Przejdź do głównej zawartości

"Zagadka Kuby Rozpruwacza" Andrzej Pilipiuk

Tytuł Zagadka Kuby Rozpruwacza
Seria Jakub Wędrowycz
Tom 4 

Autor Andrzej Pilipiuk 
Wydawnictwo Fabryka Słów 
Data wydania 2009-03-20

Stron 400

Dzisiaj będzie krótko i na temat, bo nie ma sensu nadmiernie rozpisywać się nad kolejną częścią cyklu, którego pozostałe tomy omówiłam już wzdłuż i wszerz w poprzednich postach. Mowa oczywiście o przygodach najsłynniejszego polskiego bimbrownika - Jakuba Wędrowycza, który zdobył moje serce już przy pierwszym spotkaniu i do tej pory pozostał jednym z moich ulubionych bohaterów polskiej fantastyki.

„Zagadka Kuby Rozpruwacza” to czwarta z kolei odsłona losów stetryczałego moczymordy z Wojsławic, w której skład wchodzą dwadzieścia trzy opowiadania. Teksty są krótkie i zaskakująco dobre, stoją na równie wysokim poziomie co te zawarte w „Kronikach Jakuba Wędrowycza”. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to już czwarty tom cyklu, autor tym bardziej zasługuje na pochwałę.

Podobnie jak w pozostałych częściach serii, opowiadania są ze sobą wyjątkowo luźno powiązane, cały zbiór można by czytać od końca i nie stanowiłoby to żadnej różnicy. Akcja utworów rozgrywa się zarówno w latach osiemdziesiątych, jak i na początku dwudziestego wieku, gdy mamy szansę przyjrzeć się spotkaniu kilkuletniego Kubusia Wędrowycza ze świętym Mikołajem. Ponadto, nie wszystkie opisane wydarzenia rozgrywają się w znanych wszystkim miłośnikom Jakuba, Wojsławicach i Starym Majdanie. Tym razem główny bohater sporo podróżuje – do stolicy, Londynu, w Tatry, trafia nawet do… Peru i Australii.

Pilipiuk z charakterystyczną ironią i poczuciem humoru opisuje kolejne przygody nieustannie zalanego w trupa egzorcysty-amatora, któremu nie straszne są czarnobylskie mutanty, zaginione ogniowo  ewolucji człowieka, PRL-owska milicja, niewyżyte seksualnie krasnale, a nawet sama Kostucha. Choć muszę przyznać, że w porównaniu z poprzednimi tomami, znacznie mniej można tu znaleźć elementów fantastycznych, a więcej opowieści przygodowo-obyczajowych, nakreślonych z olbrzymią dawką absurdu i groteski.

Urzekł mnie także ironiczny autoportret autora w postaci Wielkiego Grafomana, który pojawia się w dwóch tekstach. Jeden z nich przedstawia genezę opowiadań o Wędrowyczu. Nie wiem, na ile jest ona prawdziwa, ale bardzo przypadła mi do gustu! Podobają mi się także liczne nawiązania do popkultury i naszego codziennego życia, a wszystko to przedstawione w krzywym zwierciadle.

„Zagadka Kuby Rozpruwacza” ma jeszcze jedną zaletę – aby po nią sięgnąć, nie trzeba znać poprzednich części cyklu. Jej lektura stanowi więc dobrą okazję do nawiązania bliższej znajomości z Jakubem. Zdecydowanie polecam!

Moja ocena: 5+/6

Przeczytaj także:

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…