Przejdź do głównej zawartości

Klątwa złotego smoka, Agnieszka Stelmaszyk„Klątwa złotego smoka” to kolejna odsłona przygód rezolutnych bohaterów cyklu „Kroniki Archeo” autorstwa Agnieszki Stelmaszyk. Do tej pory Ania i Bartek Ostrowscy oraz ich angielscy przyjaciele, Mary Jane, Jim i Martin Gardnerowie, rozwiązali zagadki egipskich piramid, zaginionego skarbu Atlantydy oraz krzyżackich twierdz w Polsce. Tym razem kolejna tajemnica zaprowadzi ich do odległego i egzotycznego Kraju Kwitnącej Wiśni, Japonii.

Tuż przed Bożym Narodzeniem w Londynie ma miejsce zaskakujące zdarzenie - wojownicy ninja atakują dom aukcyjny i na oczach jego pracowników oraz ludzi biorących udział w licytacji, kradną kolekcję japońskich malowideł. Następnego dnia do identycznego napadu dochodzi w British Museum, gdzie łupem pada japoński obraz. Zaintrygowani tym Gardnerowie zauważają, że na wszystkich skradzionych dziełach znajdował się tajemniczy wachlarz z podobizną smoka. Wkrótce wojownicy ninja zakradają się także do… domu dziadka Mary Jane i bliźniaków, który niedawno zakupił na pchlim targu kilka tajemniczych, starych przedmiotów. W tym samym czasie do panny Ofelii Łyczko, opiekunki Ani i Bartka, przychodzi anonim, którego nadawca każe jej ostrzec Gardnerów przed grożącym im niebezpieczeństwem. Jest już jednak za późno, cała angielska rodzina znika i nikt nie wie, co się z nimi stało! Ostrowscy ruszają na poszukiwania, a ślady prowadzą ich do Japonii…

Wartka akcja i jej zaskakujące zwroty nie pozwalają oderwać się od lektury nawet na chwilę. Choć można zauważyć pewien schemat, zgodnie z którym autorka tworzy fabułę w każdej z części cyklu, nie odbiera to przyjemności czytania. „Klątwa złotego smoka” to także istna skarbnica wiedzy o kulturze i historii Japonii, która pozwoli młodemu czytelnikowi poznać stare legendy i historię samurajów. Znajduje się tu także wiele ciekawostek, np. na temat groźnej japońskiej mafii, yakuzy, oraz współczesnego Tokio (jak choćby dosłowne upychanie ludzi w wagonach metro przez konduktorów).

Wydanie „Klątwy złotego smoka” jest równie piękne jak w przypadku poprzednich tomów „Kronik Archeo”. Sztywna okładka jest solidna i świetnie komponuje się z resztą cyklu. Liczne ilustracje autorstwa Jacka Pasternaka są idealnie dopasowane do treści poszczególnych rozdziałów i urozmaicają lekturę, co jest szczególnie istotne, gdy czytelnikiem jest dziecko i nastolatek. Ponadto w książce można znaleźć wiele interesujących informacji w ramkach, które służą nie tylko wyjaśnieniu trudnego słownictwa, ale przybliżają także sylwetki takich postaci, jak obecny cesarz Japonii, znanych korsarzy oraz polskich pisarek książek dla dzieci z pierwszej połowy XX wieku. Dzięki temu zabiegowi, powieść pozwala w naturalny sposób łączyć przyjemność czytania z funkcją edukacyjną, zachęcając przy tym młodego czytelnika do samodzielnego poszerzania wiedzy i szukania dodatkowych informacji na własną rękę.

Książkę polecam wszystkim młodym czytelnikom w wieku 10+ oraz nieco starszym miłośnikom zagadek, tajemnic historii i starych legend. Jestem przekonana, że przygody młodych, odważnych i przedsiębiorczych bohaterów przypadną im do gustu.

Przeczytaj także recenzje poprzednich części "Kronik Archeo":
Kroniki Archeo 1. Tajemnica klejnotu Nefertiti
Kroniki Archeo 2. Skarb Atlantów

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.