Przejdź do głównej zawartości

"Kwiaciarka. Część 2" Ksawery de Montepin


Tytuł Kwiaciarka
Część 2

Autor Ksawery de Montepin
Wydawnictwo Damidos
Data wydania 2012-04

Stron 370

Pierwszą część powieści „Kwiaciarka" (przeczytaj recenzję) autorstwa XIX-wiecznego pisarza Ksawerego de Montepina przeczytałam z dużą przyjemnością, dlatego z chęcią sięgnęłam po część drugą, która ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Damidos. Książka ponownie przenosi nas do Paryża z przełomu XIX i XX wieku, w świat pełen intryg i zbrodni, niezrozumiałych dla współczesnego czytelnika konwenansów oraz jakże romantycznych porywów serca.

Druga część „Kwiaciarki" składa się z tomów III-V i stanowi bezpośrednią kontynuację wydarzeń opisanych w części pierwszej. Hrabina de Lagarde snuje kolejne intrygi mające na celu wydanie córki bogato za mąż oraz dalsze zatarcie dowodów zbrodni popełnionej przez nią i jej kochanka. Z kolei jej brat, hrabia Albert de Lussan podwaja wysiłki, by odnaleźć swoją dawną miłość i dziecko, które porzucił dwadzieścia lat wcześniej. Niezwykły przypadek sprawia, że w poszukiwaniach pomaga mu Paweł Giret, więzień niesłusznie skazany za zbrodnię, jaką popełnili hrabina i jej kochanek. W międzyczasie poznajemy także losy ślicznej, młodziutkiej Gabrieli, tytułowej kwiaciarki oraz jej matki, a także kolejne przygody pary rzezimieszków, Wiewiórki i Wielkiego Dzieciaka.


Autor z wielką precyzją i rozmachem stworzył wielowątkową fabułę, choć generalnie można wyróżnić dwa najważniejsze opisane w niej motywy – z jednej strony mamy więc opowieść kryminalną, morderstwo, śledztwo i tajemnicę sprzed lat, a z drugiej strony dwie historie miłosne. Tłem dla rozgrywających się wydarzeń są realia XIX-wiecznej Francji, co stanowi dodatkowy atut powieści. Czyni to z „Kwiaciarki" coś zdecydowanie więcej niż zwykły romans historyczny i z pewnością zainteresuje również osoby, które rzadko sięgają po książki z tego gatunku.

Obydwa wątki miłosne są do siebie podobne i napisane według schematu tak charakterystycznego dla tego okresu – dwoje młodych ludzi zakochuje się w sobie, lecz na drodze do ich szczęścia stoją różnice społeczne i pochodzenie, w związku z czym ich związek nie ma racji bytu. W jednym przypadku mamy do czynienia z arystokratką i synem młynarza, a z drugiej prostą kwiaciarką i adwokatem wywodzącym się z wyższej klasy. Z punktu widzenia współczesnego czytelnika bawić mogą ich płomienne wyznania o miłości, którą poczuli po jednym, przypadkowym spotkaniu na ulicy, ale cóż, takie były realia epoki i na to nie mamy wpływu. Ma to pewien urok, zwłaszcza jeśli ktoś lubi powieści tzw. starej daty.

Z kolei wątek kryminalny koncentruje się na poczynaniach Wiewiórki i Wielkiego Dzieciaka, których rola w całej historii staje się coraz większa, a także na prywatnym dochodzeniu mającym na celu odnalezienie prawdziwych morderców hrabiego de Lagarde. Mnogość faktów i kolejne zwroty akcji zapewniają sporo rozrywki i sprawiają, że lektura niesamowicie wciąga.

Powieść porusza także jedną niezwykle interesującą kwestię prowadzenia dochodzeń w XIX-wiecznej Francji. Jeden z bohaterów, młody idealista, zwraca uwagę na niesprawiedliwość ówczesnego systemu prawnego, który z jednej strony dawał prowadzącemu śledztwo niemalże nieograniczoną władzę, a z drugiej strony skupiał się bardziej na wykazaniu winy pierwszych lepszych podejrzanych, niż na odkryciu prawdy.

Podobnie jak w przypadku pierwszej części, należy przyzwyczaić się do kwiecistego i staromodnego stylu, w jakim została napisana powieść. Nie powinno to dziwić, w końcu powstała przeszło sto lat temu. Niemniej jednak przez początkowe rozdziały musiałam się nieco przemęczyć, potem przyzwyczaiłam się i nie zwracałam już na to uwagi. W końcu sformułowania takie jak „nikczemni rabusie" czy „niecni niegodziwcy" wydawały mi się nawet urocze. To, co może także nieco razić to niestety szablonowość bohaterów, którzy choć interesujący, są postaciami albo niezwykle szlachetnymi i dobrymi, albo skończonymi łotrami i „nikczemnikami" bez sumienia. Jedynie w pojedynczych przypadkach możemy się dopatrzeć nieco bardziej realistycznej charakterystyki.

Reasumując, uważam, że druga część powieści jest znacznie lepsza od pierwszej, a to za sprawą żywszej akcji i lepszego powiązania ze sobą poszczególnych wątków. Czytelników, którzy mają już za sobą lekturę pierwszego tomu, z pewnością nie muszę zachęcać do sięgnięcia po kolejny, natomiast tym, którzy jeszcze twórczości Ksawerego de Montepina nie znają, polecam lekturę pierwszej części „Kwiaciarki".

Moja ocena: 5/6


Za udostępnienie egzemplarza książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Damidos oraz portalowi Secretum.pl, na którym również została opublikowana powyższa recenzja.Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.