardzo lubię tego typu książki. jak tylko znajdę czas i pieniądze z wielką chęcią ją przeczytam. :)

  A na "Podróż do miasta świateł" czekam z niecierpliwością. Na listonosza, bo mam już zamówioną :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Sama nie wiem. Zachwalasz tę książkę, ale jakoś na razie nie mam ochoty na taką literaturę. Może z czasem się przekonam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię biografię a i ten okres historii Rosji wzbudza moje zainteresowanie więc ni już ale będę chciała ja przeczytać.)

  OdpowiedzUsuń
 17. A ja nie czytam, choć ciekawość mnie zżera:) Właśnie czekam na swój egzemplarz z NK. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. ksiązka z klimatem, już sama okładka to zapowiada

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz