Przejdź do głównej zawartości

"Upierzony wąż" Edgar Wallace

Tytuł Upierzony wąż
Tytuł oryg. 
 The Feathered Serpent   
Autor  Edgar Wallace 
Wydawnictwo Damidos
Data wydania 2012-06
Stron 235
„Upierzony wąż" to moje drugie spotkanie z twórczością Edgara Wallace'a, autora licznych powieści kryminalno-awanturniczych, które cieszyły się dużą popularnością w pierwszej połowie XX wieku. Recenzowana przeze mnie poprzednio „Brama zdrajców" okazała się przyjemną i interesującą lekturą, więc z chęcią sięgnęłam także po kolejną książkę autorstwa tego brytyjskiego pisarza, która ukazała się właśnie na rynku nakładem wydawnictwa Damidos.

Akcja powieści toczy się w latach dwudziestych w Londynie. Piękna, choć kapryśna aktorka znajduje w swojej torebką małą karteczkę z ostrzeżeniem od Upierzonego Węża. Traktuje ją jako niezbyt udany dowcip aż do czasu, gdy zostaje napadnięta tuż przed swoim domem, a z jej domu ktoś kradnie jej ulubiony, stary sygnet. W tym samym czasie podobne ostrzeżenie otrzymuje finansista znany z szemranych interesów, znany w Londynie rzezimieszek oraz obdarzona talentem artystycznym córka zmarłego fałszerza pieniędzy. Wkrótce dochodzi też do pierwszego morderstwa. Sprawa budzi coraz większe zainteresowanie opinii publicznej, do jej zbadania zostaje więc oddelegowany dziennikarz specjalizujący się w aferach kryminalnych. Śledztwo doprowadza go do kultu azteckiego bóstwa - Upierzonego Węża.
Książka powstała w 1927 roku i świetnie oddaje klimat ówczesnego Londynu. Jest to typowa powieść w stylu retro, co można zauważyć zarówno w fabule, jak i języku używanym przez autora. Konwenanse, jakich przestrzegają bohaterowie, choć sami uważają się za całkiem wyzwolonych, mogą we współczesnym czytelniku wywołać przede wszystkim uśmiech pobłażania. Z drugiej strony buduje to specyficzną atmosferę i obrazuje mentalność ludzi żyjących w dwudziestoleciu międzywojennym.

Akcja powieści toczy się szybkim rytmem już od pierwszych stron. Choć początkowo intryga jest nieco skomplikowana, Wallace stopniowo odkrywa przed czytelnikiem kolejne elementy układanki, dzięki czemu sytuacja staje się bardziej klarowna. Jednocześnie, aż do ostatnich stron rozwiązanie zagadki pozostaje tajemnicą, co sprawia, że trudno oderwać się od lektury.

Ciekawym akcentem jest porównanie pracy ówczesnych prywatnych detektywów działających na terenie Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Pierwsi z nich mieli ograniczone pole działania, niewiele uprawnień i wzbudzali raczej niechęć policji. Natomiast ich amerykańscy koledzy po fachu nie tylko mogli prowadzić śledztwa z dużym rozmachem, ale też często współpracowali z oficjalnymi organami ścigania, czego najlepszym przykładem może być postać Philippa Marlowe'a stworzona przez Raymonda Chandlera

Najsłabszą stroną powieści są niestety sylwetki głównych bohaterów. Prowadzący śledztwo dziennikarz, Piotr Dewin, nie tylko nie wzbudził mojej sympatii, ale wręcz irytował swoim zachowaniem. Nie podobały mi się zwłaszcza sceny jego spotkań z sekretarką Daphne, która pomaga mu w prowadzonym dochodzeniu. Po raz pierwszy spotykają się, gdy Dewin rozpoczyna zbieranie materiałów do artykułu o Upierzonym Wężu, ale już kilka dni później on mówi jej per „kochanie" i entuzjastycznie zapewnia, że jest mu droga. Szkoda tylko, że nie widać tego podczas ich spotkań, gdy traktuje ją jak nieco mało rozgarniętą kobietkę, którą należy chronić przed wszelkim złem. Zdaję sobie sprawę, że jest to po prostu przedstawienie realiów typowych dla ówczesnych czasów, a jednak drażniło mnie to podczas lektury.

Mam także zastrzeżenia do opisu umieszczonego na okładce książki, ponieważ wprowadza on w błąd. Możemy więc przeczytać, że "Upierzony Wąż grasuje na ulicach Londynu. Napada na urodziwe damy obwieszone kosztowną biżuterią", natomiast w praktyce okazuje się, że ofiarą padła tylko jedna urodziwa dama i to bynajmniej nie ze względu na noszoną biżuterię. A kolejnymi osobami, które atakuje tajemniczy napastnik są dwaj mężczyźni...

Niemniej jednak, „Upierzony wąż" to interesująca pozycja dla miłośników retro-kryminałów, gdzie brak jest brutalności i niepotrzebnego rozlewu krwi, a zamiast nich można znaleźć zawiłą intrygę i tajemnice przeszłości.

Moja ocena: 4/6


Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Damidos oraz portalowi Secretum.pl

Tekst stanowi oficjalną recenzję dla Secretum.pl

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.