Przejdź do głównej zawartości

Scarlett. Pocałunek demona, Barbara Baraldi


Tytuł Scarlett. Pocałunek demona
Seria Scarlett
Tom 2
Autor Barbara Baraldi
Wydawnictwo Zielona Sowa
Data wydania 2012
Stron 336

Pierwsza powieść włoskiej pisarki Barbary Baraldi, jaka ukazała się w Polsce, „Scarlett”, była jednym z niewielu romansów paranormalnych, jakie zdarzyło mi się czytać. Wprawdzie historia romantycznej miłości szesnastoletniej bohaterki i Mikaela, pół-człowieka, pół-demona, nie powaliła mnie na kolana, ale w obrębie swojego gatunku jest pozycją całkiem przyzwoitą. W kwietniu 2012 roku nakładem wydawnictwa Zielona Sowa ukazała się kontynuacja tej opowieści, pt. „Scarlett. Pocałunek demona”.

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Koleżanki Scarlett wymieniają wrażenia z wakacji, przeżywają pierwsze miłości, ona jednak pogrążona jest w smutku i tęsknocie za Mikaelem, który musiał ją opuścić, by wypełnić kolejne zadania Strażnika. Dziewczynę dręczy niepokój o chłopaka, który potęgują sny jej młodszego brata, Marka. Chłopiec, połączony niezwykłą więzią z Mikaelem, który ocalił go od śmierci w poprzedniej części, jest przerażony wizjami piekła i potworów, jakie otaczają go w nocnych koszmarach. Ponadto na imprezie licealistów na zakończenie roku szkolnego Scarlett widzi kłótnię Vincenta, mrocznego kuzyna Mikaela, również pół-demona z dziewczyną, która potem zostaje znaleziona martwa w swoim namiocie. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną jej śmierci było utonięcie, a jej koleżanka z namiotu twierdzi, że nie opuszczały go przez całą noc.

Narracja powieści została poprowadzona z punktu widzenia głównej bohaterki, dzięki czemu bardzo dokładnie poznajemy emocje i rozterki Scarlett, niemożliwie wrażliwej i romantycznej duszy. Z tego też powodu pierwsze rozdziały wymęczyły mnie niemiłosiernie, gdyż zawierały ni mniej ni więcej, tylko wałkowane na okrągło wspomnienia jej randek z Mikaelem oraz wszechobecną tęsknotę i rozpacz z powodu rozstania z ukochanym chłopakiem. Na szczęście po pewnym czasie akcja nabrała tempa i zagadka tajemniczego morderstwa oraz kiełkującego romansu z Vincentem mocniej przyciągnęły moją uwagę.

„Scarlett. Pocałunek demona” to powieść przede wszystkim dla nastoletnich wielbicielem romansów paranormalnych. Jej bohaterowie, wraz z tytułową Scarlett na czele, to kilkunastoletni uczniowie szkoły średniej w Sienie. Ich codzienne problemy – pierwsze zauroczenia, konflikty z surowymi nauczycielami, kłótnie z nadopiekuńczymi rodzicami – z pewnością będą bliskie niejednej czytelniczce. Podejrzewam także, że dosyć łatwo można utożsamić się z jedną z bohaterek, które choć bardzo sobie bliskie, różnią się jak ogień i woda. Scarlett jest romantyczna, niepewna siebie, lecz jednocześnie w sytuacjach ekstremalnych odnajduje w sobie siłę i chęć do walki. Caterina to nieśmiała, ładna, choć nieco zakompleksiona dziewczyna, która jest zażenowana nawet słysząc słowo „sex”. Natomiast Genziana to niezależna, pewna siebie, nieco niepoprawna buntowniczka, za którą bez skrępowania ogląda się połowa facetów w szkole.

Większość romansów paranormalnych nie bez powodu wywołują skojarzenie z sagą „Zmierzch”, zwłaszcza z jej drugą częścią. W „Scarlett. Pocałunek demona” można znaleźć kilka elementów, które łączą obydwie historie. Pomijając ten oczywisty - motyw miłości nastolatki i młodzieńca o nadnaturalnych właściwościach (wampir, demon, etc.), w początkowych rozdziałach książki widzimy tę samą, chorobliwą wręcz, tęsknotę za ukochanym, który odszedł. Pojawia się także ten „drugi”, także z innego świata, którego główna bohaterka nie chce pokochać, bo jej serce jest już zajęte, a jednak daje się wciągnąć w pewną nieco podejrzaną relację. Z pewnością można się pokusić o wyszukanie dalszych podobieństw, te jednak wydają mi się najważniejsze.

To co odróżnia powieść Barbary Baraldi od wielu innych książek dla młodzieży, jakie czytałam w ciągu ostatnich miesięcy, to niezwykle poetycki język, jakim została ona napisana. Duża w tym także zasługa tłumaczki Kariny Burchardt, która potrafiła w piękny sposób oddać malownicze metafory i porównania, jakich pełno zarówno w opisach, jak i dialogach bohaterów. Ta poetyka języka i włoski charakter powieści, przejawiający się zarówno w charakterach postaci, jak i pewnych szczegółach fabuły, to niezaprzeczalne atuty tej książki.

Jestem nieco zawiedziona wydaniem powieści. Okładka pierwszej części miała w sobie to „coś”, co przyciągało uwagę. Niestety dzięki okładce przedstawiającej chłopaka z założenia mrocznym, podkreślonym czarną kreską spojrzeniem, drugi tom dołączył do sporego grona wydanych niedawno powieści dla młodzieży z okładkami utrzymanymi w tym samym stylu. Natomiast pozytywnym zaskoczeniem w porównaniu ze „Scarlett”, była znacznie mniejsza liczba literówek, które poprzednio uprzykrzyły mi czytanie.

Wprawdzie powieść nie zaskakuje niczym nowatorskim i jest nieco schematyczna, jednak nie odbiega także poziomem od typowych przedstawicieli swojego gatunku. Jestem przekonana, że jej lektura zapewni Wam kilka przyjemnych godzin, zwłaszcza jeśli jesteście wielbicielkami romansów paranormalnych i opowieści o wielkiej romantycznej miłości. Polecam zwłaszcza nastoletnim czytelniczkom, gdyż to do nich przede wszystkim kierowana jest książka.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.

Recenzja ukazała się także na stronie Lubimy Czytać.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.