Przejdź do głównej zawartości

Zapraszam Was do udziału w nowym wyzwaniu czytelniczym - Book-Trotter.

Chciałabym zaprosić Was do udziału w książkowej podróży wokół świata, czyli nowym wyzwaniu czytelniczym - Book-Trotter.Regularnie odwiedzam wiele blogów i zauważyłam, że większość z nas zwykle sięga po amerykańskie lub polskie powieści. Celem wyzwania jest więc przeczytanie książek, których autorzy pochodzą z różnych stron świata.
Zasady:
  1. Co miesiąc będziemy wybierać literaturę innego kraju i czytać przynajmniej jedną książkę wchodzącą w jej skład.
  2. Do wyzwania można dołączyć w każdej chwili. Wystarczy tylko zgłosić chęć udziału pod postem.
  3. Po przeczytaniu i opublikowaniu recenzji książki przeczytanej w ramach wyzwania, należy wkleić link pod postem, w którym był zaprezentowany wybór literatury na dany miesiąc. Resztą zajmie się już moja skromna osoba ;)
  4. Pod napisaną przez Was recenzją, należy także umieścić informację, że dana książka została przeczytana w ramach wyzwania Book-Trotter, podlinkowaną do tego posta.
  5. Jeśli nie prowadzisz bloga, ale chciałbyś przyłączyć się do zabawy, wystarczy jedynie podać, jakie książki przeczytałeś/aś w ramach wyzwania.
Byłoby także miło, gdybyście umieścili na swoich blogach podlinkowany baner do tego wyzwania. Im więcej osób przyłączy się do zabawy, tym lepiej!

To by było na tyle w kwestii zasad ogólnych. W kolejnych miesiącach sami będziecie mogli zdecydować, literaturą którego kraju będziemy się zajmować, natomiast na sierpień proponuję Wam 

literaturę francuską


Oczywiście wybór powieści jest dowolny, niezdecydowanym mogę za to polecić książki Marcela Pagnola, Erica-Emmanuela Schmitta, Ksawerego de Montepin. O nich wszystkich możecie przeczytać na Kąciku z książką, wystarczy zerknąć do działu "Recenzje". 

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…