Przejdź do głównej zawartości

Top 10: Ulubione serie książkowe

Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.  [Kreatywa]
Dziś przyszła pora na jeden z zaległych tematów, czyli...  Ulubione serie książkowe!


Gdy zastanawiałam się nad wyborem książek do tego rankingu, zdałam sobie sprawę, że większość moich ulubionych powieści to właśnie serie książkowe. Wybór zaledwie 10 był od tyle trudny, że postanowiłam nie brać pod uwagę trylogii, a jedynie dłuższe cykle, z których przeczytałam minimum 3-4 części. Nie będę opisywała ich treści, bowiem w większości są to znane wszystkim powieści, a część z nich znajdziecie także na moim blogu. Ponadto, tradycyjnie już, kolejność wpisów na liście nie ma znaczenia :)


Najpierw trzy serie kryminałów, którymi zaczytywałam się, gdy chodziłam do liceum. To od nich zaczęła się moja przygoda z tym gatunkiem i do tej pory darzę je dużym sentymentem.

1. Seria z Herculesem Poirot - Agatha Christie
A.B.C. - Agatha Christie Dwanaście prac Herkulesa - Agatha Christie

2. Seria z panną MarpleAgatha Christie
Morderstwo na plebanii - Agatha Christie  Nemezis - Agatha Christie

3. Seria z Joe Alexem - Joe Alex (Maciej Słomczyński)
Cicha jak ostatnie tchnienie - Joe Alex  Cichym ścigałam go lotem... - Joe Alex

Teraz czas na fantastykę. Jak widzicie, wszystkie cykle pojawiły się już w poprzednim rankingu - 10 najlepszych książek fantasy.


4. 
Pieśń Lodu i Ognia - George R.R. Martin


5. Opowiadania i saga o Wiedźminie - Andrzej Sapkowski 6. Harry Potter - J.K. Rowling


7. Cykl inkwizytorski - Jacek Piekara8. Pan Lodowego Ogrodu - Jarosław Grzędowicz


I na koniec, coś dla dzieci

9. Przygody Asteriksa i Obeliksa - Rene Goscinny i Albert Uderzo
Asteriks i Kleopatra - René Goscinny  Asteriks i Goci - René Goscinny

10. Kroniki Archeo - Agnieszka Stelmaszyk
                                   Jak wspomniałam na początku tego wpisu, w rankingu nie uwzględniłam serii, z których przeczytałam do tej pory jedynie po jednym lub po dwa tomy, jak np. Akta Dresdena,   Baśniobór, Czarny Wygon, Wskrzeszenie Magii, czy też kryminały Nesbo albo Becketta

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.